Jak spędzić udany urlop?

Odpoczynek należy się każdemu z nas. Dzięki niemu organizm się regeneruje, poziom stresu znacznie opada a my zrelaksowani i wypoczęci możemy wrócić do codziennych obowiązków. Nasze ciało podczas takiego urlopu przechodzi pewnego rodzaju reset, dzięki któremu możemy nabrać sił na dalszą pracę. Nawet osoby, które nie pracują a np. opiekują się dziećmi i domem, potrzebują wypoczynku. W tym wypadku sprawa ma się trochę gorzej, gdyż nie ma ustawowego urlopu według kodeksu pracy. Nie zmienia to faktu, że mamom oraz gospodyniom domowym również należy się odpoczynek od codzienności.

Komu należy się urlop i w jakim wymiarze?
Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracownika, a otrzymują go tylko Ci którzy są zatrudnieni na umowę o pracę. Osoba która podjęła pierwszą pracę w danym roku kalendarzowym może liczyć na 1/12 rocznego urlopu. Gdy pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat przysługuje mu 20 dni urlopowych, natomiast przy zatrudnieniu powyżej 10 lat, jest to 26 dni.
Do stażu pracy od którego zależy wymiar urlopu, dolicza się również okres nauki. Według kodeksu prawa pracy jedna części urlopu musi wynosić 14 dni kalendarzowych, można również wykorzystać od razu cały urlop wypoczynkowy. Za czas pobytu na urlopie pracownik ma takie samo prawo do wynagrodzenia jakby pracował. Natomiast gdy nie wykorzystuje przysługującego mu urlopu w całości z powodu rozwiązania umowy o pracę, należy mu się ekwiwalent.

Gdzie udać się na wypoczynek?
W Polsce mamy bardzo dużo pięknych miejsc do spędzania wolnego czasu. Przede wszystkim są to góry i morze. Na południu najbardziej oblegane jest Zakopane, zarówno zimą ze względu na sporty zimowe jaki i latem, kiedy turyści chodzą po górach. Wybierając się do jednego z popularniejszych górskich kurortów bądźmy przygotowani na ogrom turystów. Nie jest to miejsce w którym spędzimy czas w ciszy i spokoju. Jeśli należymy do grupy osób które nie lubią tłumów, wybierzmy góry jesienią, jest stanowczo spokojniej.
Podobnie sytuacja ma się z pobytem nad morzem i wiąże się to z tłumem plażowiczów. Kwatery nadmorskie musimy często rezerwować już rok wcześniej a wadą jest to, że nie wiadomo jaka pogoda nas czeka. W czasie deszczu ciężko spędzić dwa tygodnie nad morzem i być zadowolonym z urlopu. Ceny w takich miejscach przyprawiają o zawrót głowy, zarówno prywatne kwatery jak i hotele. Wybierając się w sezonie przygotujmy się na ceny porównywalne do wyjazdu za granicę.
Jeśli chcemy mieć prawie gwarantowaną pogodę, możemy wybrać wycieczki zagraniczne. Odpowiednio zarezerwowane mogą być na prawdę tanie. Biuro podróży prześcigają się w ofertach typu First minute lub Last minute.

Popularne kierunki zagraniczne
Od dłuższego czasu Polacy na urlop wybierają się za granicę. Planując taki urlop mamy kilka opcji do wyboru. Możemy skorzystać z biura podróży. Dzięki temu mamy opłacony hotel i wyżywienie według oferty. Do wyboru mamy opcję all inclusive, soft all inclusive (obejmują pełne wyżywienie), hb (śniadanie i obiadokolacje) oraz BB (śniadania). W cenie posiadamy również opiekę rezydenta, który w razie pytań czy trudności, jest do naszej dyspozycji przez cały pobyt. W biurze podróży również możemy wybrać rodzaj wycieczki. Może to być wypoczynek lub wycieczka objazdowa powiązana ze zwiedzaniem. Wtedy w cenie także posiadamy opiekę przewodnika. Jeśli chcemy podróżować samemu, to również świetna opcja. Pamiętajmy jednak, aby wszystko dokładnie zaplanować oraz wykupić ubezpieczenie. Taka podróż na pewno przyniesie nam więcej wrażeń oraz przygód.

Jaki budżet ?
Ta kwestia zależy tylko i wyłącznie od kierunku, ilości osób oraz pory roku. Zakopane zimą oraz latem będzie najdroższe. Morze natomiast największe ceny ma w miesiącach lipiec-sierpień. Drogie i popularne są również Mazury. Jeśli chcemy spędzić urlop trochę taniej, możemy wybrać mniej popularny regionów kraju. Pięknym miejscem jest Podlasie. Urokliwe, ciche, wielokulturowe, pełne zabytkowych cerkwi oraz wspaniałej kuchni potrafi zadowolić wielu odwiedzających. Na Podlasiu spotkamy trzy rodzaje religii. Należą do nich : katolicyzm, prawosławie oraz islam. Tę ostatnią reprezentują osiedlenia w trakcie wojny Tatarzy. Warto poznać tę mniejszość kulturową w naszym kraju. Po za tym możemy odwiedzić żubry oraz zapoznać się z takimi smakami jak : babka ziemniaczana, kartacze czy solianka. Podlasie jeszcze nie jest tak bardzo oblegane przez turystów, a co za tymi idzie nie jest bardzo drogie. Idealne miejsce dla ludzi ceniących sobie spokój, cisze oraz dziewicze tereny.
Z wycieczek zagranicznych wśród polskich turystów króluje od lat kilka kierunków. Najpopularniejsze to : Grecja, Hiszpania, Bułgaria oraz Turcja. Najdroższa z nich to Hiszpania z wyspami kanaryjskimi oraz balearami. Wycieczka tam do dnia dzisiejszego jest synonimem luksusu. Jedną z tańszych opcji jest Bułgaria i jej słynny region Złote Piaski. Turcja oraz Grecja należą do kierunków średnich pod względem ceny, a odpowiednio wczesna rezerwacja pozwoli na tani odpoczynek. Cenowo wycieczki zagraniczne kształtują się podobnie jak w Polsce. Czyli zależą od pory roku. Wysokie ceny zaczynają się już na wiosnę a kończą pod koniec września. Wtedy też jest najwięcej turystów. Drogo jest również w okresach świątecznych.
Planując budżet wakacyjny, zawsze warto mieć przy sobie trochę więcej pieniędzy. Mogą zdarzyć się nam nieprzewidziane wydatki takie jak pamiątki czy wizyta u lekarza. Pamiętajmy, że wykupując ubezpieczenie zdrowotne, najpierw płacimy później po powrocie do kraju, otrzymujemy zwrot z ubezpieczalni. Jeśli podróżujemy po Europie warto wyrobić sobie EKUZ, która uprawnia nas do otrzymania pomocy medycznej za darmo. Wybierając się w podróż starajmy się także nie nosić przy sobie gotówki, a jeśli już musimy, zabezpieczmy ją w hotelowym sejfie. Na zagraniczne wyjazdy najlepsza jest karta.

Urlop warto zaplanować odpowiednio wcześniej. Po pierwsze nie każdy z nas dostanie wolne dni w pracy od razu, a poza tym takie wyjazdy zwyczajnie są tańsze. Jeśli wyjeżdżamy na własną rękę, tym bardziej potrzebujemy czas, aby wszystko dopiąć na ostatni guzik. Dzięki temu podróż odbędzie się bez zbędnych niespodzianek i kłopotów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here