Islandia

Islandia to bardzo ciekawy wyspiarski europejski kraj należący do grupy państw nordyckich położony na północy kontynentu w bliskim sąsiedztwie linii koła podbiegunowego. Islandia liczy sobie 103 tysiące kilometrów kwadratowych, ale duża część tych terytoriów pozostaje niezamieszkała przez człowieka. Liczba ludzi stale przebywających na wyspie wynosi zaledwie 350 tysięcy. W ten sposób Islandia znajduje się wśród najmniejszych pod względem zaludnienia europejskich państw. Dla pełnego obrazu dodać można, że tyle samo osób na stałe mieszka w ósmym co do wielkości polskim mieście, czyli Bydgoszczy. Mikroskopijna społeczność składa się głównie z Islandczyków, aczkolwiek co ciekawe Polacy stanowią 3% mniejszość etniczną. Wyspa jest uznawana za jedno z najlepiej rozwiniętych europejskich państw, aczkolwiek z uwagi na trudny klimat nie wiele osób decyduje się, aby zamieszkać tam na stałe. Nie da się jednak zaprzeczyć, że ci, którzy się na to zdecydowali są z pewnością bardzo zadowoleni – od dawna Islandia utrzymuje bardzo wysoki poziom jakości życia. W stolicy kraju, Reykjavik mieszka obecnie 120 tysięcy osób, czyli jest to zdecydowanie największy ośrodek na wyspie, a także lokalne centrum kultury i przemysłu. 50 kilometrów od stolicy znajduje się główne lotnisko Islandii, Keflavik, które stanowi główny łącznik wyspy ze światem zewnętrznym – obecnie lokalne linie lotnicze, a także wielkie firmy realizują stamtąd połączenia do bardzo wielu krajów położonych w Europie, a nawet poza nią. Pewna liczba lotów odbywa się również do Polski – chociażby na lotniska w Warszawie oraz Gdańsku. Z uwagi na położenie geograficzne Islandii, samolot jest głównym środkiem transportu podróżujących na wyspę. Islandia oblewana jest od północy wodami Oceanu Arktycznego, a od południa Oceanu Atlantyckiego. Rządzona jest przez jednoizbowy Parlament złożony z 63 posłów wybieranych w zaledwie kilku okręgach wyborczych ze względu na niewielką liczbę ludności. Na czele republiki stoi prezydent wybierany również w powszechnych wyborach, aczkolwiek jego funkcja głównie sprowadza się do kwestii reprezentacyjnych – większość prawdziwie ważnych ustaw musi zatwierdzić właśnie Parlament. Do niedawna był on bardzo proeuropejski i interesował się żywo wejściem Islandii do Unii Europejskiej. W ostatnim czasie jednak, po wyborach do Parlamentu weszła duża liczba posłów konserwatywnych, którzy pomysł wstąpienia do Wspólnoty Europejskiej odrzucają.

Jeżeli chodzi o trochę historii, Islandia jest państwem stosunkowo późno zasiedlonym, ponieważ dopiero w X wieku przez Wikingów. Przez kilka stuleci lokalne niewielkie społeczności cieszyły się autonomią – podporządkowane zostały dopiero przez Norwegów, a potem Duńczyków. Islandia ogłosiła pełną niepodległość dopiero w roku 1918, aczkolwiek nadal uznawała duńskiego króla za panującego na wyspie. Przemiana ustrojowa na rzecz republiki dokonała się dopiero w 1944 roku, wtedy też uchwalono Konstytucję tego kraju. Wprawdzie Islandia nie opowiedziała się po żadnej ze stron w czasie II wojny światowej, ale została zajęta w 1940 roku przez Brytyjczyków, którzy uczynili to w obawie, że wyspa trafi w ręce hitlerowców. Jeżeli chodzi o lokalny język, mieszkańcy mają swój własny – islandzki, należący do grupy języków skandynawskich. Wykształcił się on z języka staronordyjskiego – z tego samego, co język norweski. Zdecydowana większość ludności wyznaje luteranizm, który zrzesza aż 75% mieszkańców wyspy. Katolicy stanowią stosunkowo niewielką mniejszość złożoną z 3% wszystkich żyjących na wyspie osób.

Dzisiaj Islandia słynie przede wszystkim jako dzika kraina, która w większości składa się z pięknych w swojej surowości gór i zupełnie nietkniętej ludzką ręką dziewiczej przyrody. Klimat jest ciężki – praktycznie nie występują tam prawdziwie ciepłe dni, aczkolwiek lokalna ludność jest do tego przyzwyczajona, a dla turystów jest to dodatkowa atrakcja. Krajobrazy wyspy zapierają dech w piersiach – Islandia zaczęła masowo interesować ludzi, którzy spragnieni są obserwacji zupełnie nieskalanej ludzką ręką przyrody, której niestety na świecie zostało już tak bardzo mało. Inną bardzo ważną turystyczną rzeczą przyciągającą jak magnez turystów są oczywiście geotermalne źródła. Za ich pomocą na wyspie ogrzewa się normalnie gospodarstwa domowe, co jest bardzo dobrym przykładem wykorzystania niekonwencjonalnych źródeł energii. Używane są one oczywiście również do term udostępnionych dla lokalnej ludności oraz turystów, którzy mogą zażywać gorącej kąpieli. W licznych islandzkich niezamieszkałych połaciach można, co ciekawe, napotkać gejzery, czyli miejsca, w którym gorąca woda ogrzana ciepłem z wnętrza ziemi z dużą siłą wydostaje się na powierzchnie skorupy.

Islandia przyciąga w ostatnim czasie aż milion turystów rocznie. Głównie są to mieszkańcy Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Z tego powodu aż 70% lokalnych mieszkańców zatrudnionych jest w usługach, w dużej mierze zajmujących się branżą turystyczną. Napływ ludzi z całego świata dla tak małej społeczności oznacza bardzo wymierne korzyści, takie jak spora ilość pieniędzy pozostawianych przez nich na wyspie. W ten sposób mimo dosyć ograniczonych możliwości, Islandia może cały czas prężnie się rozwijać i dostosowywać swoją ofertę turystyczną dla kolejnych chętnych (a tych, co należy podkreślić, stale przybywa). Ostatnimi czasy można nawet powiedzieć, że Islandia stała się celem popularnych, nawet wśród mieszkańców Polski. Pojawia się coraz częściej w ofertach rozmaitych biur podróży i agencji turystycznych, co daje pewien obraz o zmieniających się tendencjach podróżniczych mieszkańców naszego kraju.

Jeżeli chodzi o kraje takie Islandia – wycieczki napotykają właściwie na jedną bardzo ważną przeszkodę: jest to kraj skandynawski z prawdziwie skandynawskimi cenami i trzeba liczyć się z tym, że jadąc tam, nie zaliczymy tanich wakacji. Wydaje się jednak, że istnieje bardzo duża grupa ludzi, która mimo dosyć wysokich cen jest zdeterminowana, aby zobaczyć słynne wyspiarskie krajobrazy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here