Wycieczki all inclusive

Chorwacja – wakacje
Chorwacja jest jednym z częściej wybieranych miejsc na odpoczynek. Mimo, że jest niewielkim krajem, od lat przyciąga tłumnie swoimi urokami. Jest to doskonałe miejsce dla osób, które lubią ciepłe promienie słońca i wylegiwanie się na plaży. W lato temperatura zazwyczaj nie spada poniżej 30 stopni, a w zimę rzadko zobaczyć można śnieg. Jeśli więc marzą Ci się ciepłe wakacje na plaży Morza Adriatyckiego, jest to doskonałe miejsce. Poza leniwym odpoczynkiem z nosem w książce lub dobrą muzyką w uszach, możemy także spędzić czas aktywnie.
Jedną z największych i najbardziej znanych atrakcji jest Dubrownik, inaczej zwany ,,Perłą Adriatyku”. Dla fanów kultowego serialu ,,Gra o tron” miasto to jest niezbędnym punktem na liście miejsc do odwiedzenia. Niezwykły pejzaż posłużył twórcom do przeniesienia widza m. in. w klimatyczną krainę Westeros. Niezwykłe mury obronne zapewniły miastu renomę niezdobytego. Zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wystarczy raz odwiedzić to miejsce, aby zostało w pamięci na długi czas. Niesamowite kamienice i świątynie na każdym kroku dodają jeszcze więcej uroku. Zwiedzającym polecamy zerknąć na to wspaniałe miejsce zarówno z wewnątrz, jak i z jednego z okolicznych wzgórz. Panorama jaką ujrzymy może być jednym z najpiękniejszych widoków w naszym życiu.
Wysp jakimi dysponuje Chorwacja jest naprawdę wiele. Niemniej jednak na naszą uwagę zasługuje wyspa Hvar, zwaną także ,,Królową Chorwackich Wysp”. Magazyn Traveller uznał ją za jedną z dziesięciu najpiękniejszych wysp na świecie. Czemu to zawdzięcza? Aby się przekonać najlepiej wybrać się tam w okresie kwitnięcia lawendowych pól. Piękny widok w parze z niesamowitym zapachem zostanie Wam w pamięci. Jest to najcieplejsza i najbardziej opromieniona słońcem wyspa. Jeśli więc słońce jest Ci przyjacielem, znalazłeś już swój wakacyjny cel podróży.
Kolejnym miejscem, które trzeba zobaczyć będąc na wakacjach w Chorwacji są Jeziora Plitwickie. Park Narodowy raduje nas ogromem zapierających dech w piersiach krajobrazów. Możemy zobaczyć tam aż szesnaście krasowych jezior, które są połączone wodospadami. Woda w nich ma niepowtarzalny, turkusowy kolor, który zawdzięcza rozpuszczonemu węglanowi wapna. W połączeniu z bujną, zieloną roślinnością porastającą brzegi, jest to widok, którego nie ujrzymy w pierwszym lepszym parku. Dobrą informacją dla osób preferujących wycieczki z dala od innych turystów jest to, że zagląda ich tu nieco mniej. Jest to spowodowane wybudowaniem autostrady. Niemniej jednak, dla wielbicieli przyrody i nietuzinkowych miejsc, jest to nieodłączna część wyprawy do Chorwacji.
Wracając do zabytkowej części tego pięknego kraju, kolejnym ważnym miejscem jest Split. Jest to drugie pod względem wielkości miasto w Chorwacji. Jedną z największych atrakcji w tym miejscu są pozostałości majestatycznego pałacu cesarza Dioklecjana. Jest on tak ogromny, że zajmuje dziś praktycznie całą starówkę. Mimo to, nie rzuca się w oczy, gdyż jego mury zostały zabudowane przez inne budynki. Ciekawą zabawą może okazać się wyszukiwanie pozostałości po tym kolosie. Uliczki oraz placyki starówki, którymi będziemy spacerować, są w rzeczywistości dawnym komnatami i korytarzami Dioklecjana.
Dla osób, które nie przepadają za morzem, odpowiednim miejscem może być Park Narodowy Paklenica. Góry, które nie wzbudzają podziwu pod względem wysokości, są niezwykle malownicze. Jest to miejsce dla osób, które nie przepadają za miejscami pełnymi turystów tłumnie odwiedzających Chorwację zwłaszcza w sezonie. Można się tu wyciszyć i zobaczyć kraj z nieco innej perspektywy.
Jeśli jednak od początku do końca celem naszej wyprawy są chorwackie plaże, najlepszym i godnym polecenia miejscem jest Plaża Zlatni Rat. To właśnie jej nietypowy kształt bardzo często reklamuje Chorwację. Jej nazwa w wolnym tłumaczeniu to ,,Złoty Róg”. W zależności od fal i wiatru plaża zmienia nieco kształt. Tu z kolei, zwłaszcza w wakacje, musimy przygotować się na innych turystów. Sam fakt, iż jest to jedno z bardziej znanych miejsc na wygrzewanie się w słońcu, przyciąga ludzi. Z drugiej strony, może być to ciekawy sposób na poznanie nowych osób.
Kolejnym, dość niezwykłym celem może okazać się Mljet. Jest to jedna z najbardziej zielonych wysp na Adriatyku. Możemy ją znaleźć pomiędzy Dubrownikiem, a Korčulą. Ten niewielki skrawek lądu jest zamieszkiwany przez około tysiąc osób. Przez dominację przyrody, miejsce to zostało parkiem narodowym. Gościło w utworach Homera. Jeśli więc jego dzieła są jednymi z Twoich ulubionych, powinieneś tu zajrzeć. Krystalicznie czysta woda, która otula wyspę, robi niesamowite wrażenie w połączeniu z ogromem zieleni. Mimo niewielkich rozmiarów miejsca, możemy tu znaleźć klasztor Benedyktynów z XII wieku. Miejsce to, nieco odludne, może zapewnić spokój i wyciszenie.
Wracając znów nad wodę, naszej uwadze nie powinien umknąć kurort Makarska. Jest jednym z najpopularniejszych, a co za tym idzie chętniej odwiedzanych miejsc. Połączenie gór i morza czyni je tak niezwykłym. Mimo tłoku, warto przyjechać tu dla samego widoku. W okresie wakacji jednak, plaża tutaj nie jest dobrym wyborem. Ciepły piasek, promienie słońca i kąpiele przyciągają tu mnóstwo ludzi. Jeśli marzy nam się nieco więcej spokoju, warto wybrać się tutaj poza sezonem.
Walutą narodową jest tu kuna dzieląca się na lipy. Dla osób uzbrojonych w euro nie będzie problemu z wymianą w większych miastach lub miejscach turystycznych. Należy pamiętać, że Chorwacja jest przyjazna turystom. Jest tu dobrze rozwinięta sieć autostrad oraz lotnisk. Można się tu dostać również autokarem, jednakże przy wakacyjnych upałach, podróż dla osób starszych lub z dziećmi może okazać się męcząca.
Bez względu na to, jaki sposób zwiedzania Chorwacji wybierzemy, na pewno będzie to świetna przygoda. Niezapomniane widoki, różnorodność krajobrazu i ilość atrakcji sprawią, że będą to niezwykle spędzone wakacje. Warto zabrać ze sobą bliskie osoby i wspólnie podziwiać piękno tego kraju. Nie zapomnijcie wziąć aparatu, na pewno się przyda!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here