Portugalia

Portugalia to państwo położone w zachodniej Europie na Półwyspie Iberyjskim. Graniczy od wschodu i północy z Hiszpanią, natomiast od zachodu oblewa ją Ocean Atlantycki. Zamieszkuje ją dziesięć milionów mieszkańców. Portugalia leży w granicach klimatu podzwrotnikowego, co gwarantuje bardzo ciepłe lata i dobre warunki do plażowania. Dzięki pomyślnej pogodzie, kraj jest bardzo popularną bazą wypadową na wakacje wśród wielu Europejczyków.

Skąpana Słońcem Portugalia położona jest na samych zachodzie Europy, co powoduje, że dla polskiego turysty dojechanie tam samochodem zajęłoby całą dobę – odległość z Warszawy do Lizbony to ponad 3000 kilometrów. Rzadko więc można spotkać osoby, które decydują się na ten środek transportu jadąc do Portugalii – większość osób wybiera samolot. Na szczęście kraj ten posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę portów lotniczych, co powoduje, że wybór tego typu środka transportu nie powinien stanowić większego problemu. Portugalia bardzo często znajduje się wśród ofert proponowanych przez polskie biura podróży. Co prawda nasi rodacy częściej wybierają Hiszpanię czy Włochy, ale również Portugalia cieszy się dużym powodzeniem i uznawana jest za kraj piękny, a wręcz rajski.

Przed wyjazdem do Portugalii warto poznać po części historię tego pięknego miejsca. Otóż kraj wyodrębnił się już w średniowieczu, ale znaczenie międzynarodowe uzyskał dopiero w wieku XV. Wówczas Portugalczycy, szukając swoich szans rozwoju zaczęli urządzać wyprawy badawcze i zakładać kolonie na zachodnim wybrzeżu Afryki. Zajęli również archipelag Azorów, który do dzisiaj jest pod ich panowaniem. Szczególnie znaną postacią tamtego okresu jest Henryk Żeglarz, który znany jest z założenia szkoły znakomitych marynarzy, a także był organizatorem wielu ciekawych przedsięwzięć. Bardzo dużym osiągnięciem było dopłynięcie w 1488 roku do Przylądka Dobrej Nadziei przez Bartłomieja Diaza. Jeszcze większego przełomu dokonał w 1497 roku Vasco de Gama osiągając drogą morską port Kalikat w Indiach. Pięć lat wcześniej Krzysztof Kolumb ogłosił, że odkrył drogę do Indii – teraz Portugalczycy mieli dowód na to, że włoski odkrywca pod hiszpańską banderą się mylił. Portugalczycy rozpoczęli budowę swojego imperium morskiego, do którego w 1500 roku dołączyli świeżo odkrytą Brazylię. W czasie trwania ery nowożytnej przegrali walkę o handlowy prymat z Hiszpanią, Francją, Anglią i Holandią, aczkolwiek nie dali o sobie zapomnieć w historii powszechnej. Portugalia niepodległa pozostała po dziś dzień pomimo licznych hiszpańskich zakusów – m.in. w latach 1580-1640 kraj pozostawał zależnym partnerem w unii personalnej ze swoim iberyjskim partnerem. Na wiele lat Portugalia odsunięta została w historii powszechnej na boczny tor – w XIX i XX wieku traciła swoje kolonie w Ameryce Południowej, Afryce i Azji. Pierwsza wyłamała się Brazylia w roku 1822, ostatnie Makau, które w 1999 roku zwrócone zostało Chinom. XX wiek to także w Portugalii okres rządów autorytarnych, dopiero po ich obaleniu możliwa była praca nad demokratyzacją i modernizacją iberyjskiego państwa.

Portugalia przystąpiła jednak do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i rozpoczęła proces kształtowania się integracji. W 1992 roku Portugalia była jednym z piętnastu krajów założycielskich Unii Europejskiej, która była i jest szansą dla małego, iberyjskiego państwa na rozwój we wszystkich sektorach gospodarki. Portugalia bierze udział w programach takich jak Erasmus, który umożliwia studiowanie tam studentom z całej Europy. Dzisiaj znana jest także szczególnie jako ojczyzna Christiano Ronaldo, jednego z najlepszych obecnych piłkarzy. Swoją legendę zbudował podczas występów w Realu Madryt, ale dzisiaj reprezentuje włoski Juventus. Swoją karierę zaczynał jednak na portugalskich podwórkach i nadal pamięta o swojej ojczyźnie – w 2016 roku zdobył wraz z nią tytuł Mistrza Europy.

Jeżeli chodzi o kraje takie jak Portugalia – wakacje mogą być więc doskonałą odskocznią od rzeczywistości oraz szansą na zakosztowanie prawdziwego słońca. Warto jednak zdecydować się także na wiele rozmaitych wycieczek fakultatywnych oprócz zwykłego leżenia na piaszczystych, szerokich plażach. Szczególnie ukochana przez turystów jest stolica kraju, czyli Lizbona wybudowana w charakterystycznym dla południowej Europy stylu. Turyści licznie odwiedzają zwłaszcza tamtejszy zamek św. Jerzego, który stanowi pozostałości po dworze królewskim dawnych władców Portugalii. Dodatkowo położony jest na wzgórzu, z którego roztacza się cudowna panorama na miasto i oblewający je Ocean Atlantycki. Oprócz tego w Lizbonie znajduje się charakterystyczna katedra, a także znana wieża Belem. Turystom pokazuje się także różę wiatru oraz pomniki znanych odkrywców geograficznych, dzięki którym świat posunął się w XV i XVI wieku znacznie naprzód.

Wycieczki jeżdżące do Portugalii bardzo często zabierane są również do Fatimy, czyli miejsca objawień maryjnych sprzed ponad stu lat. Chrześcijanie wierzą, że Maryja objawiła się parokrotnie dzieciom i przewidziała wiele kataklizmów, które później trawiły całą Europę. Na miejscu, w którym rzekomo miały dziać się te cuda wybudowano dzisiaj ogromne sanktuarium, które jest jednym z głównych celów pielgrzymkowych w całej Europie. Jest to miejsce spotkań wierzących w zasadzie z całego świata, którym zależy na szczególnym wstawiennictwie Maryi i chcą się pomodlić w tym cudownym miejscu. Często proszą także o uzdrowienie i pomoc w szczególnie trudnych sytuacjach życiowych. Będąc w Portugalii warto również odwiedzić wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Sintrę, czyli bajkowy zamek, a niegdyś siedzibę letnią portugalskich królów. Niezwykły romantyczny pałacyk w Sintrze wybudowany w XIX wieku zobaczyć można z wielu miejsc w Lizbonie, wzbudza on zachwyt bardzo wielu przybywających do niego ludzi. Wycieczki zazwyczaj zabierane są również do miejscowości takich jak Nazare lub Obidos – są to malownicze przytułki, w których zaobserwować można klasyczne portugalskie budownictwo i poczuć niesamowicie latynoski charakter tego miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here