przewodnik

Polska nie jest krajem, w którym turystyka przewyższa wszystko, lecz z pewnością jest ważnym elementem gospodarki. Jeżeli jesteś miłośnikiem wycieczek, a także historii możesz zastanowić się nad podjęciem pracy jako przewodnik turystyczny. W takiej branży z pewnością znajdziesz zatrudnienie, jednak czasami dobrze jest pójść o krok dalej i zdecydować się na pracę na własny rachunek. Gdzie może pracować osoba na stanowisku przewodnika turystycznego oraz jak wygląda to w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej?

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/przewodnik-turystyczny-na-etacie-czy-na-wlasnej-dzialalnosci-co-lepsze-dla-przewodnika-turystycznego/

Gdzie możesz znaleźć pracę jako przewodnik turystyczny? – praca na etacie

Jako przewodnik turystyczny pracy możesz szukać w naprawdę wielu miejscach. Będą to przede wszystkim firmy turystyczne. Na tym jednak nie koniec. Pracę znajdziesz też w biurach podróży, agencjach turystycznych, a także ośrodkach turystycznych. Czasami będą to też ośrodki agroturystyczne, hotele czy kurorty. Bardzo możliwe że przewodnicy turystyczni pracę znajdą również w obiektach muzealnych, kościołach, kaplicach, zamkach, pałacach, skansenach czy typowych muzeach wypełnionych zabytkami. Przewodnik turystyczny jest to osoba, której poszukują samorządy do oprowadzenia po swoim mieście czy danym terenie. Dodatkowo o pracę możesz pytać w biurach parków narodowych, rezerwatach czy ośrodkach dla podróżników górskich. Dodatkowo przewodnik turystyczny może ubiegać się o pracę w ogrodach zoologicznych czy w zoo.

Praca przewodnika turystycznego na własną rękę

Możemy pójść też o krok dalej i rozpocząć karierę jako przewodnik turystyczny pracując na własny rachunek. Wielu przewodników turystycznych decyduje się na taką formę zatrudnienia. Własna działalność gospodarcza założona przez osobę na takim stanowisku może przybrać trzy formy.

Może być to jednoosobowa działalność gospodarcza. Wówczas występujemy w obrocie gospodarczym i jako firma. W takim celu zyskujemy atrakcyjniejsze rozwiązanie podatkowe, niż zwykły pracownik pracujący na zasadach umowy o pracę. Możemy również oprowadzać turystów na własną rękę czy zdecydować się na freelancerkę. 

Inną formą może być współpraca w istniejącym już podmiotem. Taki rodzaj działalności możemy wykonywać zarówno jako osoba fizyczna jak i jednoosobowa działalność gospodarcza. Pracować możemy dla tych samych muzeów, samorządów czy film. Czas rozliczać się będziemy z konkretnej ilości przebytych kursów.

Ostatnio formą może być założenie własnej firmy wycieczkowej. Jest to bowiem najambitniejszy przedsięwzięcie z tych wymienionych powyżej. Najczęściej przewodnicy w takiej firmie współistnieją jako jedna z osób w spółce. Mają oni wówczas stosowne uprawnienia oraz warsztat, dzięki któremu mogą wraz ze współpracownikami założyć firmę. Sami zaś zajmują się turystami, załatwianiem i zakwaterowania i atrakcji, a ponadto oprowadzania ich po ciekawych miejscach i trasach.

Zobacz też: http://www.mojpodroznik.pl/przewodnik-turystyczny-ile-zarabia-osoba-na-takim-stanowisku/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here