Wycieczki szkolne organizowane są najczęściej już od pierwszych klas szkół podstawowych, aby ubarwić życie uczniów oraz pokazać im rozmaite interesujące miejsca. Najczęściej wycieczki odbywają się między poniedziałkiem a piątkiem, więc dodatkowo dzieci nie mają wówczas zajęć lekcyjnych, co jest dodatkową nagrodą. Wycieczka urasta więc do miana ważnego klasowego wydarzenia, które się później wspomina i o którym uczniowie zazwyczaj opowiadają z wypiekami na twarzy. Opiekunami na wycieczkach szkolnych są oczywiście nauczyciele – ustawowo przypisane jest konkretnie na ilu dzieci musi przypadać jedna osoba opiekująca się. Warto podkreślić jednak, że w przypadku wyjazdu nad jakikolwiek akwen wodny wśród opiekunów powinna znajdować się osoba z uprawnieniami ratownika, aby w razie potrzeby odpowiednio zareagować.
Wycieczki szkolne są oczywiście także bardzo ważnym elementem poznawczym – uczniowie mają szansę powiększyć stan wiedzy i poszerzyć swoje horyzonty. Podróże kształcą i to wcale nie jest pusty slogan – empiryczne zdobywanie nowych umiejętności jak najbardziej jest wskazane w granicach możliwości. Przykładowo, zamiast tylko uczyć dzieci czym charakteryzuje się chociażby styl gotycki warto czasami po prostu dzieciaki zabrać do średniowiecznej, murowanej katedry i pokazać im pewne rzeczy na żywo. Prawdopodobnie zapamiętają więcej w ten sposób. To samo tyczy się także innych przedmiotów, chociażby przyrodniczych. Wycieczki mają jednak także inną, bardzo ważną rolę – są doskonałym sposobem na integrację i budowanie harmonijnego klasowego życia. Często dzieci bardziej otwierają się i zaczynają mocniej się lubić, kiedy spędzą ze sobą trochę czasu nie tylko podczas przerw, ale również w luźnych sytuacjach poza szkołą. Wspólna zabawa podczas zamieszkiwania w jednym hotelu od zawsze powodowała, że dzieciaki uwielbiają wycieczki i w granicach możliwości bardzo chętnie na nie jeżdżą. Mówi się zresztą coraz częściej, że w wyjeździe najważniejsi są właśnie ludzie, a nie nawet miejsce docelowe.
Gdzie najczęściej odbywają się szkolne wycieczki? Zależy oczywiście czy jest to wyjazd jednodniowy czy kilkudniowy oraz dla jakiej grupy wiekowej wycieczka jest skierowana. W przypadku jednodniowych wypadów najczęściej organizatorzy koncentrują się na jednej, wybranej atrakcji takiej jak wyjazd do kina, zwiedzanie zoo, centrum nauki czy innego jednego miejsca. W przypadku uczniów szkół średnich jednodniowe wycieczki mogą zawierać w sobie zwiedzanie uczelni wyższych, co ma pomóc w podjęciu pewnych decyzji dotyczących przyszłości.
Więcej można jednak powiedzieć o wycieczkach kilkudniowych. Ich organizacja jest zdecydowanie bardziej absorbująca i oczywiście wymaga sporego zaangażowania logistycznego nauczycieli. Część z nich decyduje się zresztą na wynajęcie biura podróży – wówczas najczęściej cena wyjazdu lekko wzrasta, ale wszystko zostaje zorganizowane przez profesjonalistów. Jeśli nie ma się pewności, że zrobi się wszystko dobrze, takie rozwiązanie wydaje się zdecydowanie bardziej odpowiedzialne. Nie ma sensu brać na siebie odpowiedzialności, co do której nie ma się pewności, że jest się w stanie jej sprostać. Biura podróży zajmujące się organizowaniem na co dzień rozmaitych wyjazdów mają pełną bazę potencjalnych miejsc do noclegu oraz ciekawych punktów do zwiedzenia. Łatwiej im też wynająć licencjonowanego przewodnika po danym terenie, a czasami funkcję tę pełni nawet i pilot, który dzięki doświadczeniu sporo wie na tematy związane z turystyką. Jeśli jest on często w danym regionie, jest w stanie powiedzieć o nim wycieczkowiczom wiele ciekawostek. W przypadku niewynajęcia biura podróży, cały ten trud organizacyjny spada na nauczycieli, którzy byli inicjatorami wyjazdu.
Jeżeli chodzi o krótkie wycieczki dla uczniów szkół podstawowych bardzo często wybierane są pospolite polskie miejsca turystyczne. Dzieci jednak coraz więcej podróżują z rodzicami, więc pojawiają się także czasami pomysły bardziej wyszukane, aby uczniowie zobaczyli coś nowego. Oczywiście jednak najpopularniejszymi miejscami na polskie wycieczki trzy-czterodniowe są jednak Zakopane i Tatry, Karkonosze lub Góry Stołowe często łączone z Wrocławiem, wybrzeże Bałtyku, Mazury oraz takie miasta jak Kraków czy Warszawa. Czasami jednak można spotkać nauczycieli, którzy organizują wycieczki w bardziej niekonwencjonalne miejsca: Kaszuby, Góry Świętokrzyskie, Bieszczady czy Podlasie. Często tego typu wyjazdy są jedyną okazją dla dziecka, aby zobaczyć dany region. Obecnie coraz częściej od najmłodszych lat organizuje się wycieczki zagraniczne: dostęp granic i zmiana mentalności powoduje, że bardzo często parodniowe wypady do Pragi, Budapesztu, Lwowa, Wilna czy Berlina i Drezna nie robią na nikim wrażenia. Dzieci podróżują po Europie, ponieważ ich rodzice żyją na coraz wyższym poziomie życia i nauczyciele po prostu mają szansę zorganizować taką wycieczkę. Trzeba bowiem pamiętać, że wycieczka szkolna powinna być grupową integracją i najlepiej jest, jeżeli jedzie na nią większość klasy. Należy więc dopasować, planując wycieczkę, finanse do możliwości finansowych większości dzieci, które miałyby w niej wziąć udział.
Wycieczki szkolne często obecnie przeradzają się jednak w wyjazdy skierowane nie tylko dla jednej klasy, ale ogólnie – dla wszystkich chodzących do danej szkoły. Najczęściej są to droższe wycieczki, których organizacja nie miałaby najmniejszego sensu w jednym oddziale klasowym. Młodzież bardzo często wyjeżdża więc obecnie do Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch czy Grecji, a w wielu polskich szkołach średnich funkcjonują kluby podróżnika. Świat jest coraz bardziej otwarty dla młodych osób i mają one możliwość poznania wielu krajów europejskich już w czasie chodzenia do szkoły średniej. Z tego typu okazji warto korzystać, ponieważ wyjazdy zagraniczne zawsze są ciekawą odskocznią od rzeczywistości, a także doskonałą lekcją odmiennych kultur. Można zasmakować czegoś nowego, a także stać się zdecydowanie bardziej tolerancyjnym i otwartym na drugiego człowieka.