Wakacje wędrownicze w Beskidzie Żywieckim

Beskid Żywiecki to najwyższe pasmo Beskidów Zachodnich położone administracyjnie w dwóch polskich województwach: śląskim oraz małopolskim. Część pasma znajduje się również na Słowacji, granica między państwami biegnie głównym masywem. Beskid Żywiecki to najwyższe pasmo polskich Beskidów, którego najwyższym szczytem jest Babia Góra o wysokości 1725 m.n.p.m.

Pasmo charakteryzuje się, oprócz dużych jak na Beskidy wysokości i ekspozycji, również niesamowitymi widokami oraz cudownymi, rozległymi halami, które jeszcze niedawno wykorzystywane były przez pasterzy do wypasu owiec. Otwarte hale są szczególnie urokliwą częścią Beskidu Żywieckiego, a dodatkowo najczęściej rozpościera się z nich zjawiskowa panorama na pobliskie szczyty i znajdujące się w dolinach miejscowości.

Wakacje w górach to przede wszystkim aktywny tryb życia i spędzanie czasu na szlakach. Najlepiej wybierać trasy oznakowane przez PTTK: poznać je można po trzech wymalowanych paskach: na górze białym, środkowym w danym kolorze i na dole kolejnym białym. Szlaki PTTK oznakowane powinny być następującymi kolorami: czerwonym (zazwyczaj trasa czerwona jest tą najważniejszą, główną prowadzącą w dane miejsce), niebieską (trasa najdłuższa i stosunkowo najmniej trudna), zieloną, żółtą i czarną (najczęściej najkrótsza trasa, a co za tym idzie najbardziej stroma). Szlaki sprawdzać można w internetowych mapach lub przewodnikach drukowanych, które można zakupić w wielu punktach handlowych na terenie Beskidu Zachodniego.

Przede wszystkim w Beskidzie Żywieckim znana jest Babia Góra, najwyższy szczyt pasma o wysokości 1725 m.n.p.m. Wybitność góry i potęga jej masywu powoduje, że jest doskonale widoczny z praktycznie wszystkich beskidzkich i tatrzańskich szczytów. Jest to jeden z dwóch szczytów w polskich Beskidach, na których występuje pasmo kosodrzewiny i jedynym, na który widoczne jest piętro hal. Babia Góra kusi również turystów cudowną panoramą, w której wyróżnić można bardzo wiele szczytów w Beskidach, Tatrach, Małej i Wielkiej Fatrze, a nawet czasami w Sudetach przy dobrej widoczności. Do tego Babia Góra charakteryzuje się unikalną przyrodą, która chroniona jest prawnie za pomocą utworzonego na terenach masywu Babiogórskiego Parku Narodowego. Szczególnie śliczny widok na główny wierzchołek rozpościera się natomiast ze znajdującego się z Małej Babiej Góry o wysokości 1525 m.n.p.m. znajdującej się nieco na zachód. Ciężko słowami opisać piękno tego miejsca – wydaje się, że jedynym sposobem na poznanie walorów Babiej Góry jest odwiedzenie jej osobiście. Najlepiej to uczynić wychodząc z Zawoi, aczkolwiek wybrać tutaj można spośród dwóch wariantów. Pierwszy i popularnie zakłada wyjście z przełęczy Krowiarki rozdzielający masyw Babiej Góry od masywu Policy. Miejsce położone jest na znacznej już wysokości 1000 m.n.p.m., znajduje się tam specjalny turystyczny parking. Na sam szczyt dojść można szlakiem czerwonym, który poprzez Sokolicę i Kępę biegnie głównym masywem Babiej Góry, a następnie schodzi ku przełęczy Brona i opada ku położonemu ok. 1100 m.n.p.m. schronisku PTTK na Markowych Szczawinach. Drugi z Krowiarek szlak to szlak niebieski, który prowadzi właśnie ku wspomnianemu schronisku. W ten sposób turyści mogą podczas babiogórskiej wspinaczki robić sobie pętelkę, która zawsze powoduje wyjście ciekawszym – wracanie tą samą drogą jest bowiem mniej przyjemne niż odkrywanie nowego. Inna droga prowadzi z Zawoi-Markowej, z której z wysokości ok. 700 m.n.p.m. również dojść można do schroniska PTTK. Z niebieskiego szlaku odchodzi natomiast żółty szlak na sam szczyt, czyli tzw. Perć Akademików, uznawana za najbardziej strome podejście w całych polskich Beskidach. Nie powinno ono sprawić problemów większości górołazom, aczkolwiek pojawiają się tam spore ekspozycje, klamry oraz łańcuchy.

Poza Babią Górą najpopularniejszym szczytem Beskidu Żywieckiego jest drugie co do wysokości Pilsko (1557 m.n.p.m.), na którym również znajduje się pasmo kosodrzewiny. Na uroczej Hali Miziowej znajduje się tam schronisko PTTK, na wysokości ok. 1300 m.n.p.m. jest najwyżej położonym schroniskiem w Beskidach. Sam szczyt jest położony już po stronie słowackiej, a roztacza się z niego cudowna panorama na pobliskie pasma, w szczególności na Babią Górę i Tatry. Pilsko, w odróżnieniu do wspominanej już wielokrotnie Babiej Góry, eksplorować łatwo można również zimą – na jego zboczach znajduje się bowiem ośrodek narciarski. Najłatwiej na Pilsko wejść z Korbielowa, czyli miejscowości na polsko-słowackiej granicy. Częstym początkiem tras na tą górę jest jednak inna urocza wioska – Sopotnia Wielka.

Około dwóch godzin spacerem od Pilska znajduje się Hala Rysianka u zboczy Rysianki (1322 m.n.p.m.). Miejsce to przez wielu fanów Beskidów uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w paśmie – roztaczająca się stamtąd panorama jest szczególnie urokliwa, a zieleń przyrody połączona z błękitem nieba daje niesamowite przeżycie estetyczne. Hala porośnięta jest trawami oraz porostami, które świadczą o bardzo wysokiej czystości tamtejszego powietrza. Znajduje się tam schronisko PTTK, jedno z popularniejszych w Beskidzie Żywieckim. Co ciekawe jednak, 10 minut spacerem obok znajduje się drugi podobny obiekt – schronisko PTTK na Hali Lipowskiej. Jeżeli chodzi o Rysiankę, niebieskim szlakiem dojść tam można z Sopotni Wielkiej (wówczas z tej miejscowości połączyć można wycieczki na Pilsko i Rysiankę). Najczęściej jednak turyści wybierają opcje z turystycznego parkingu w Żabnicy. Można tam ruszyć prosto zielonym szlakiem na Rysiankę lub zrobić interesującą pętle przez Stację Turystyczną Słowianka, Romankę (1366 m.n.p.m., jedno ze bardziej stromych podejść w Beskidach), Halę Pawlusia z cudownymi widokami, Rysiankę, Halę Lipowską, Halę Redykalną i Halę Boraczą, gdzie znajduje się kolejne już w tym regionie schronisko turystyczne PTTK. Jak widać, oferty turystyczne nie brakuje i miejsc noclegowych nie powinno zabraknąć. Żabnica znajduje się w bliskim sąsiedztwie Węgierskiej Górki, ważnej miejscowości w regionie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKenia – wakacje
Następny artykułKuba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here