Malta - mała wyspa dużo możliwości

Odkąd tanie linie lotnicze uruchomiły kilka połączeń pomiędzy Polską a Maltą, ta malutka wysepka stała się popularnym miejscem spędzania urlopów. To urokliwe i wciąż dość tanie miejsce na relaks i odpoczynek.
Malta – wakacje dla każdego!

Kilka słów o przeszłości
Zacznijmy prezentację wyspy od kilku słów o jej historii. A jest długa i zawiła, ponieważ pierwsze cywilizacje na wyspie pojawiły się już siedem tysięcy lat temu. Czyni to tę małą wysepkę nie tylko atrakcyjną ze względu na położenie, klimat i piękne plaże, ale również, a może przede wszystkim ze względu na ślady przeszłości, które można spotkać na każdym kroku. Malta wchodziła pod panowanie różnych narodów. Była we władaniu Fenicjan, później Kartaginy, starożytnego Rzymu. Miała też długi epizod arabski, a także zawładnięta została przez bliskiego sąsiada- Królestwo Sycylii. W XVI i XVII wieku rządził wyspą Zakon Maltański, a ostanie panowanie – Wielkiej Brytanii – które trwało do 1963 roku, kiedy Malta ogłosiła niepodległość, widać do dzisiaj. Malta jest krajem niezależnym, wchodzącym w składa Unii Europejskiej (członkostwo otrzymała w tym samym czasie co Polska) oraz ONZ.

Językiem urzędowym jest język angielski, ale tubylcy posługują się językiem maltańskim, który należy do grupy języków semickich. Jest to jedyny język semicki, który zapisywany jest alfabetem łacińskim.
Obowiązującą walutą jest Euro.
Pozostałością po brytyjskim panowaniu jest lewostronny ruch uliczny, co warto wziąć pod uwagę wypożyczając samochód. Nie każdy, nawet wytrawny kierowca, może dobrze sobie radzić siedząc nie po tej stronie auta co zawsze.

Spacerem po stolicy
Stolicą Malty jest Valetta – miasto piękne, zabytkowe i przesiąknięte historią. Jest to największy ośrodek miejski na wyspie. Miasto zamieszkuje większa część mieszkańców wyspy. Nazwa miasta pochodzi od nazwiska jej założyciela – Jean’a Parisot’a de La Valette , mistrza zakonu Joannitów. Valetta jest pełna wąskich uliczek, knajpek, czerwonych budek telefonicznych takich samych jak londyńskie. Znajdziemy tu wiele muzeów (np. muzeum fortyfikacji), XVI – wieczny pałac Wielkiego Mistrza i przypałacowe, zachwycające urodą ogrody. Valettę spokojnie można obejść w kilka godzin, zaliczając większość turystycznych atrakcji. Warto jednak znaleźć czas żeby usiąść w jakiejś małej knajpce z filiżanką dobrej kawy i popatrzeć na uliczny gwar, nasycić się atmosferą tego miasta. Amatorzy nocnego życia znajdą tu wiele otwartych do rana klubów, dyskotek i barów. Polecamy też krótki rejs po morzu by zobaczyć starożytne miasto od strony morza dopiero wtedy widać jak zostało ufortyfikowane i jak pięknie prezentuje się z zewnątrz.

Jest gdzie plażować
Nasyciwszy się historią warto odwiedzić maltańskie plaże, a jest ich sporo i bardzo się od siebie różnią. Niektóre mają piękny biały piasek, niektóre są kamieniste, za to zachwycają otoczeniem. Na północy Malty znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż – Paradise Bay. Jest to plaża piaszczysta, niewielka, a przez to bardzo urokliwa, otoczona kwiatami słonecznika i wszechobecnych na wyspie kaparów.

Anchor Bay – to przede wszystkim plaża dla rodzin z dziećmi. W okolicach tej zatoczki kręcono słynny film dla dzieci Popeye. Do dziś jest tam wioska pełna atrakcji typu dmuchane zamki, zjeżdżalnie i place zabaw.

Mellieha Bay to z kolei najdłuższa piaszczysta plaża na wyspie. Niestety również najbardziej zatłoczona. Idealne miejsce dla lubiących gwar i rozrywkę oraz dla amatorów sportów wodnych – znajdują się tu wszelkie możliwe wypożyczalnie sprzętów wodnych.

By odwiedzić plażę Ghajn Tuffieha i wykąpać się w szmaragdowej wodzie, trzeba najpierw pokonać 200 schodów w dół. Ale warto ponieważ tutaj poza plażowaniem i pływaniem popularny jest też snorkeling. Wystarczy maska i rurka by na chwilę przenieść się w podwodny świat, który przy maltańskich brzegach jest bardzo różnorodny. Kolorowe ryby w wielu rozmiarach, jeżowce i wielobarwna roślinność sprawiają, że jest to niezapomniany relaks.

Ciekawym miejscem jest też zatoka Ramla Bay Marfla. Jest tutaj mnóstwo kwiatów i urokliwych skałek, ale też baseny ze słodką wodą, knajpki i kafejki.

Malta to nie tylko plaże
Na Malcie znajduje się Mdina – zwana inaczej Miastem Ciszy. To przykład klasycznego średniowiecznego miasta, otoczonego murami. Określane miastem ciszy ponieważ na jego teren samochodami wjechać mogą tylko mieszkańcy, których jest obecnie jedynie około 250 oraz służby porządkowe. Średniowieczne, wąskie i kręte uliczki, cisza, brak tłumu, tworzą niepowtarzalny klimat tego miasteczka.

Innym historycznym miejscem, które warto odwiedzić są Katakumby św. Pawła. Katakumby to labirynt podziemnych grobowców, będących miejscem pochówku pierwszych chrześcijan, a także żydów i pogan. Mieściło się tutaj 1400 grobów, z których do czasów współczesnych zachowało się 900.

Sięgając wgłąb historii na Malcie napotkamy zabytki starsze nawet niż egipskie piramidy. Są to świątynie megalityczne, które znajdują się zarówno na Malcie, jak i sąsiadującej , mniejszej wyspie Gozo ( która też do Malty należy). Pierwsza z budowli powstała niemal sześć tysięcy lat temu i znajduje się właśnie na Gozo. Świątynie te są zaliczane do najstarszych istniejących budynków na świecie.

Malta to też piękno natury w postaci klifów. Koniecznie warto udać się na spacer i podziwiać z ich szczytów morskie widoki. Polecamy Klify Dingi, najdłuższe klify na południu Europy.

Jedną z najbardziej popularnych atrakcji naturalnych Malty jest Blue Grotto czyli Błękitna Grota. Jej uroki najlepiej poznać wybierając się w krótki, półgodzinny rejs. Błękitna grota to jedna z kilku w kompleksie grot, które charakteryzują się kolorową wodą – co jest spowodowane przez efekt padającego na skały wokół promieni słonecznych. Dlatego najlepiej w rejs wyruszyć przed południem. Wtedy lokalizacja jaskiń w połączeniu z padającymi promieniami słońca powoduje, że woda ma barwy wiele odcieni błękitu,żółci, pomarańczy, czerwieni, fioletu i zieleni.

Obok Malty i Gozo do archipelagu należy jeszcze malutka wyspa Comino. Pływają na nią stateczki odpływające z Malty i Gozo. To tutaj znajduje się słynna Błękitna Laguna – cudowna plaża z krystaliczną błękitną wodą.

Na zakończenie naszej maltańskiej przygody polecamy najpopularniejszą wioskę na wyspie – Marsaxlokk. Stoi tutaj niezliczona ilość rybackich łodzi luzzu. Idąc spacerkiem wzdłuż wybrzeża spotkamy ich setki. Razem tworzą niesamowity widok, czyniąc z wioski jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na wyspie. Koniecznie zatrzymajcie się tutaj na pyszną rybę i owoce morza. I zróbcie wiele zdjęć!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here