Grecja jako kierunek wakacji.

Okres dzieciństwa jest jednym z najprzyjemniejszych etapów w życiu każdego człowieka. To ten wyjątkowy czas, który można poświęcać niemalże w pełni na beztroską zabawę, spotkania towarzyskie i same przyjemności. Nie trzeba jeszcze praktycznie niczym się przejmować. Młody człowiek nie ma na swojej głowie ani domu, ani pracy, dlatego dba wyłącznie o swój własny interes, a jedynie, na czym musi się skupiać, to oczywiście nauka. Nawet ona może jednak każdego zmęczyć. Codziennie zdobywanie nowej wiedzy, odrabianie niełatwych prac domowych zadawanych przez nauczycieli i wykonywanie pozalekcyjnych projektów sprawia, że dziecko prędzej czy później odczuwa skutki uboczne płynące z ciągłej i bezustannej aktywności intelektualnej. Gdy zatem nadchodzi czas na ferie zimowe, zdecydowanie się na nie cieszy i już planuje, jak będzie je spędzać. Mimo iż dawniej w tym zimowym okresie większość dzieciaków spędzała dosłownie całe dnie na świeżym powietrzu – urządzając z rówieśnikami prawdziwe bitwy na śnieżki, budując różne formy z sypkiego puchy i szalejąc na sankach i nartach – dziś alternatywą dla tych standardowych rozrywek stał się po prostu komputer. Jeżeli obawiasz się więc, że twoje dziecko spędzi przez jego ekranem całe swoje dwutygodniowe ferie, powinnaś go od niego w jakiś sposób odciągnąć. Nie rób to jednak w sposób zbyt gwałtowny. Nie karz dziecka i nie krytykuj jego zachowania, bo być może przesiaduje ono przed komputerem tylko dlatego, iż nie wie, co innego ze sobą zrobić. Sama zacznij mu proponować różnorodne rozrywki i zabawy. Przekonasz się wtedy, że twoje dziecko wcale nie jest uzależnione od gry na komputerze i może spędzić całe swoje ferie bez jakichkolwiek urządzeń.

Ferie są zakończeniem pierwszego semestru szkolnego. Okres ten dla samych dzieci jest bardzo burzliwy. W jego trakcie muszą one nadrobić wszystkie swoje zaległości. Zajmują się poprawianiem gorszych ocen, piszą raz jeszcze klasówki i kartkówki, z których wyników nie były zadowolone, a także przygotowują specjalne dodatkowe projekty i prezentacje, byleby tylko podciągnąć się z jakiegoś przedmiotu. Nawet dzieciom, które z pozoru nie przykładają się do nauki, zależy na dobrych i jak najwyższych ocenach. Sama możesz tego nie dostrzegać, ale twoja pociecha na pewno bezustannie walczy o to, aby tylko na sam koniec móc pokazać ci przepiękne świadectwo z czerwonym paskiem i zdobyć twoje uznanie. Skoro zatem tuż po tym burzliwym okresie, nastawionym na ciągłą naukę i pracę, nadchodzi czas na ferie zimowe, każde dziecko pragnie się na nich zregenerować i odpocząć raz a dobrze od wszystkiego tego, co związane jest z samą szkołą. Nic więc dziwnego w tym, że już podczas pierwszego wolnego dnia zasiada przed swoim komputerem i potrafi spędzić przy nim nawet kilka godzin z rzędu. W taki sposób próbuje pozbyć się swoich negatywnych emocji. Świat komputerowych gier wciąga je błyskawicznie i odciąga myśli od ewentualnych problemów czy zmartwień związanych z samą szkołą. Oczywiście istnieje wiele takich aktywności i rozrywek, które zapewniają podobny efekt, a w żadnym wypadku nie są związany z komputerem, jednakże dzieci nieraz nie mają o nich pojęcia. Sama musisz je im przedstawić i zaprezentować. Dzięki temu przekonasz je do tego, że nie tylko gra na komputerze może pozwolić im miło spędzić wolny czas.

Zacznij zatem razem ze swoją pociechą szukać dla niej odpowiednich zajęć. Niekoniecznie musi to być jednak sama nauka. Nawet jeśli bezustannie skupiasz się na rozwoju swojego dziecka i sądzisz, że skoro ma ono teraz pełne dwa tygodnie wolnego, mogłoby je przeznaczyć na lekcje języka obcego lub naukę gry na gitarze, nie jest to wcale najlepszy wybór. Sama na pewno też wielokrotnie byłaś zmęczona bezustanną nauką. Przypomnij sobie swoje dzieciństwo i zauważ, że w trakcie ferii zimowych byłaś skłonna zajmować się wszystkim, byleby tylko nie zaglądać do swoich książek. Nie zmuszaj do tego swojego dziecka. Pozwól mu zająć się naprawdę odprężającymi i atrakcyjnymi aktywnościami. Nawet jeśli sama nie masz czasu na to, aby wyjechać ze swoim dzieckiem w góry lub zabrać je do wesołego miasteczka, możesz zadbać o to, aby w żadnym dniu ferii nie dopadła go nuda. Nie musisz każdego dnia zabierać swojej pociechy do nowego miejsca, aby świetnie i efektywnie się z nią bawić. Staraj się po prostu każdego dnia zaproponować jej coś nowego. Postaw na zróżnicowane formy aktywności. Zaoferuj maluchowi wspólne uprawianie sportów, spacer po parku i jazdę na sankach lub rodzinne malowanie. Możesz także pozwolić mu na zaproszenie kilku znajomych i przygotować dla nich kilka atrakcji oraz kolorowy poczęstunek. Twoja pociecha nie powinna spędzać wszystkich wolnych chwil wyłącznie z tobą. Musi przecież rozwijać swoje umiejętności interpersonalne, a zrobi to jedynie poprzez bezpośredni kontakt ze swoimi rówieśnikami.

Sprawdź także, czy w twoim mieście nie są przypadkiem organizowane specjalne wydarzenia na ferie dla dzieci i nastolatków. Zajrzyj do oferty domu kultury, szkoły czy przedszkola. Najprawdopodobniej dzięki takim propozycjom twoje dziecko będzie mogło skorzystać z wyjazdów na baseny, koncerty, spektakle teatralne, a także wziąć udział w kilkudniowych wycieczkach lub dziennych kursach i sportowych zajęciach. Jeżeli wiesz, że twoje dziecko ma trudności z nawiązywaniem nowych kontaktów, powinnaś mimo wszystko rzucić je na taką głęboką wodę i zapisać na jedno z wybranych zajęć. Koniecznie dopasuj je do zainteresowań swojego malca. Jeżeli najbardziej na świecie lubi on uprawiać sport, spraw, by jego ferie zimowe były wypełnione aktywnością. Zapisz go na zajęcia ze sztuk walki lub zaproponuj lekcje taneczne. Nawet introwertyczne dziecko z chęcią weźmie udział w czymś takim, jeżeli ogólny charakter zajęć po prostu mu się spodoba. W taki sposób dostanie też szansę na zapoznanie się z dziećmi o podobnych pasjach i być może zdobędzie nowe przyjaźnie, które wszystkim nam potrzebne są w życiu. Zadbaj o to, aby ferie twojego malucha były naprawdę niezapomniane. Na pewno ci on za to podziękuje!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here