Niemcy to kierunek emigracji wielu Polaków w różnym wieku. Często, wyjeżdżamy tam w celach zarobkowych, podejmując się pracy za wysokie wynagrodzenie, na zachodnim poziomie. Różne statystyki wskazują, że Polaków przebywających na stałe na terenie Niemiec może być nawet ponad 1,5 miliona. Nie powinno więc dziwić, że rośnie zapotrzebowanie na usługi ubezpieczeniowe – w tym również ubezpieczenia samochodów. Coraz więcej Polaków osiadając na stałe za zachodnią granicą, pragnie urządzić swoje cztery kąty, założyć rodzinę oraz wieść normalne, spokojne życie. Osobom takim podpowiadamy – jak zabrać się za ubezpieczenie samochodu, który kupiliśmy po niemieckiej stronie granicy.
Ubezpieczenie samochodowe – Niemcy
Ubezpieczenie samochodu to dobry wybór dla wszystkich kierowców poruszających się regularnie po niemieckich drogach. Osoby, które chcą zarejestrować zakupiony pojazd, muszą wykupić przede wszystkim ubezpieczenie OC – jest ono obowiązkowe w całej UE. Jego wykupienie za granicą nie jest szczególnie trudne, a w przypadku zaniedbania tego obowiązku – grozi nam mandat, odholowanie pojazdu oraz wlepienie punktów karnych.
Umowy na ubezpieczenie OC obejmują podobny zakres świadczeń, co umowy zawierane w naszym kraju. Odszkodowanie jest zapewnione w przypadku wyrządzenia niezamierzonych szkód wyrządzonych innym samochodom, obiektom i pojazdom.
Możemy również wykupić dodatkowe ubezpieczenie, dedykowane do takich sytuacji jak: kradzież samochodu, kradzież jego wyposażenia, włamanie, uszkodzenie szyb, porysowanie karoserii, zderzenie ze zwierzęciem.
Wysokość składek ubezpieczeniowych
Składki OC mogą być najróżniejszej wysokości; jak wskazują statystyki – ich średnia wysokość roczna wynosi ok. 230-240 euro. Niestety, jest to opłata wyższa niż w naszym kraju, a nawet – jedna z najwyższych w całej Europie (szósta w rankingu najwyższy opłat OC).
Na wysokość opłat składają się takie czynniki jak: czas posiadania prawa jazdy, czas posiadania poprzednich samochodów osobowych (na podstawie dokumentów rejestracyjnych), historia wypadkowa. Nie będzie wielkim zaskoczeniem, gdy zdradzimy, że największe opłaty ponoszą osoby młode i początkujący kierowcy.
Ponadto, do obliczenia wysokości składki bierze się pod uwagę dane na temat użytkowanego obecnie samochodu – jego marki i modelu. Statystycznie, im dany model częściej ulega wypadkom, tym wyższe będziemy płacić składki za jego ubezpieczenie.
Czas trwania ubezpieczenia samochodowego
Większość polis ubezpieczeniowych nawiązywana jest na okres 12 miesięcy. Dotyczy to zarówno polis wykupywanych osobiście, jak i przez internet. Jedyną różnicę stanowi możliwość wypowiedzenie polisy internetowej – w czasie 14 dni od momentu jej nawiązania.
W przypadku polisy wykupionej osobiście, na 4 tygodnie przed momentem jej wygaśnięcia powinniśmy wypowiedzieć umowę. W innym wypadku – zostanie automatycznie przedłużona.