Wypoczynek nad jeziorem

Lato i wakacje to okres kojarzący się z wypoczynkiem, relaksem, opalaniem, kąpielą w morzu i błogim lenistwem. W lipcu i sierpniu polskie plaże są wręcz oblegane przez turystów i nieraz ciężko jest nawet znaleźć miejsce, żeby się rozłożyć ze swoim ręcznikiem. Sporo osób właśnie dlatego rezygnuje z wyjazdu nad morze. Nie uśmiecha im się przeciskać wśród tłumów ludzi na plaży, gdzie dodatkowo biega pełno dzieci sypiących dookoła piaskiem, a w wodzie krzyczących i chlapiących na wszystkich wokół. Z kolei wyjazd na zagraniczny wakacje wiążę się często z dużo większymi kosztami i nie każdego jest na to stać. Czy to oznacza, że w takim przypadku musimy zapomnieć o wakacyjnym odpoczynku nad wodą? Niekoniecznie. Rozwiązaniem może być wypoczynek nad jeziorem, który potrafi być naprawdę satysfakcjonujący. I będzie to też pewna odmiana od polskiego morza, do którego możemy już być przyzwyczajeni. Oczywiście nie chodzi tutaj o jakieś małe jeziorko w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, ale o duże, rozległe jezioro. Przygotowując się do takiego wyjazdu musimy ustalić kilka priorytetowych kwestii. Przede wszystkim, czy będziemy chcieli głównie opalać się oraz pływać, czy może wolimy spacerować, zwiedzać okolicę i na przykład pływać po jeziorze małą łódką lub kajakiem. Jeżeli interesuje nas pierwszy przypadek, musimy zadbać o odpowiedni wybór jeziora. Ważne, żeby było ono czyste, co będzie umożliwiało komfortową kąpiel, oraz żeby miało miejsce do plażowania. Wypoczynek nad Jeziorem Srebrnym, które jest położone w pobliżu olbrzymiego Jeziora Turawskiego spełni nasze oczekiwania. Jeziorko nie jest może szczególnie duże, można wręcz powiedzieć o nim, że jest małe, ale, co ważne, jest bardzo czyste. Świadczy o tym fakt występowania tam raków, które, jak wiadomo, przebywają wyłącznie w wodach o pierwszorzędnej jakości i czystości. Nie bójmy się jednak, nie pływają one sobie po jeziorze, atakując człowieka, a gnieżdżą się w przybrzeżnych kępach krzaków i wodnej roślinności. Także w gęstwiny, które porastają jezioro dookoła lepiej jest się nie zapędzać. Trochę inaczej sprawa ma się w nocy, wtedy raki mogą opuścić swoje stałe miejsce i odpłynąć na kilka metrów od brzegu. Kąpiąc się w nocy musimy mieć to na uwadze. Warto wspomnieć, że sporo ludzi łowi nad jeziorem raki, a potem przyrządza je na grillu czy ognisku. Są podobno bardzo smaczne. Jeżeli nie brakuje nam odwagi, sami możemy spróbować takiej aktywności. Będzie można powiedzieć potem znajomym, że mieliśmy wypoczynek nad jeziorem w wersji survivalovej.
Jezioro Srebrne jest miejsce bardzo sprzyjającym dla osób, które przyjeżdżają z myślą o dłuższym pobycie. Można wynająć sobie jeden z drewnianych domków, które znajdują się w bardzo bliskim sąsiedztwie jeziora, niemal nad samą wodą, jednak zdecydowana większość osób przyjeżdża z własnym ekwipunkiem. Dookoła jeziora jest mnóstwo dogodnych miejsc na rozbicie swojego namiotu lub ustawienie przyczepy campingowej. Warto rozejrzeć się za miejscem, w pobliżu którego będzie zejście do wody niezatarasowane przez roślinność. Dzięki temu będziemy mieli swobodny dostęp, jeżeli będziemy mieli ochotę popływać czy po prostu wejść na chwilę umyć brudne naczynia.
Jezioro leży w samym środku lasu, więc sam brzeg jest w dużej części zacieniony, jednak osoby, które przyjechały się poopalać, nie muszą się martwić, ponieważ jest tam specjalnie wydzielony fragment plaży. Takich prowizorycznych, dzikich, niewielkich plaży jest nawet więcej, ale ta jedna jest specjalnie przeznaczona do rozłożenia się z ręcznikiem i zażywaniu kąpieli słonecznych. Mamy stamtąd także najlepszy dostęp do wody, gdzie przy brzegu głębokość jest bardzo niewielka, dzięki czemu jest to idealne miejsce do wspólnych zabaw w wodzie rodziców z dziećmi.
Wypoczynek nad jeziorem mogą nam umilić lokale, które znajdują się właśnie w pobliżu opisywanej plaży. Jest to kilka niedużych budynków, ale znajdziemy tam wszystko, czego potrzeba do komfortowego pobytu. Znajduje się tam oczywiście lokal, gdzie kupimy typowo wczasowe jedzenie, jak zapiekanki, burgery czy frytki. Możemy się też napić zimnego piwa lub innych ulubionych napojów. Jeżeli najdzie nas ochota, możemy skorzystać ze stojących tam automatów do gier. Po wrzuceniu monety do naszej dyspozycji są piłkarzyki lub, jakże popularny nad polskim morzem, cymbergaj, czyli Air Hockey.
Wypoczynek nad Jeziorem Srebrnym nie może się obejść bez codziennego spaceru dookoła jeziora. Zajmuje on mniej więcej 30 minut do godziny, zależy od tempa naszego marszu. Warto na taki spacer się udać, ponieważ okolica jest naprawdę malownicza, a ścieżka prowadzi nas przez cały czas nad samym jeziorem, nie schodzimy nigdzie głębiej w las. Urozmaicona jest także rzeźba terenu, są miejsca, gdzie znajduje się sporo górek, co sprawia, że na pewno nie jest to nudny spacer. Idąc dookoła na pewno zauważymy liny zwisające z gałęzi drzew, które wykorzystywane są do akrobatycznych skoków do wody. Szczególnie młodzi ludzie spędzają tam czas na oddawaniu skoków. Oczywiście jeżeli się nie boimy i mamy doświadczenie w skakaniu oraz potrafimy świetnie pływać, możemy podjąć taką próbę, a będzie to na pewno niezapomniane przeżycie.
Kiedy znudzi nam się pobyt w tym miejscu, warto odwiedzić pobliskie Jezioro Turawskie. W porównaniu do Srebrnego jest ono prawdziwym gigantem. Dostrzeżenie drugiego brzegu jest prawdziwą trudnością, co sprawia, że można się poczuć prawie tak, jakbyśmy byli nad morzem. Nad jeziorem są też co prawda plaże i ludzie się tam kąpią, ale czystość wody jest nieporównywalnie mniejsza. Lepszym wyborem będzie pływanie po jeziorze kajakiem, łódką czy jakimś innym sprzętem wodnym.
Jeżeli nigdy nie spędziliśmy urlopu w takich okolicznościach przyrody, musimy udać się na wypoczynek nad jeziorem. Zobaczymy, jak znacząco różni się on od pobytu nad morze, ale okaże się, że przyjemność z pobytu wcale nie musi być mniejsza. Możemy popływać, poleżeć na słońcu, pospacerować, a ilość ludzi jest dużo mniejsza niż nad morzem. Po takim pobycie na pewno wrócimy do domu odstresowani i pełni energii do codziennych działań.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIslandia
Następny artykułWakacje na Ibizie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here