Portugalia

Zima trwa w najlepsze, dlatego mało kto myśli teraz o swoich wakacjach. Mimo tego właśnie w tym momencie należałoby je zaplanować, aby potem móc się do nich przygotować i mieć już wszystko świetnie zorganizowane. W pierwszej kolejności warto by było pomyśleć nad ogólnym kierunkiem całej podróży. Mimo iż Polacy coraz chętniej wyjeżdżają do obcych, ciepłych krajów, w których mogą zaznać odrobiny egzotyki i zapoznać się z nową dla nich kulturą, kuchnią czy obyczajami, niektórzy z nich dalej pozostają wierni swojej ojczyźnie i to właśnie w niej po raz kolejny z rzędu zamierzają wypoczywać. Polska jest zresztą cudownym krajem. Udowadniają to ludzie przyjeżdżający do naszego państwa zza granicy, którzy właśnie u nas decydują się spędzać swoje wakacje. Przeważnie odwiedzają okolice naszego polskiego morza. Bałtyk potrafi zachwycić każdego, zwłaszcza z tego względu, że otaczają go cudownie szerokie, piaszczyste plaże, których zdecydowanie brakuje w wielu innych zakątkach naszego świata. Spędzając takie wczasy nad morzem Bałtyckim, nie trzeba jednak całymi dniami decydować się na czyste i beztroskie lenistwo. Wielokrotnie okazywało się bowiem, że to aktywność fizyczna wpływa na człowieka najbardziej odprężająco. Pozwala bardzo szybko pozbyć się natrętnych myśli, opanować stres i uspokoić dosłownie cały organizm. A takie wczasy nad morzem również mogą być bardzo aktywne. Wystarczy przeznaczyć je na uprawianie różnorodnych sportów i niesamowite rozrywki, aby sporo na tym zyskać.

Przeciętna polska rodzina udaje się jednak nad polskie morze wyłącznie po to… by po prostu nic nie robić. Nie chce jej się nawet wstawać z samego rana, aby móc podziwiać wspaniały wschód słońca. Potrafi zwlec się ze swoich łóżek dopiero przed południem, zjeść jakieś szybkie śniadanie (najczęściej gotowe drożdżówki lub pączki), zapakować wszystkie niezbędne atrybuty plażowicza – leżaki, parawan, ogromny parasol, koce i kolejne przekąski – a następnie udać się na plaże i przesiadywać na niej do samego wieczora. Takie miejsce wręcz wymusza w człowieku aktywność. Morze Bałtyckie aż prosi się o to, by do niego wejść i chociaż przez tą krótką chwilę popływać. Przeciętnej rodzinie nie chce się jednak tego robić. Mimo iż dzieciaki, które roznosi gromadząca się w nich energia, bezustannie nakłaniają swoich rodziców do pójścia do wody, ostatecznie kończy się to na tym, że same pluskają się tuż przy brzegu, a rodzice obserwują je ze swoich kocyków. Leżą na ciepłym piasku i nie zajmują się dosłownie niczym. Ewentualnie tylko mogą czytać książki lub rozwiązywać krzyżówki, cały czas orzeźwiając się nie wodą, a piwkiem i zagryzając ten napój tłustymi chipsami bądź orzeszkami albo kupionymi od przechodzącego sprzedawcę kukurydzami. Po powrocie z plaży wszyscy szybko się ogarniają, a następnie wychodzą na miasto tylko po to, by po raz kolejny uraczyć swoje podniebienia czymś smakowitym i zapić to wszystko kolejną porcją alkoholu. Takie wakacje bywają jednak dość nudne i jeżeli za każdym razem ktoś spędza je właśnie w ten sposób, nic dziwnego w tym, że wraca z nich jeszcze bardziej zmęczony. Wczasy nad morzem mogą natomiast być w pełni nastawione na wartościową i interesującą aktywność fizyczną. Okolice naszego Bałtyku są równie chętnie odwiedzane przez prawdziwych miłośników sportu. Oferują im bowiem mnóstwo fantastycznych możliwości, z których każdy może skorzystać – trzeba tylko tego chcieć.

Pierwszą z nich są wspomniane już kąpiele w morzu. Bałtyk nie należy może do najcieplejszych mórz, ale bez trudu mimo wszystko można do niego wejść i błyskawicznie przyzwyczaić się do niskiej temperatury wody. A będąc już w niej, wystarczy zacząć pływać! Każdy powinien to robić tak, jak to wychodzi mu najlepiej. Obrany styl pływania nie jest ważny. Człowiek ma przecież czerpać z takiej wodnej aktywności dużą przyjemność, więc jeśli kompletnie nie wychodzi mu pływanie kraulem, powinien przerzucić się na plecki – jest to styl o najprostszej technice, dlatego każdy z szybkością go opanuje. Silny nurt wody zwiększa wywoływany na ciało opór. Przez to właśnie trudniej jest się w niej poruszać, ale dzięki temu jednak można palić więcej kalorii i jeszcze bardziej wzmacniać swoje mięśnie. A podczas pływania pracuje tak naprawdę każda część ciała. Należy bez przerwy trzymać spięte mięśnie brzucha, które stabilizują kręgosłup, a także pracować silnie swoimi rękami i nogami. Mięśnie są bezustannie pobudzane i dzięki temu rosną mocniejsze i po prostu większe. A jeżeli fale przeszkodzą w takim rekreacyjnym lub wysiłkowym pływaniu, warto na moment się zatrzymać i zabawić się w przeskakiwanie przez te pieniste warstwy wody. Dzieci to uwielbiają! Na pewno z wielką ochotą wejdą do wody razem ze swoimi rodzicami i wspólnie z nimi będą starać się pokonywać coraz to większe fale. Podczas tak przyjemnych aktywności wysiłek jest praktycznie niewyczuwalny. Człowiek skupia się wyłącznie na skakaniu przez fale, dlatego nie wie nawet, że właśnie jego mięśnie wykonują bardzo ciężką pracę.

Aktywne wczasy nad morzem nie muszą jednak polegać tylko i wyłącznie na korzystaniu z dobrodziejstw wspaniałego Bałtyku. Równie świetnym sportem co pływanie jest bowiem samo bieganie. A nie ma chyba drugiej tak przyjemnej aktywności od truchtania brzegiem morza. Aby uprawiać właśnie ten sport, najlepiej każdego dnia nastawiać swój budzik na godzinę przed budzikami pozostałych członków rodziny, by na spokojnie móc wyjść ze swojego domku letniskowego i spędzić trochę czasu z samym sobą. Podczas wschodu słońca, czyli koło godziny szóstej rano, na plaży nie ma jeszcze zbyt wielu osób. Natknąć się na niej można wyłącznie na biegaczy, porannych spacerowiczów oraz ludzi szukających pod piaskiem prawdziwych skarbów. To właśnie w takim czasie Bałtyk zachwyca swoim pięknem jeszcze bardziej. Motywuje do cięższego wysiłku i zachęca do pokonywania kolejnych kilometrów. Bieganie po piasku nie jest wcale proste, ale gdy biegnie się po tym mokrym, jednocześnie odczuwając na swoich nogach przypływającą wodę, można czerpać z tego dużą frajdę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here