Wakacje w Tunezji

Mimo iż do wakacji zostało nam jeszcze trochę czasu, zimowa i mroźna aura tak bardzo nas dobija, iż zamiast się na niej skupiać, wolimy myślami uciekać do czekającego nas lata. Nie możemy się go już doczekać! Udało nam się nawet zaplanować wakacyjny urlop i wiemy dokładnie, w jakim terminie będziemy mogli wyjść ze swojej pracy i nie powracać do niej przez najbliższy tydzień lub całe dwa tygodnie. Oczywiście myśl o wakacjach tak bardzo nas raduje, że już teraz próbujemy je bardzo dobrze zaplanować. Sprawdzamy różnorodne, najmodniejsze kierunku wakacyjne. Dowiadujemy się, gdzie polscy turyści najchętniej wyjeżdżali w przeciągu kilku ostatnich lat. Początkowo być może próbujemy nawet samodzielnie sobie to wszystko zorganizować, ale gdy dostrzegamy, jak wiele czasu to zajmuje, uznajemy, że mimo wszystko lepszym pomysłem będzie zwrócenie się do jakiegoś biura podróży. Takich placówek, zajmujących się przygotowywaniem wycieczek turystycznych czy nawet dłuższych wyjazdów, w całej Polsce jest po prostu multum. Niektóre z nich dotarły do nas zza granicy, inne zostały założone przez naszych rodaków. Na pewno przechadzając się po rynku swojego miasta, zauważyliśmy liczne punkty będące właśnie biurami podróży. Teraz, gdy już chcemy zaplanować swoje wakacje, musimy tylko udać się do takiej placówki, jaka pomoże nam to zrobić. A jak ją wybrać? Jak znaleźć takie biuro podróży, dzięki któremu rzeczywiście zdołamy przeżyć wakacje swoich marzeń?

Bardzo ważna może się okazać renoma takiej placówki. Im popularniejsza ona jest, tym bardziej znana powinna nam być jej nazwa firmy. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie wyjeżdżaliśmy nigdzie z żadnym biurem podróży, mimo tego potrafimy wymienić kilka takich punktów, które reklamuje nam telewizja, gazety albo o których słyszymy bezpośrednio od swoich zadowolonych znajomych. Im wyższa jest natomiast renoma biura podróży, tym lepsze powinno ono być. Doskonałe pozycje na rynku obejmują bowiem wyłącznie te placówki, które naprawdę mają się czym pochwalić i które przyciągają czymś do siebie nowych klientów, a i również potrafią zatrzymać tych „starych”. Być może do tej pory dla nas samych renoma poszczególnych film nie była zbyt ważna i uważaliśmy, że ludzie, którzy się nią kierują, są po prostu nierozsądni. Tak naprawdę jednak to oni mają rację. Najmniejsze biura podróży coraz częściej upadają, a jeżeli póki co tego nie zrobiły, przynajmniej tracą gigantyczne ilości swoich pieniędzy. Przez to też nie mogą zagwarantować klientom najwyższej jakości usług. Nie są w stanie zapewnić nam stu procentowego bezpieczeństwa. Na pewno słyszeliśmy już historie takich osób, które wyjechały do wymarzonych państw wraz z biurem podróży, a dotarły jedynie do samego lotniska, bo gdy tylko okazało się, że biuro splajtowało, hotel zerwał z nim współpracę, pozostawiając samych turystów na pastwę losu. Ufajmy zatem raczej tym większym firmom. Jest kilka takich prawdziwych gigantów w branży turystycznej, którzy znani są dosłownie na całym świecie i z tego też względu raczej nie mogą sobie pozwolić na żadną wpadkę. Zbyt duża ilość osób czuwa nad tym, by dobrze się im powodziło. Zamiast więc starać się zasilać konta mniejszych firm, wyłącznie z powodu swojego dobrego serca, lepiej korzystajmy z usług tych największych i jednocześnie najbezpieczniejszych.

Bardzo ważne jest również to, aby wybrane przez nas biuro podróży działało w stu procentach zgodnie z prawem. Sami musimy to niestety sprawdzić i postarać się dowiedzieć o nim jak najwięcej. Zobaczmy, czy spełnia ono po prostu wszystkie normy. Przede wszystkim zdobądźmy informację na temat tego, czy nasze biuro podróży współpracuje odpowiednio z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i czy wywiązuje się z jego założeń, które tak naprawdę dbają o nas samych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych określa bowiem poziom zagrożenia dla turystów odwiedzających konkretne państwa. „Oceny” przyznawane są według czteropoziomowej skali. Jeżeli więc biuro podróży zwraca na nią uwagę, nigdy nie zdecyduje się wysłać nas do kraju, w którym aktualnie panują spore zamieszki i w którym po prostu nie jest do końca bezpiecznie. A niestety na świecie nie dzieje się teraz zbyt dobrze. Nawet jeśli przywykliśmy do naszej spokojnej i cichej Polski i wydaje się nam, że każdy inny kraj musi wyglądać i funkcjonować dokładnie tak samo, gdy tylko opuścimy granice swojego państwa, przekonamy się, jak wygląda życie w innych częściach tego świata. Nigdy nie dopuszczajmy się jednak do podróży, która mogłaby okazać się dla nas po prostu niebezpieczna. Nasze biuro podróży powinno nas od niej odciągnąć lub przynajmniej powiadomić nas o ewentualnych i możliwych zagrożeniach.

Często też, gdy próbujemy znaleźć dla siebie idealne biura podróży, niemalże od razu zaglądamy Internetu i rozpoczynamy poszukiwania różnorodnych opinii, komentarzy i recenzji. Wchodzimy na najróżniejsze blogi internetowe, zwykłe strony czy wirtualne fora. Na każdym z takich portali odnajdujemy oddzielne wątki lub posty, w których ludzie albo porównują do siebie poszczególne biura, albo skupiają się wyłącznie na jednym takim miejscu i starają się je jak najdokładniej ocenić. Nie zawsze jednak te opinie są szczere. Sami wiemy, że czasem to właśnie turyści, zwłaszcza ci pochodzący z Polski, bywają po prostu nieznośni. Mimo iż w ofercie, na którą się zgodzili, nie było mowy o żadnym wyżywieniu, gdy tylko docierają na miejsce i dowiadują się, że nie otrzymają żadnego śniadania, potrafią obsmarować biuro podróży w sieci i to z góry na dół. Krytykują je już wtedy za wszystko. Są tak wściekli za brak śniadania (którego sami dla siebie nie wykupili), że potrafią przyczepić się do jednego okruszka znalezionego na podłodze w łazience i zaznaczyć w swoim komentarzu, że w hotelu jest gigantyczny bałagan. Takie sytuacje wbrew pozorom zdarzają się dość często. Nie miejmy więc stu procentowego zaufania do klientów hoteli i patrzmy na to, jak odpowiadają im sami właściciele takich placówek. Zawsze poznajmy każdy temat z dwóch różnych stron.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here