Wakacje na Krecie.

Urlop za granicą to dla wielu Polaków ciągle jeszcze niespełnione marzenie. Jednak z roku na rok taka forma wypoczynku staje się udziałem coraz większej liczby rodaków i wszystko wskazuje, że biura turystyczne dalej będą przeżywać okres wzrostu zainteresowania ofertami wyjazdów poza granice Polski.
W listopadzie Polska Izba Turystyki dokonała rocznego podsumowania wyjazdów urlopowych wykupionych w biurach podróży na terenie Polski i opublikowała raport obrazujący podróże w ujęciu statystycznym.
Z raportu PIT wynika, że najpopularniejszym kierunkiem podróży zagranicznych jest Grecja – zarówno Grecja w rozumieniu kontynentalnym jak i greckie wyspy. Kolejne miejsca zajmują Turcja, Bułgaria, Hiszpania, Egipt.
Popularność Grecji jako kierunku wypraw urlopowych nie jest przypadkowa. Co sprawia, że prawie 32% wyjeżdżających na zagraniczne wczasy Polaków kieruje się do Grecji?

Po pierwsze klimat
Wczasy w Grecji to gwarancja dobrej pogody. Latem wszędzie jest bardzo ciepło, bezchmurnie. Słońce do opalania i ciepła woda w morzu do kąpieli są w Grecji normą. Klimat śródziemnomorski sprzyja wegetacji roślin – piękne krajobrazy, niespotykane w Polsce rośliny ozdobne, bogactwo warzyw i owoców sprawiają turystom z północy wielką frajdę.

Po drugie – infrastruktura.
Grecy od wielu dziesięcioleci uważają turystykę za podstawowy dział gospodarki narodowej. Stąd bierze się dbałość o rozwój infrastruktury turystycznej. Ogromna ilość miejsc noclegowych, punktów gastronomicznych, coraz lepsze połączenia drogami lądowym i powietrznymi to tylko niektóre atuty Grecji. Turyści czują się w tym kraju wyśmienicie – w Grecji wszyscy są bardzo życzliwi, przyjaźnie nastawieni do turystów. Cierpliwie znoszą tłumy zwiedzających w licznych miejscach z atrakcjami turystycznymi. Nie przeszkadza mieszkańcom kurortów całonocny gwar turystów biesiadujących w tawernach do białego rana. Grecy żyją z turystyki, więc goście są dla nich źródłem dochodów.
Na nadmorskich bulwarach, wśród krętych uliczek miast, przy zabytkach antycznych – właściwie wszędzie znaleźć można punkty gastronomiczne, toalety, sklepy z pamiątkami.

Po trzecie – historia.
Miłośnicy historii mogą się obrazić, że to dopiero punkt trzeci, ale tylko część turystów ma zamiłowanie do historii, więc nie dla każdego Grecja jest ważna z tego właśnie punktu widzenia. Żeby zobaczyć jakiś zabytek z okresu kultury antycznej nie trzeba specjalnie się zastanawiać nad wyborem – w Grecji wszędzie są takie zabytki. Oczywiście Akropol jest jeden, ale Atena była czczona we wszystkich greckich państwach-miastach. Więc jeśli nie możemy lub nie chcemy jechać do Aten, to możemy wspiąć się kamiennymi schodami na akropol w Lindos – miasteczku na wyspie Rodos, gdzie przed wiekami na wzgórzu wzniesiono świątynię Ateny. Atena lindyjska była boginią uznawaną nie tylko na Rodos, ale daleko poza brzegami wyspy.

Jeśli ktoś chce pojechać na wakacje do Grecji i skorzystać z dobrodziejstw wszelkiego rodzaju to ma do wyboru kilkadziesiąt wysp Morza Egejskiego czy Jońskiego oraz liczne regiony na Półwyspie Bałkańskim. Dla osób, które chciałyby podczas krótkiego urlopu przeżyć i zobaczyć jak najwięcej na grecką wakacyjną przygodę godna polecenia jest wyspa Kreta.
Największa grecka wyspa Kreta – wakacje tutaj można spędzać cały rok. Zimą najlepiej na południu wyspy – łagodne i ciepłe wody Morza Libijskiego i ciepłe wiatry znad Afryki są gwarancją dość wysokich temperatur. Miłośnicy kwitnących roślin powinni odwiedzić Kretę wiosną – w kwietniu i maju wyspa wygląda jak dywan kwiatowy, a zapach unoszący się w powietrzu odurza i zniewala. Szczególnie pięknie wyglądają te miejsca na wyspie, które są z dala od miast. Na wzgórzach kwitną dziko rosnące zioła. Kreta słynie z produkcji miodów między innymi tymiankowych oraz herbat ziołowych, którym przypisuje się silne działanie antynowotworowe.
Poszukiwacze gwarnych, hotelowych oaz luksusu powinni wybrać na miejsce pobytu położone na północy Krety miasto Agios Nikolaos. Miasto liczy około 20 tysięcy stałych mieszkańców, ale co rok wypoczywa w nim kilka milionów turystów. Agios Nikolaos jest takim kreteńskim Saint-Tropez. W porcie w marinie można zobaczyć największe i najbardziej luksusowe jachty świata. W Agios Nikolaos turyści bawią się całą dobę – jeśli ktoś jedzie na urlop, aby wypocząć w ciszy i spokoju niech nie wybiera tego miasta – ono nigdy nie zasypia. Ale warto zajechać do miasta, zwiedzić je, bo tak jak każde miasto na Krecie i Agios ma mnóstwo ciekawych obiektów historycznych.
Niemal wszyscy turyści przybywający na Kretę rozpoczynają swój pobyt od lądowania w Heraklionie – stolicy wyspy. Niewiele osób wybiera jednak Heraklion na miejsce pobytu – tłok i znaczny ruch uliczny nie są dobrym miejscem na wakacyjny relaks. Jednak większość zwiedzających wyspę przyjeżdża do stolicy na jednodniową wycieczkę. Celem wypraw jest położone pod Heraklionem miasteczko Knossos. To niezwykłe miejsce jest najważniejszym zabytkiem nie tylko na wyspie, ale to miejsce dziedzictwa narodowego Greków. Można powiedzieć, że Knossos to kolebka Grecji.
W Knossos turyści zwiedzają miejsce, gdzie ponad cztery tysiące lat temu kwitła tak zwana kultura minojska. Wszyscy znają mity o Dedalu budowniczym labiryntu na Krecie, w którym został uwięziony gnębiący mieszkańców Minotaur. Ruiny pałacu w Knossos wzbudzają zachwyt i podziw dla kunsztu budowniczych oraz bogactwa mieszkańców pałacu. Kupując bilet do pałacu a Knossos płacimy jednocześnie za możliwość zwiedzania muzeum, które znajduje się w centrum Heraklionu. Szczególnie ciekawą częścią wystawy poświęconej pałacowi z Knossos są gabloty wypełnione przedmiotami wykonanymi ze złota. Kunszt rzemieślników sprzed tysięcy zadziwia każdego, kto ogląda wystawę.
Na Krecie można podziwiać również wiele miejsc, które są ciekawymi obiektami przyrodniczymi. Dla wytrwałych poleca się kilkugodzinny spacer po dnie wąwozu Samaria. Miłośnicy zwierząt mogą wybrać się na zachodnie wybrzeże i podziwiać w naturalnych warunkach żółwie z gatunku karetta.
Pobyt na Krecie to możliwość spróbowania niezwykle smacznej kuchni tego regionu. Smakosze na pewno chętnie zakupią na pamiątkę puszką największego skarbu Krety – oliwy z oliwek, która uznawana jest za najlepszą na świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here