Japonia

Atrakcje Tokio
Podczas pobytu w Tokio koniecznie trzeba spróbować sushi oraz odwiedzić targ ze świeżymi owocami morza oraz z rybami. Targ ten nazywa się Tsukiji i jest czynny przez całą dobę. Niezależnie od pory nocy, wszędzie na targu będą kłębiły się tłumy w oczekiwaniu na wolny stolik. Nie są to bynajmniej imprezowicze, którzy wychodząc z klubu muszą zabić alkoholowy głód. Czasami są to pracownicy tokijskich korporacji. Jak wiadomo, Japończycy nie dają sobie wytchnienia od pracy i standardem jest, że z pracy nie wychodzi się przed szefem. Dlatego spędzanie 15 godzin w biurze nie jest niczym niezwykłym. Targi takie ratują tych, którzy z biur wychodzą nawet o 2 nad ranem. Wydaje się to dramatyczne, ale jednocześnie fascynujące. Nic dziwnego, że turyści z całego świata traktują pracoholizm japoński jako zjawisko turystyczne samo w sobie i robią zdjęcia japońskie yuppies trzęsących się nad sushi o piątej nad ranem, w przerwie między jedną 15-godzinną zmianą w pracy a drugą.

Tokio jest ciekawe dla każdego, kto decyduje się przylecieć na wycieczkę do Japonii również ze względu na dzikie tłumy, które można spotkać na ulicy każdego dnia. Ocenia się, że w trakcie jednej zmiany świateł przy najbardziej ruchliwym skrzyżowaniu ulic w tym mieście czeka jednorazowo około 2 i pół tysiąca przechodniów. Ci ludzie czekają po to, aby przejść na drugą stronę ulicy, gdy zaświeci się zielone światło i samochody przestaną jeździć. Co ciekawe, przy tak ogromnym tłoku nikt na nikogo się nie pcha.

Co zobaczyć w Japonii?
Japonia to nie tylko Tokio. Warto udać się na przykład do miasta Osaka. Jest to trzecie pod względem liczby ludności miasto w Japonii i jest niezwykle popularne wśród turystów. Jest to niezwykle historycznie miasto. Turyści chętnie odwiedzają tutaj dzielnice, które nazywają się na przykład Spiderman czy Back to the Future.

Kiedy najlepiej jechać na wycieczkę do Japonii?
Najlepiej jest udać się do Japonii wiosną i dopasować sobie termin przylotu na czas kwitnienia wiśni w Japonii. Lepiej unikać wycieczki do Japonii w okresie od lipca do sierpnia, panuje tam wtedy nieznośnie wysoka temperatura. W połączeniu z wilgocią, może dać nam naprawdę popalić. Zdecydowanie chłodniej i przyjemniej robi się w listopadzie i październiku, ale nie należy spodziewać się w tym kraju takich krajobrazów jak podczas polskiej złotej jesieni.

Wiza do Japonii
Wiza to Japonii jest śmiesznie tania, kosztuje niecałe 4 zł. Opłatę za wizę trzeba wnieść na lotnisku, po wylądowaniu na terenie Japonii. Dostajemy ją od ręki, nie trzeba wnosić żadnych wniosków o jej wydanie. Jest to wiza turystyczna, której ważność trwa przez trzy miesiące. Jeśli przedłużymy pobyt, musimy postarać się wcześniej o wizę w polskiej ambasadzie w Japonii.

Waluta i ceny w Japonii
Przed wylotem należy jednak zatroszczyć się o posiadanie japońskich jenów. Można je wymienić w Warszawie lub w kantorze internetowym, jeśli posiadamy kartę multiwalutową. Już podczas wymiany waluty należy zorientować się, ile pieniędzy potrzeba na wycieczkę do Japonii. Odpowiedź nie jest oczywista, bo to zależy od sposobu, w jaki podróżujemy. Jedno jednak jest zawsze pewne: tanio nie będzie. Japonia należy do jednych z najdroższych dla turystów krajów do zwiedzania. Sam bilet jest drogi, ale zakwaterowanie w hotelach czy koszt wyżywienia lub codzienne zakupy w sklepach dadzą w kość naszemu portfelowi.

Hotele w Japonii
Gdzie spać w Japonii? Możliwości mamy sporo. Od standardowych hoteli urządzonych w całkowicie zachodnim stylu, po typowo japońskie hoteliki stylizowane na japońskie domostwa. Znajdują się tam niskie stoliki i maty. Trzeba wchodzić tam boso. Jest to tak zwana ryokan. Znajdują się tam tatami i papierowe ściany. Zdecydowanie jest to polecane, jeśli chcemy doświadczyć prawdziwie japońskiego folkloru. Jednak nocleg w takich miejscach nie będzie tani – za noc zapłacimy około 400 zł.

Hostele kapsułkowe
Zdecydowanie taniej będzie, gdy odwiedzimy hostel kapsułkowy. Są to charakterystyczne dla tego kraju hostele, w których można wynająć tylko łóżko, ulokowane w zamykanej kapsule. Kapsuły ulokowane są jedna na drugiej, wchodzi się do każdej po drabince. Łazienki są wspólne. Po korytarzach przemieszczają się goście w szlafrokach i w klapkach. Mimo że jest gwarnie, to w takich kapsułach można spodziewać się dość dużej dozy prywatności. Hotel kapsułowy to sposób na to, aby Japonia – wycieczka była dość tania w ogólnym rozrachunku.

Czego doświadczyć w Japonii?
Będąc w Japonii, koniecznie pójdź do publicznej toalety. Sposób, w jaki się je obsługuje, może wprawić każdego Europejczyka w osłupienie. Mnóstwo przycisków i kosmiczna konsola podświetlana, z wgraną muzyką to coś, co praktycznie wychodzi poza europejskie wyobrażenie o zwykłej wizycie w toalecie.

Kąpiele w onsenie
Jednym z niezapomnianych przeżyć w trakcie pobytu w Japonii będą także kąpiele w onsenie, czyli w gorących źródłach. Można to robić niezależnie od pory roku. Warto jednak przed kąpielą zapoznać się z tym, jakie zasady savoir vivre panują na terenie myjni. Co ciekawe, kąpiemy się tam zawsze nago.

Przejażdżka japońskim pociągiem
Będąc w Japonii, koniecznie też przejedźmy się pociągiem. Jest to niezapomniane przeżycie – przejechać się pociągiem, który jedzie prawie 300 km na godzinę. Mimo że ceny na trasie Tokio – Kioto wynoszą aż 400 zł, to jednak warto wybrać właśnie pociąg. Dodajmy do tego, że przekonamy się wówczas, jak wygląda punktualność w wymiarze japońskim oraz co oznaczają prawdziwe tłumy na dworcu.

Japonia to kraj niezwykły. Jak w żadnym innym nowoczesność przenika się z tradycją w dość szokujący sposób. Warto zwiedzać ten kraj z Japończykami – chętnie służą jako przewodnicy. Warto także udać się po tym po zrobieniu krótkiego wywiadu odnośnie tego, co zwiedzić w Japonii, a co lepiej sobie odpuścić. Koniecznie też przed podróżą do Japonii poczytajmy o kulturze tego kraju oraz o tym, jak wyglądała jego historia. Bez tego nie zrozumiemy ani zachowania Japończyków, ani nie docenimy piękna miejsc, w których się znajdziemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here