Wczasy dla seniora.

Wypoczynek dla większości z nas kojarzy się nieodłącznie z urlopem, czyli czasem wolnym od pracy, przerwą w nauce. Gdy ktoś znajomy czy członek rodziny będący na emeryturze wybiera się w podróż mówiąc, że jedzie na urlop, to zwracamy mu uwagę, że urlop to emeryci mają nieustanie.
Takie definiowanie urlopu nie do końca jest poprawne. Urlop to nie tylko przerwa w pracy, ale to czas wypoczynku od codzienności. Nawet jeśli ktoś nie dostanie kartu urlopowej z podpisem szefa, to też na urlop może pojechać.
Organizowanie wypoczynku ludzi starszych w zamożnych krajach Europy oraz w USA, Kanadzie, Australii, Japonii to poważne działy działalności touroperatorów. Emeryci z bogatych państw mają nie tylko dużo wolnego czasu, ale również znaczne zasoby pieniężne, które chętnie wydają na podróże.
W polskiej rzeczywistości rynek usług turystycznych dla seniorów dopiero się buduje. Niestety, większość polskich emerytów może sobie pozwolić na wyjazdy urlopowe znacznie rzadziej, niż ich rówieśnicy z zamożnych państw.
Aby dobrze zorganizować wczasy dla seniora, wycieczkę objazdową dla emerytów albo pobyt tematyczny dla osób w podeszłym wieku trzeba znacznej wiedzy na temat potrzeb tych osób, ich oczekiwań, zainteresowań, ograniczeń zdrowotnych.
Dostosowania wymagają warunki pobytu dla osób starszych – zarówno infrastruktura i wyposażenie budynków, dietetyczne wyżywienie, rozrywki, opieka medyczna.

Wczasy dla seniora.
To chętnie wybierana forma wypoczynku. Osoba starsza powinna mieszkać w pokoju mającym wyposażenie przyjazne dla osób z problemami zdrowotnymi, ograniczeniami ruchowymi. Bezwzględnie wymagana jest winda, odpowiednia powierzchnia pokoju i rozstaw drzwi dostosowany dla poruszających się na wózkach, wyposażenie łazienki z bezpiecznymi uchwytami i antypoślizgową podłogą.
Oczywiście nie wszyscy seniorzy są schorowani, niepełnosprawni ruchowo, poruszający się na wózkach.
Wielu oczekuje od organizatora wczasów licznych atrakcji podczas pobytu. Przede wszystkim różnorodne, zdrowe, dietetyczne jedzenie. Wielu seniorów cierpi na choroby wymagające odpowiedniej diety, stąd ważna jest możliwość wyboru posiłków zgodnie z zaleceniami lekarza.
Wieczory, czy czas wolny w ciągu dnia to oczekiwanie na rozrywkę. Są seniorzy lubiący (i mogący!) szaleć na parkiecie, ale przeważająca część tej grupy klientów wymaga organizowania animacji specjalnie dostosowanych dla osób starszych. Największą popularnością cieszą się hotelowe sale do gier w karty, szachy czy gry planszowe.

W ośrodku wczasowym powinna być całodobowa pomoc medyczna. Dobrze jest, jeśli organizator wczasów z zachowaniem procedur RODO, pozyska wiedzę na temat schorzeń swoich podopiecznych, szczególnie gdy są to choroby poważne. Nawet minimum wiedzy na ten temat może uratować życie człowiekowi podczas ataku choroby, jeśli ktoś z otoczenia będzie wiedział jaka to choroba i jak należy postępować podczas ataku.
Seniorzy często wybierają na pobyty wczasowe sanatoria lub spa, czyli miejsca w których można skorzystać z zabiegów leczniczych.

Podczas wczasów można zorganizować wycieczkę autokarową do miejsca z jakąś atrakcją turystyczną. Warunkiem udanej, bezpiecznej podróży będzie wybór niezbyt długiej, niemęczącej trasy oraz ułożenie programu zwiedzania stosownie do wieku i możliwości zdrowotnych uczestników wyjazdu. Autokar do przewozu uczestników powinien być przestronny, z wygodnymi rozkładanymi i rozsuwanymi siedzeniami. Wyposażeniem niezbędnym są: toaleta, klimatyzacja, barek z napojami. Podczas dalszej wycieczki dobrze jest mieć na pokładzie fachową pomoc medyczną – lekarza lub pielęgniarkę, którzy w razie potrzeby udzielą pomocy chorym.

Wielu seniorów decydując się na wyjazd na wypoczynek wybiera wczasy zagraniczne z przelotem samolotem. Przelot może być znacznym obciążeniem dla organizmu, szczególnie jeśli senior cierpi na choroby układu krążenia oraz jest zagrożony zakrzepicą. Przed wejściem do samolotu opiekunowie seniorów powinni zadbać o podanie odpowiednich leków – jest to szczególnie ważne przy podróżach trwających więcej niż 2 godziny. Podczas lotu seniorzy powinni pić dużo wody i w miarę możliwości wykonywać ćwiczenia nóg, a nawet krótkie spacery po pokładzie samolotu.

Wycieczki objazdowe dla seniorów.
Wycieczki objazdowe organizowane w kraju lub do nieodległych państw Europy odbywają się autokarem. Tylko wygodny i dobrze wyposażony autokar to miejsce odpowiednie dla seniorów.
Wycieczki objazdowe są często sentymentalnymi powrotami do miejsc dzieciństwa, wczesnej młodości. Mając to na uwadze, organizator musi zapewnić uczestnikom jak największą ilość czasu, który może być im potrzebny do odszukania swojej ulicy czy domu albo mogiły bliskich na cmentarzu. Trudno wyobrazić sobie, jaką przykrość może odczuwać uczestnik wycieczki, który nie dostał dość czasu na odnalezienie czegoś ważnego dla siebie.
Objazd z seniorami to konieczność częstych przystanków na odpoczynek oraz posiłki. Warto zadbać o jakość wyżywienia na trasie, aby nie stworzyć zagrożenia dla zdrowia uczestników.
Podczas objazdu trzeba zadbać o również o potrzeby duchowe seniorów. Wielu z nich lubi zwiedzać miejsca kultu religijnego. Jeśli na trasie wycieczki jest takie miejsce, przeznaczmy na pobyt w nim więcej czasu, aby chętni mogli spędzić w tym ważnym dla siebie obiekcie czas na modlitwie i kontemplacji.

Codziennie podczas śniadania, przed wyjazdem z hotelu warto aby opiekun grupy upewnił się, że uczestnicy nie zostawili niczego w hotelu. Pozostawienie jakiegoś przedmiotu, jeśli nawet nie jest cenny, może być przykrym doświadczeniem nawet dla całej grupy.

Pobyty tematyczne.
Wycieczka lub wczasy dla seniora można również połączyć z pożytecznym działaniem. Seniorzy chętnie uczą się nowych umiejętności, więc organizowanie wczasów połączonych z kursem gotowania, tańca towarzyskiego, filcowania, skakania ze spadochronem albo jeszcze z wieloma innymi hobby to dobry pomysł – formy pobytów tematycznych są bardzo chętnie wybierane przez osoby w wieku starszym. Wiek ogranicza czasem sprawność i możliwości fizyczne, ale chęć poznawania świata i ludzi są wciąż bardzo silne, a może nawet silniejsze niż wcześniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here