Odpoczynek nad jeziorem

Wycieczki objazdowe to, zdaniem wielu podróżujących, najlepszy sposób na zwiedzenie w krótkim czasie najważniejszych miejsc w państwie lub regionie do którego się wybieramy na urlop. Zwiedzać ciekawe miejsca można również podczas wyjazdów wypoczynkowych zorganizowanych w formie pobytów wczasowych, ale zasięg takich wycieczek jest zazwyczaj dość ograniczony. Turyści przebywający na wczasach przeznaczają na zwiedzanie dalszych okolic z reguły jeden – dwa dni, więc trudno porównywać takie poznawanie atrakcji turystycznych z objazdem tygodniowym czy dłuższym.

Dla kogo wycieczki objazdowe?
Objazd po kraj czy regionie dostępny jest właściwie dla każdego. Jedyne ograniczenia związane są z wiekiem oraz kondycją zdrowotną. Podczas objazdu czasem pokonuje się dziennie kilkaset kilometrów a samo zwiedzanie też jest dość intensywne i wymaga dobrej formy. Osoby z chorobami narządów ruchu, wadami kręgosłupa, niewydolnością krążenia, zakrzepicą, nadciśnieniem tętniczym powinny dobrze przemyśleć decyzję o tego rodzaju podróży i koniecznie zasięgnąć porady lekarskiej.
Warto również zastanowić się nad zabieraniem w taką podróż małych dzieci. Długie przejazdy są dla dzieci męczące, nużące a zabytki czy inne ciekawe dla nas miejsca, dla małych dzieci nie są żadną atrakcją. Dzieci zmęczone podróżą są nie tylko obciążeniem dla swoich opiekunów, ale stanowią dość poważny problem dla innych uczestników podróży – marudne, płaczące, wymiotujące, hałaśliwe skutecznie zakłócają innym wypoczynek i odbierają radość ze zwiedzania.

Jaka wycieczka?
Organizatorzy wypoczynku oferują wycieczki objazdowe w trzech podstawowych formach:
– wycieczki autokarowe po Europie
Są to wyjazdy trwające od kilku do nawet kilkudziesięciu dni. Wycieczka autokarem do Wilna może trwać trzy dni, a objazdówka po Hiszpanii to już mogą być dwa a nawet trzy tygodnie. Dobieramy wycieczkę zgodnie z naszymi zainteresowaniami oraz możliwościami finansowymi i zdrowotnymi.
Wyjazdy na wycieczki autokarem są chętnie wykupowane przez osoby bojące się lotów samolotem. Atutem przejazdów autokarowych jest zwiedzanie nie tylko miejsc docelowych, ale podczas przemieszczania się można podziwiać krajobrazy, obserwować sceny z życia codziennego mieszkańców odwiedzanego regionu. Nie bez znaczenia jest też to, że autokary mają zazwyczaj kilka miejsc zbiórki dla uczestników – w wyznaczonych miastach o określonej porze kierowcy zatrzymują się i zabierają kolejnych turystów.

– wycieczki objazdowe samolot +autokar
To forma łączona, znacznie oszczędzająca czas przejazdu do miejsca docelowego. Szczególnie polecana tym, którzy zamierzają zwiedzić kraje położone dalej od Polski. Na wycieczkę do Hiszpanii autokarem trzeba jechać dwa dni (z noclegiem). Przelot trwa 2 – 2,5 godziny. Zamiast stracić na dojazd i powrót cztery dni można przeznaczyć na to tylko cztery godziny – licząc dojazd na lotnisko trochę więcej, ale oszczędność czasu i sił jest na pewno ogromna.

– wycieczka objazdowa połączona z pobytem
Ten rodzaj wypoczynku łączący dwie różne formy wybierają najczęściej podróżujący w bardzo odległe zakątki ziemi, albo podróżujący do krajów położonych w basenie Morza Śródziemnego. Wyjazd trwa zazwyczaj dwa tygodnie. Pierwszy tydzień to objazd po kraju, drugi – wczasy w atrakcyjnym kurorcie nad oceanem czy morzem.

Wycieczki objazdowe niezależnie od długości trwania, środków transportu, miejsca, które zwiedzamy mają pewne cechy wspólne. Codziennie, albo co dwa dni uczestnicy objazdu zmieniają hotel. Oznacza to częste pakowanie się, wczesne wyjazdy, późne wieczorne powroty. Podczas wycieczki uczestnicy jedzą najczęściej lekkie śniadanie, a dopiero wieczorem obiadokolację. Podczas zwiedzania, jeśli jest na to czas, podróżni jedzą lancz czy inny posiłek we własnym zakresie. Opcja wyżywienia HB jest najczęściej proponowaną przez touroperatorów.
Dla niektórych osób wczesne wstawanie, a szczególnie jedzenie śniadania o takiej porze są dość męczące i trudne do zniesienia. Wolą jeść później, więc widokiem nader częstym jest obraz turystów robiących sobie kanapki w hotelowej restauracji. Czasem kończy się to dość nieprzyjemnie – hotele zakazują tego rodzaju praktyk i obsługa zwraca gościom uwagę na ich niestosowne zachowanie. Wynoszenie jedzenia jest w złym stylu, ale niektórzy boją się, że nie wytrzymają do wieczornego posiłku i łamią zasady.
Problemem dla wielu osób jest codzienne rozpakowywanie walizki, a potem jej poranne pakowanie przed kolejnym etapem objazdu. Pośpiech powoduje czasem, że uczestnicy wycieczki zostawiają w hotelu jakieś przedmioty, kosmetyki, garderobę, biżuterię. Niejednokrotnie są to cenne rzeczy i wówczas pojawia się problem z odzyskaniem ich. Wycieczka nie zawsze może zawrócić do hotelu, więc opiekunowie grupy mają dodatkowe zadanie do wykonania. Dla osób słabo radzących sobie z pakowanie bagażu wycieczki objazdowe mogą być katorgą.
Podczas objazdów trzeba bezwzględnie stosować się do wszystkich poleceń opiekuna grupy. Cechą najważniejszą każdego uczestnika musi być punktualność. Nieodpowiedzialne zachowanie w tej kwestii jest dużym obciążeniem dla całej grupy, która przez spóźnialskich może stracić możliwość zwiedzenia jakiegoś obiektu, jeśli wycieczka nie stawi się o godzinie potwierdzonej w rezerwacji.
Objazdy niosą za sobą również ryzyko konfliktów wewnątrz grupy wycieczkowej. Przebywanie codziennie przez wiele godzin na przestrzeni tygodnia czy dwóch ciągle z tą samą grupą osób, może irytować, denerwować, doprowadzać do spięć a nawet kłótni. Zamiast czerpać przyjemność z atrakcji turystycznych, uczestnicy wyjazdu męczą się w swoim towarzystwie.
Podczas objazdów należy również być odpowiedzialnym uczestnikiem jeśli chodzi o spożywanie posiłków czy picie napojów, szczególnie napojów alkoholowych. W autokarach jest zakaz spożywania alkoholu, ale niektórzy piją podczas przerw na parkingach czy podczas zwiedzania. Osoby nietrzeźwe są często hałaśliwe, pobudzone, nadmiernie wesołe i nie zawsze przyjemnie pachną. Czasem wymagają częstego zatrzymywania się na parkingach, bo źle się czują.
Podobne problemy stwarzają ci, którzy bezmyślnie i bezkrytycznie objadają się słodyczami, owocami, jedzeniem kupionym u ulicznych sprzedawców. Zatrucie pokarmowe choćby jednego uczestnika wycieczki jest problemem całej grupy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here