Bezpieczne opalanie

Nie wyobrażasz sobie urlopu bez plażowania, a złocista opalenizna jest dla Ciebie atrybutem udanego lata? A może wręcz przeciwnie – unikasz słońca, ponieważ Twój kontakt z nim często kończy się oparzeniami? Podpowiadamy, jak bezpiecznie korzystać ze słonecznej aury i wskazujemy, jakie kosmetyki Ci w tym pomogą.

Wpływ słońca na skórę

O pozytywnym wpływie słońca na skórę można napisać wiele. Dzięki niemu organizm zyskuje dawkę uskrzydlających endorfin oraz zastrzyk cennej witaminy D, która odpowiada za mocne kości i odporność. Odpowiednia ilość słońca ma również pozytywny wpływ na wygląd ciała – subtelna opalenizna dodaje przecież urody. Skupiając się na zaletach, nie można jednak zapomnieć o potencjalnych zagrożeniach, jakie niesie z sobą nadmierna ekspozycja na słońce. Wnikające w naskórek promienie UVA przyczyniają się do szybkiego fotostarzenia, pojawiania się zmarszczek i przebarwień, zaś promienie UVB są związane z uczuleniami, poparzeniami słonecznymi oraz mogą działać w kancerogenny sposób, w niektórych przypadkach prowadząc do nowotworów.

Jak bezpiecznie się opalać?

W pogoni za atrakcyjnie przyciemnioną karnacją trzeba więc zachować rozsądek i umiar, w myśl zasady, że wielogodzinne opalanie się nie służy zdrowiu. Zdecydowanie należy unikać przebywania na słońcu między godziną 11.00 a 15.00, ponieważ właśnie wtedy słońce jest wyjątkowo intensywne i sprzyja oparzeniom. W czasie słonecznych dni niezwykle istotne jest odpowiednie nawodnienie oraz lekkie nakrycie głowy chroniące przed przegrzaniem i udarem cieplnym. Nie mniej ważne są okulary przeciwsłoneczne z soczewkami wyposażonymi w filtr UV 400, który chroni oczy, blokując szkodliwe promieniowanie.

W ramach profilaktyki czerniaka, jeszcze przed sezonem warto skontrolować u dermatologa swoje znamiona. Latem dobrze jest je zabezpieczać specjalnymi sztyftami i blokerami bądź też naklejać na nie specjalne wodoodporne plastry. Jednak bez względu na to, czy na Twojej skórze są znamiona i pieprzyki, czy też jesteś wolna od tego problemu, musisz pamiętać o tym, że absolutnym must have bezpiecznych słonecznych kąpieli są kosmetyki z filtrami.

Jakie kosmetyki do opalania?

Emulsja, balsam, mleczko, a może olejek do opalania lub klasyczny krem? To, po który z kosmetyków sięgniesz, powinno zależeć od tego, czego potrzebuje Twoja skóra i jaki jest jej fototyp. Najważniejszy jest rodzaj filtra, na który się zdecydujesz. Najwyższy faktor ochrony przeciwsłonecznej, czyli SPF 50, jest rekomendowany osobom, które mają bardzo jasną karnację i dużą skłonność do słonecznych oparzeń. Kosmetyki z filtrem SPF 30 są natomiast przeznaczone dla ludzi o bladej karnacji oraz mniejszej podatności na oparzenia słoneczne. Jeśli jednak opalasz się szybko, a Twoja skóra nie przejawia zbytniej tendencji do podrażnień i oparzeń słońcem, możesz sięgnąć po filtr SPF 15 lub 20. Jeżeli natomiast posiadasz bardzo ciemną karnację i szybko łapiesz intensywną opaleniznę, kieruj się w stronę kosmetyków z filtrem 15 lub 10 SPF.

Preparat z filtrem należy równomiernie nałożyć na wszystkie odsłonięte części ciała, a jego aplikacja powinna mieć miejsce na około pół godziny przed wyjściem na słońce. Nie warto żałować kremu lub balsamu, ponieważ odpowiednia dawka fotoprotekcyjnego kosmetyku powinna wynosić co najmniej 30 ml. W ciągu dnia aplikację należy ponawiać co dwie godziny, ze szczególnym uwzględnieniem momentów wyjścia z wody lub wycierania się ręcznikiem. Zależy Ci na szybkim uzyskaniu opalenizny? Zainteresuj się dostępnymi na rynku przyspieszaczami opalania, których aplikację warto jednak uzupełnić kosmetykiem z filtrem.

Jakie kosmetyki po opalaniu?

Nie mniej istotne niż kosmetyki z przeciwsłonecznymi filtrami są preparaty, które pielęgnują skórę już po ekspozycji na słońce. Szczególnie cenne są nawilżające balsamy i żele o recepturach wzbogaconych regenerującym aloesem i natłuszczającym masłem shea oraz niezwykle przydatne w przypadku oparzeń specyfiki z d-pantenolem, który szybko przynosi ulgę, niwelując uczucie ściągnięcia i pieczenia. Na rynku pojawia się także coraz więcej kosmetyków po opalaniu, które przyjemnie orzeźwiają skórę, zapewniając wrażenie lekkiego chłodu. Wśród kosmetycznych nowinek warte uwagi są łagodzące balsamy i mleczka o formułach utrwalających opaleniznę. Kosmetykiem, który powinnaś spakować do urlopowej kosmetyczki, jest także mgiełka z wodą termalną, która tonizuje naskórek, przywracając mu odpowiedni balans nawet po długim dniu spędzonym na plaży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here