Włochy

Włochy to jeden z najczęściej wybieranych krajów na wakacje w Europie z powodu ciepłego klimatu i doskonałej infrastruktury turystycznej. Kraj leży na południu kontynentu, co gwarantuje klimat odpowiedni do letniego wypoczynku. Praktycznie całe terytorium państwa leży na Półwyspie Apenińskim, czyli Włochy z każdej strony oblewane są ciepłymi wodami Morza Śródziemnego, a właściwie jego częściami – na zachodzie Morzem Liguryjskim, a na wschodzie Morzem Adriatyckim. Turyści mają więc do wyboru cały szereg rozmaitych regionów, z których każdy charakteryzuje się czymś innym. Zbiorczo powiedzieć można, że północ kraju jest bardziej zurbanizowana i nowoczesna. Lombardia przykładowo jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych i rozwojowych regionów Europy – co za tym idzie północne ośrodki turystyczne również utrzymane są w klasycznym, zachodnim stylu. Inaczej prezentuje się dużo słabiej uprzemysłowionej południe Włoch z brakami w infrastrukturze, ale też z powolniejszym życiem i mniejszym pędem wokoło. Turysta sam może wybrać, który styl spędzania wakacji bardziej odpowiada jego gustom. Mniej więcej w środku kraju położona jest stolica Włoch – Rzym, tak zwane Wieczne Miasto.

Jeżeli chodzi o Włochy – wakacje w dzisiejszych czasach w tym miejscu nie są trudne do zorganizowania. Wypoczynek w tym kraju znajduje się w ofercie praktycznie każdego biura podróży, więc jeżeli nie jest się dobrym z logistyki, można skorzystać z oferty któregoś z nich. Portów lotniczych we Włoszech z powodu dużego ruchu turystycznego jest bardzo wiele, więc transport lotniczy w przypadku tego kraju jest wygodny. Z Polski istnieje bardzo wiele połączeń lotniczych do włoskich miast, szczególnie czarterowych. Do Włoch udać się można również własnym samochodem – jakość niemieckich, austriackich i północnowłoskich autostrad jest na tyle wysoka, że jazda będzie komfortowa i płynna. Infrastruktura w Alpach jest godna pochwały, dlatego pokonanie gór w dzisiejszych czasach samochodem nie stanowi już żadnego problemu. Warto jednak wiedzieć, że autostrady we Włoszech są płatne i wyposażyć się w drobne euro.

Włochy wybierane są przez bardzo wiele osób, które chcą spędzać swoje wakacje na plażowaniu. Rzeczywiście, kurorty takie jak Rimini nad Adriatykiem czy Lamezia Terme na południu poszczycić się mogą bardzo szerokimi, piaszczystymi plażami. Wybrzeże włoskie nie jest tak jednorodne, jak to nad naszym Bałtykiem – dużo częściej zdarzają się plaże kamieniste, które nie będą wygodne dla wszystkich urlopowiczów. Warto więc sprawdzać takie rzeczy przez wyjazdem, ponieważ niekoniecznie plaża znana z polskich realiów musi mieć odbicie we Włoszech. Kamyki i skały są raczej naturalną rzeczą w niektórych mniejszych ośrodkach i jeśli to jest problem, należy wcześniej dowiadywać się o stanie plaży. Kolejną rzeczą, którą warto powiedzieć jest to, że Włochy prawie w całości obdarzone przepięknym, pofałdowanym krajobrazem. Plaże są więc często niejako ozdobione ciekawymi formacjami skalnymi i innymi elementami, które potrafią zachwycić. Zwłaszcza w mniejszych, np. toskańskich miejscowościach widoki są często bardzo urokliwe – charakterystyczne domki otoczone całymi polami złożonymi z winnej latorośli różnią się diametralnie od wsi w ujęciu polskim. Będąc we Włoszech, warto więc odwiedzić czasami przedmieścia miast i zachwycić się tym sielskim krajobrazem.

Jadąc do Włoch, warto też znać pewne tamtejsze nawyki, które mogą nieco zdziwić przybysza z północy. Przede wszystkim we włoskich hotelach charakterystycznie wyglądają obiady. Praktycznie zawsze podawany jest na pierwsze danie makaron we wszystkich możliwych odmianach. Na drugie danie podaje się tam natomiast nieco warzyw i drobinę mięsa np. plasterek szynki. Klasycznych polskich kotletów czy mielonych na południu się nie znajdzie – włoska kuchnia jest zdecydowanie bardziej delikatna i sprzyjająca wegetarianom. Ciekawym aspektem kulturowym jest także bardzo powolne życie – brak codziennego pędu może być dla Polaka miłym, aczkolwiek po czasie denerwującym zjawiskiem. Włosi nie lubią ciężko pracować, zresztą jak wszystkie południowe narody. Około godziny dwunastej urządzają sobie siestę – czyli przerwę podczas, której udają się na drzemkę bądź inną formę relaksu. Wówczas życie zamiera, co jest także dosyć ciężko zrozumiałe dla Polaka. W naszej mentalności, nie wyobrażamy sobie urządzać przerwy w momencie potencjalnego dużego ruchu turystycznego. Włosi jednak, kiedy są zmęczeni, idą odpocząć i nie widzą w tym nic złego. Kolejna już pewna różnica kulturowa, o której warto wiedzieć udając się na włoskie wakacje to brak tendencji do brania parawanu na plaże. Włosi i inni europejscy turyści nie praktykują tej formy odgradzania części plaży dla siebie – po prostu każdy leży na swoim kocu bądź ręczniku. Kiedy na włoskiej plaży znajduje się pojedynczy parawan, od razu można zidentyfikować narodowość jego właściciela. Do lokalnych standardów, będąc gościem, dobrze jest się dopasowywać, więc również poleca się zrezygnować z parawanu, nawet jeśli zawsze stosowało się go wcześniej nad Morzem Bałtyckim. Polskich turystów interesują także oczywiście włoskie ceny. W kraju tym płaci się oczywiście wspólną europejską walutą, czyli euro. Koszty życia są większe aniżeli w Polsce, aczkolwiek zdecydowanie tańsze niż czasami w Niemczech czy Francji. Włochy to taka mocna średnia europejska pod cenowym względem – ani za drogo, ani za tanio.

Będąc we Włoszech warto również pamiętać o tym, że jest to kraj, który wniósł do dziedzictwa światowego bardzo wiele i świadczą o tym niezliczone zabytki w Rzymie, Wenecji, Florencji, Asyżu, Padwie, Pizie itd. Szczególnie rozpoznawalne są budowle pochodzące z czasów starożytnych, a także te renesansowe (odrodzenie zresztą się we Włoszech uformowało). Będąc na wakacjach warto przeznaczyć chociażby jeden dzień nie na plażowanie, ale na wyjazd fakultatywny do jednego z cennych historycznie włoskich miast. Wycieczka taka może być bardzo pouczająca, a przepiękna architektura z pewnością zainspiruje i zachwyci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here