Wycieczki weekendowe

Wyjazdy urlopowe to najczęściej letnie pobyty wczasowe lub wycieczki do egzotycznych, czasem bardzo odległych miejsc. Wiele osób wybiera się na tropikalne wakacje również w czasie naszych ferii zimowych. Tego rodzaju podróże wymagają zazwyczaj większej ilości zarówno czasu jak i pieniędzy. Wycieczki objazdowe czy wczasy z dala od Europy wiążą się z pokonaniem kilku -kilkunastu tysięcy kilometrów. Jeśli ktoś zdecyduje się na podróż na przykład do Australii, to jego podróż trwa zazwyczaj trzy tygodnie. Przelot z przesiadką w Bangkoku trwa około doby a zjawisko jet lag dopada prawie każdego lecącego tak daleko na wschód. Można śmiało postawić tezę, że im dalej jedziemy tym dłużej trwać będzie nasz pobyt.

Nie wszyscy jednak mają dość pieniędzy i nie dysponują dowolnie swoim czasem, aby organizować sobie kilkutygodniowe podróże urlopowe. Zdecydowana większość klientów biur podróży korzysta z wyjazdów trwających siedem, osiem dni. W przypadku klientów polskich biur podróży na takie tygodniowe pobyty Polacy wybierają się przede wszystkim do Grecji, Turcji, Bułgarii, Hiszpanii, Egiptu, Tunezji, Chorwacji. Podróż samolotem trwa kilka godzin, więc nie traci się czasu na podróż. Jeśli wylecimy z Polski rano, to obiad jemy już w hotelowej restauracji z widokiem na morze.

Jest również wśród klientów polskich organizatorów turystyki wyjazdowej znaczna grupa osób, poszukujących ciekawych ofert wyjazdów krótkich, trwających trzy – cztery dni. Są to najczęściej wycieczki weekendowe do ciekawych miast na terenie Europy.
Weekend rozumiany jako sobota i niedziela jest w każdym tygodniu, ale w roku przypada w naszym polskim kalendarzu kilka tak zwanych długich weekendów. Są to dodatkowe dni wolne, które przypadają między dniami świąt narodowych czy religijnych. Dwudniowe weekendy zmieniają się czasem w trwające cztery, pięć lub więcej dni krótkie śródroczne urlopy. Znając terminy takich dłuższych weekendów można zaplanować niezwykle ciekawe i stosunkowo niedrogie wyjazdy.

Wycieczki autokarowe.
Wycieczki weekendowe autokarem to propozycja dla osób nielubiących transportu lotniczego oraz dla tych, którzy chcą się wybrać na zwiedzanie ciekawych miejsc w Polsce albo niedaleko polskiej granicy. Autokarem warto wybrać się do Pragi, na Litwę, do Drezna czy Berlina. Czasem może to być rodzaj podróży sentymentalnej do miejsc związanych z dzieciństwem, do stron rodzinnych. Krótkie wycieczki weekendowe są często wyprawami do sanktuariów na ternie Polski, Ukrainy, Litwy.
Przejazdy dużymi, wygodnymi autokarami nie są bardzo męczące, ale osoby mające problemy z chorobami serca, układu krążenia czy zwyrodnieniem stawów i kręgosłupa powinny zastanowić się, czy podróż autokarem nie pogorszy ich samopoczucia a nawet stanu zdrowia. Jeśli zdrowie pozwala, to podczas przejazdu autokarem można w wygodnym fotelu obserwować mijane krajobrazy, ludzi przy codziennych zajęciach, piękne obiekty architektoniczne czy przyrodnicze. Autokar może się zatrzymywać i pasażerowie mają możliwość wypoczynku, posiłku, zapalenia papierosa – czegoś takiego nie mogą robić podróżujący samolotem.
Wycieczki autokarowe mają jeszcze jeden atut – na przedzie autokaru podróżuje pilot. Jest to zazwyczaj cudowny, sympatyczny człowiek posiadający ogromną wiedzę o terenie, który będziemy zwiedzać. Wielogodzinna podróż, to możliwość zdobycia informacji na temat historii, kultury, tradycji, obyczajów, religii oraz wielu ciekawostek dotyczących zwiedzanego kraju oraz jego mieszkańców.

Wycieczki lotnicze.
Samolotowe wycieczki weekendowe to opcja nieco droższa od podróży autokarem. Jednak o ile wyprawa do Pragi czy Lwowa autokarem uda się nawet podczas krótkiego weekendu, o tyle podróż drogowa do Barcelony czy Ogrodów Królewskich Keukenhof pod Amsterdamem trwałaby zbyt długo w stosunku do czasu, jakim dysponujemy podczas weekendów.
Opcja podróży samolotem skraca dystans, oszczędza czas i siły. Warto rozważyć ją, gdy chcemy intensywnie zwiedzać miasto pełne zabytków czy innych atrakcji. Na długie weekendy majowe, czerwcowe oraz sierpniowe a także listopadowe turyści wybierają przede wszystkim europejskie stolice oraz duże, ciekawe miasta. Wiele wycieczek wyrusza do Paryża, Londynu, Madrytu i Barcelony, Amsterdamu, Wiednia, Rzymu. W programie pobytu jest zazwyczaj zwiedzanie miasta, odwiedzanie muzeów oraz czas na zakupy czy wieczorne zabawy w klubach.

Niektóre dobre biura podróży organizują wyjazdy tematyczne. Są to głównie wycieczki samolotowe, ale do bliższych miejsc również autokarowe. Przykładem wycieczki tematycznej mogą być wyprawy łączące zwiedzanie miasta z wieczorną wizytą w sławnym teatrze czy operze. Wyjazdy do Mediolanu to zwiedzanie miasta – czasem nawet udaje się obejrzeć najsłynniejszy fresk Leonardo da Vinci „Ostatnia wieczerza”, a wieczorem spektakl operowy w teatrze La Scala. Nawet jeśli ktoś nie jest koneserem muzyki operowej, to sam budynek teatru, jego wnętrza i wystrój robią na zwiedzających wielkie wrażenie.
Niezwykłą atrakcją jest weekendowy wyjazd do Petersburga. Jeśli wybierzemy się tam w czerwcu mamy szansę na obejrzenie zjawiska białych nocy. Samo miasto, zwane Wenecją Północy, jest niezwykłych obiektem architektonicznym. Do tego podziwianie bogactwa muzeum Ermitaż i wieczorny spektakl w Teatrze Maryjskim lub innym znakomitym petersburskim teatrze, to gwarancja przeżyć estetycznych na najwyższym poziomie.
Dla osób lubiących piękną przyrodę poleca się wycieczki weekendowe do Keukenhof. Jest mała miejscowość niedaleko Amsterdamu. Podczas wyprawy łączy się zwiedzanie Amsterdamu z wizytą w Ogrodach Królewskich Keukenhof. Ogrody są otwierane dla zwiedzających tylko przez kilka tygodni w roku – zazwyczaj od końca marca do połowy maja. Zjawiskowo piękne są w Keukenhof kompozycje kwiatowe powstałe z posadzonych jesienią kliku milionów cebulek tulipanów, narcyzów, hiacyntów i innych kwiatów wiosennych. Feeria barw i zapachów, kolorowy wielojęzyczny tłum turystów, liczne stoiska z pamiątkami oraz z cebulkami roślin tworzą niezapomniany klimat, niezwykłą atmosferę tego miejsca. A w drodze powrotnej do Amsterdamu mija się pola pełne kwitnących tulipanów – nikt nie oprze się urokowi tych miejsc.
To tylko nieliczne propozycje podróży na weekend. Warto rozważyć taką opcję wypoczynku – być może zamiast jednych długich wakacji lepiej wyjechać dwa, trzy razy na krótkie wypady weekendowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here