białoruś

Białoruś to kraj, który sąsiaduje z Ukrainą i opływa wręcz w atrakcje przyrodnicze. Wyjazd na Białoruś dla wielu turystów jest swoistego rodzaju podróżą w przeszłość, i cofnięciem się do czasów ZSSR. Na Białorusi, która podczas II wojny światowej została mocno zniszczona, zachowało się mnóstwo budynków z czasów stalinowskich. Natomiast mocno autorytarna białoruska polityka przypomina sposób rządów Związku Radzieckiego. Białoruś jest doskonałym miejscem do odpoczynku wśród naturalnego krajobrazu i poczucia odrobiny nostalgii.

Puszcza Białowieska to najbardziej znany kompleks przyrodniczy na Białorusi. Swoją sławę zawdzięcza ona nie tylko bujnej przyrodzie, ale przede wszystkim istotnym wydarzeniom politycznym które dobyły się na jej terenie (no. właśnie na terenie Puszczy podpisano porozumienie o rozwiązaniu Związku Radzieckiego). Ponadto warto udać się w rejony Puszczy Białowieskiej, gdyż kompleks ten znajduje się na liście UNESCO (wpisano go na nią w1992 roku).Na terenie tego unikalnego terenu żyje wiele gatunków zwierząt wymienionych w księdze gatunków zagrożonych, natomiast za symbol Puszczy uznaje się żubra.

Kolejny punkt, który koniecznie trzeba odwiedzić podczas podróży na Białoruś to położony na południowym zachodzie kraju Brześć. Jest on jednym z najstarszych miast Białorusi,a pierwsza wzmianka o Brześciu pochodzi z początków XI wieku. Okolica miasteczka jest niezwykle malownicza, ponieważ zbiegają się tutaj dwie rzeki – Bug Zachodni i Muchowica. Najatrakcyjniejszym miejscem do odwiedzenia w mieście jest słynna Twierdza Brzeska, którą wybudowano w XIX wieku. Odegrała ona bardzo ważną rolę podczas II wojny światowej, ale o tym opowie Wam przewodnik podczas zwiedzania zabytku.

wycieczka

Inną atrakcją przyrodniczą Białorusi są Jeziora Brasławskie, rezerwat położony w północno zachodniej części kraju, nieopodal miasteczka Brasław, któremu zawdzięczają swą nazwę. Park Jezior Brasławskich ma powierzchnię około 70 tysięcy hektarów, jest więc którędy spacerować. Wśród podróżników i turystów największą sławę zyskały sobie jeziora Tsno, Nedrovo i Boginskoe.

Kolejny obowiązkowy punkt do zwiedzania podczas wycieczki na Białoruś to Sobór św. Zofii w Połocku, będący jedną z najstarszych świątyń na terenie kraju. Pochodzi on XI wieku i pierwotnie pełnił funkcje fortyfikacyjne. Sobór pełnił też ważną funkcję jeśli chodzi o sferę życia publicznego, ponieważ w jego wnętrzach przyjmowano ambasadorów obcych państw. W ciągu swojego istnienia katedrę w Połocku wiele razy przebudowywano. Największe zmiany w jej architekturze poczyniono w XVIII wieku. Wysadzono ją wówczas w powietrze po to aby na jej miejscu wznieść bardziej luksusową i zmodernizowaną budowlę. W nowej świątyni mimo wszystko można wciąż pooglądać pozostałości historycznych fresków z XI wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here