Pakujemy się na wakacyjny wyjazd

Koniec roku to dobry czas na zaplanowanie wyjazdu urlopowego podczas kolejnych wakacji. Wprawdzie do lata jeszcze siedem miesięcy, ale biura podróży mają już moc atrakcyjnych ofert i kuszą niskimi cenami w opcji first minute.
Jak pokazują dane najnowszego raportu Polskiej Izby Turystyki z wcześniejszej rezerwacji terminu wyjazdu korzysta coraz więcej osób. Aż 9% klientów korzystających z usług biur podróży wykupiło usługi w miesiącach październik, listopad, grudzień 2017 roku, czyli niemal z rocznym wyprzedzeniem. Taki trend zapewne utrzyma się i w tym roku. Polacy nabrali większego zaufania do licencjonowanych touroperatorów i chętniej niż kiedyś wykupują wycieczki i wczasy w biurach podróży. Zaufanie do biur podróży jest zapewne wynikiem zmian, jakie zaszły w przepisach prawnych regulujących zabezpieczenie podróżujących z biurami turystycznymi – od 1 lipca 2018 roku nowa ustawa zapewnia 100% ochronę dla klientów wszystkich legalnie działających organizatorów wypoczynku. Aby mieć pewność, że powrócimy z wakacji nawet gdy biuro będzie miało problemy finansowe, wystarczy sprawdzić, czy jest ono firmą zarejestrowaną w wykazie certyfikowanych organizatorów turystyki.
Plany wakacyjne i wcześniejsze rezerwacje pobytu to rzecz bardzo ważna, ale to nie jedyne elementy, które decydują o tym, że wyjazd będzie udany. Niezwykle istotną sprawą jest spakowanie bagażu. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, aby nasz bagaż nie stał się przyczyną kłopotów wakacyjnych? Co zabrać na wakacje, jeśli nie chcemy narazić siebie na dodatkowe wydatki czy nieprzewidziane kłopoty urzędowe?

Po pierwsze – wielkość.
Wielkość bagażu, który zabieramy ze sobą nie ma znaczenia tylko wówczas, gdy podróżujemy własnym transportem samochodowym. Ogranicza nas ilość miejsca w bagażniku czy we wnętrzu maszyny. Jednak w przypadku podróży zorganizowanych autokarem czy samolotem zobowiązani jesteśmy do posiadania bagażu o odpowiednich gabarytach i wadze.
Przepisy przewoźników lotniczych zawsze określają bardzo dokładnie dozwoloną wagę bagażu rejestrowanego oraz dopuszczalną wagę i rozmiar bagażu podręcznego. Bagaż rejestrowany nazywany jest inaczej bagażem głównym – to ten, który odprawiamy na stanowisku przed wylotem. Nasze walizki i torby są ważone, opatrzone naklejkami z danymi dotyczącymi lotu oraz właściciela, a następnie umieszczane w luku bagażowym. Jeśli lecimy tranzytem, to podczas przesiadki nasze walizki przewożone (przenoszone) są do drugiego samolotu bez naszego udziału.
Jeśli podczas ważenia okaże się, że bagaż przekracza dopuszczalną normę, musimy zapłacić określoną w przepisach przewoźnika kwotę. Zazwyczaj jest to kilkadziesiąt euro za każdy kilogram. Jeśli nie zważyliśmy bagażu w domu, to można to zrobić na lotnisku – wówczas mamy czas na przepakowanie bagażu, przełożenie czegoś ciężkiego do bagażu podręcznego lub do walizki współpodróżnych.
Bagaż podręczny, czyli ten zabierany na pokład musi być również w dopuszczalnej wadze, a ponadto musi spełniać normy gabarytowe, czyli mieć wymiary dostosowane do schowków bagażowych umieszczonych nad głowami pasażerów. Warto zapoznać się dokładnie z przepisami bezpieczeństwa, aby nie spakować do bagażu podręcznego przedmiotów zakazanych.
Do bagażu podręcznego nie zalicza się torebek damskich, saszetek, sprzętu fotograficznego w torbach (etui), laptopów w torbach.

Wielkość bagażu ma również znaczenie przy podróżach autokarem. Wprawdzie nie ma aż tak restrykcyjnych przepisów dotyczących wagi, ale luki bagażowe mają ograniczoną pojemność i przewoźnicy autokarowi swoim klientom dość często ustalają limity i wagowe i gabarytowe. Na pokład autokaru nie można wnosić zbyt dużego bagażu podręcznego – schowki w autokarze są bardzo małe. Umieszczenie tam sprzętu fotograficznego i elektronicznego również jest problemem – lepiej tablet, komputer, obiektywy do aparatu fotograficznego zostawić w bagażu głównym.

Po drugie – dokumenty.
Nie uda nam się żaden wyjazd bez dokumentów. Zabrać ze sobą musimy: dowód osobisty lub paszport, bilet lotniczy, vouchery, prawo jazdy (jeśli planujemy wynajem samochodu), karty płatnicze, kartę ubezpieczenia EKUZ w przypadku wyjazdu do państw UE, polisę ubezpieczeniową.
Jeśli podróżujemy do miejsca, gdzie wymagany jest paszport warto zrobić skan paszportu i mieć go w telefonie oraz wydruk skanu schowany w walizce. W przypadku utraty paszportu możemy udowodnić swoją tożsamość i szybciej uzyskamy pomoc polskich służb dyplomatycznych. Kopię paszportu możemy zabierać ze sobą na wycieczki po kraju, a w tym czasie paszport będzie bezpieczny w hotelowym sejfie.
Do dokumentów formalnych warto dołączyć sporządzone przez siebie spisy ważnych numerów telefonów. Spis powinien zawierać telefony (oraz adresy) do polskich placówek dyplomatycznych, numery telefonów naszych bliskich (gdy utracimy nasz telefon zazwyczaj nie pamiętamy żadnego zapisanego w nim numeru). Warto dopisać inne ważne informacje, na przykład dotyczące leków, które musimy zażywać, albo spis alergenów, które są dla nas groźne. Tak przygotowane informacje warto mieć przy sobie, np. w portfelu oraz w bagażu głównym.
Nie zaszkodzi umieścić w portfelu czy telefonie informacji o naszej grupie krwi.

Po trzecie – ubrania i kosmetyki.
Wybór ubrań na wyjazd jest zasadniczo sprawą indywidualną, ale nieodzowne jest dostosowanie ubrań do klimatu, jaki panuje w miejscu do którego zmierzamy. Sprawdźmy to przed wyjazdem i zabierzmy takie ubrania i w takiej liczbie, aby czuć się swobodnie i komfortowo przez cały okres urlopu. Dużo miejsca zajmują buty – przemyślmy dobrze, czy warto zabierać obuwie dobrane do każdej kreacji.
Podróżujący powinni zapakować do walizki kosmetyki – te zazwyczaj ważą sporo, jeśli są w tradycyjnych opakowaniach. Na wyjazdy warto zaopatrzyć się w kosmetyki w małych opakowaniach – dostępne w drogeriach w dużym wyborze mogą znacznie obniżyć wagę naszego bagażu.

Po czwarte – dodatki.
Dodatki niezbędne to lekarstwa, które zażywamy na co dzień oraz takie, które zabieramy na wszelki wypadek Trzeba pamiętać, że większości leków nie wolno zabierać do samolotu w bagażu podręcznym. Jeśli musimy mieś jakiś lek zawsze przy sobie, to trzeba go zapakować zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz mieć przy sobie receptę lub zaświadczenie od lekarza potwierdzające konieczność zażywania leku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here