Santorini

Santorini to jedna z najbardziej atrakcyjnych wysp w Grecji. Mimo że jest stosunkowo niewielka, to właśnie ją turyści wybierają najchętniej jako główną destynację podczas wakacji w Grecji. Santorini znajduje się na morzu Egejskim, w oddaleniu około 170 km od kontynentalnej Grecji. Santorini to tak naprawdę 5 wysp, jednak tylko jedna z nich – Thira jest zamieszkała i to właśnie na Thirę dostaniemy się na wakacje kupując wycieczkę w biurze podroży.

Jak dostać się na Santorini?
Na Santorini dostaniemy się samolotem z Aten. Nawet w szczycie sezonu turystycznego biletu kosztują po 10 lub 20 euro za osobę. Można także na wyspę przypłynąć promem z Pireusu lub z Krety. W zależności od tego, jaki rodzaj statku wybierzemy, za bilet zapłacimy od 40 do 160 euro. Najdroższe są wodoloty, które przywiozą nas na Santorini z Aten w 4 godziny. Najtańsze oczywiście duże promy, którymi płynie się całą noc na pokładzie bez kajuty.

Santorini powstała po wybuchu wulkanu – tego samego, który jest odpowiedzialny za wyginiecie dinozaurów w Europie. Wulkan pozostaje nadal czynny,a jego krater znajduje się bardzo blisko wybrzeży wyspy. Aby go zobaczyć, wystarczy udać się do Oia lub do Fira. Santorini słynie z pięknych zachodów słońca. Najpiękniejsze są na jednym z krańców wyspy, w Oia, która jednocześnie słynie z najpiękniejszych uliczek. To właśnie z tej miejscowości pochodzą najlepsze zdjęcia z Grecji – zamieszczane w folderach turystycznych oraz na stronach biur podróży.

Santorini – wakacje w białych domkach na skale
Santorini to wyspa pełna białych domków zawieszonych na skale. Mają niebieskie kopuły i okiennice. Niebieski kolor pomaga odstraszyć insekty i muchy, które podobno na takim kolorze nie siadają. Dodatkowo, to właśnie farby w niebieskim i białym kolorze mają najniższą cenę. Mimo że ma to wymiar praktyczny, to wygląda niesamowicie pięknie. Wszystko ze względu na jednolitość: wszystkie domki na Santorini mają albo niebieskie, albo fioletowe, albo lekko różowe elementy zdobnicze.

Osiołki na Santorini
Po krętych uliczkach Santorini wędrują sobie osiołki lub muły, objuczone bagażami. Od wieków jest to główny środek transportu dla mieszkańców wyspy. W dzisiejszych czasach osiołki na Santorini służą też transportowaniu otyłych turystów po ulicach, co spotyka się ze sprzeciwem wielu obrońców praw zwierząt.

Zwiedzając Santorini pieszo zauważymy, że przed domami często ustawiane są kamienie wulkaniczne. Mają najróżniejszą wielkość i kształt oraz kolor. Według wierzeń, ustawienie skały ma chronić mieszkańców domostwa przed zgubnymi skutkami trzęsień ziemi. Trzęsienia ziemi na tym terenie to żadna nowość: średnio co kilka lat odczuwalne są lekkie wstrząsy. Ocenia się, że wulkan, na którym leży Santorini może wybuchnąć w zasadzie w każdej chwili. O ile pamiętamy z lekcji historii lub geografii, poprzedni wybuch zabił wszystkie dinozaury, a dźwięk wybuchu można było usłyszeć nawet na terenie Bułgarii. Miał siłę rażenia równą czterem bombom atomowym. Nie chcemy myśleć, co się stanie, gdy czynny wulkan znów da o sobie znać.

Czy Santorini to Atlantyda?
Przed wielkim wybuchem wulkanu, który miał miejsce 1600 lat przed naszą erą na terenie wyspy znajdował się bardzo podobny teren. Według wielu archeologów to właśnie tutaj znajdowała się Atlantyda, czyli tajemnicza zaginiona wyspa na morzu. Wyspa została zatopiona przez ów wybuch.

Co można robić na Santorini?
Santorini to wyspa, na której niewiele się dzieje. Istnieją wprawdzie słynne na cały świat wykopaliska: znajdują się w Akrotiri. Jednak umówmy się – są one ciekawe jedynie dla studentów archeologii i etnologii. Aby zrozumieć, co tam się dzieje i co zwiedzamy, konieczne jest poczytanie o historii tego miejsca lub wynajęcie przewodnika. Zwiedzanie Santorini z przewodnikiem oczywiście jest możliwe, jednak zawsze będą to wycieczki objazdowe po angielsku. Wielu turystów z Polski to odstrasza, mimo że jesteśmy krajem, w którym mieszkańcy mówią dość sprawnie po angielsku.

Co zjeść na Santorini?
Podczas pobytu na Santorini należy koniecznie spróbować tego, z czego słynie Grecja, czyli pysznej sałatki z serem kozim lub z fetą. Warto również udać się do tawerny, aby zjeść favę. Jest to specjał kuchni santoryńskiej: żółta pasta z groszku łuskanego. Zjada się ją z plackiem wypiekanym na piecu. Dodatkowo, należy koniecznie spróbować jednego z win, które są wyrabiane w miejscowych winniczkach. Mieszkańcy Santorini mają doskonałe warunki do uprawy właśnie wina, ze względu na klimat.

Wino z Santorini
Winorośla porastające Santorini dają winu niesamowicie ciekawy smak. Wszystko przez to, że gleba, która znajduje się na wyspie ma w sobie pozostałości po wybuchu wulkanu. Lawa, która wylała się z wulkanu wzbogaciła ziemię o pumeks, pyły wulkaniczne o dużym natężeniu. Dodatkowo, sama lawa, która zastygła w ziemi wraz z piaskiem spowodowała, ze gleba na Santorini jest dziś niesamowicie żyzna. Niewiele oprócz winorośli jednak się na tych terenach uprawia.

Wiatr na Santorini
Santorini to wyspa dość wietrzna. Właśnie ze względu na wiatr, krzewy winne rosną tutaj na ziemi, bez podpórek – aby nie połamały się na wietrze. W każdym hotelu na Santorini dostaniemy wskazówki odnośnie tego, gdzie iść na plażę, aby nie narazić się na silne wiatry.

Santorini dla aktywnych
Poza spacerowaniem po krętych uliczkach i podglądaniem, jak na Santorini żyją mieszkańcy, warto spróbować sportów wodnych podczas wakacji na tej wyspie. Znajduje się tutaj sporo jaskiń, które można eksplorować na łodziach. Można także wspinać się po skałach oraz żeglować. Turyści także często biegają po plaży. Wszystkie te aktywności są ułatwione, bo na wyspie znajduje się pokaźna baza wypożyczalni sprzętu sportowego.

Czerwona plaża na Santorini
Podczas wakacji na Santorini należy koniecznie udać się na czerwoną plażę, czyli na Kokkini paralia. Jest to plaża, której zabarwienie zostało nadane po wybuchu wulkanu – to właśnie lawa wylewająca się z krateru spowodowała, że żwirek ma tak diaboliczny kolor. Nie należy obawiać się o toksyczność: przebywanie na plaży nie truje nas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here