Albania jest krajem, który zdecydowanie wyróżnia się na tle najpopularniejszych bałkańskich państw. Przede wszystkim nie aspiruje do bycia turystycznym guru, przez co możemy podziwiać jej uroki, bez konieczności przebijania się wzrokiem przez miliony głów i aparatów. Oferuje ona przede wszystkim niezapomniane krajobrazy i zabytki, a jej historia jest równie interesująca co kultura i obyczaje. Poznajmy więc powody, dla których zdecydowanie warto postawić na wycieczki do Albanii.
Blue Eye
Niedaleko Sarandy znajduje się prawdziwa perła Albanii. Sama nazwa miejsca może nam wiele zasugerować. Jest to wypływające spod ziemi źródło, leżące u podnóża góry Mali i Gjere. Woda opiewa w barwy turkusu, błękitu, a nawet granatu. Głębokość wypływu to ponad 45 m, a woda ma tylko kilka stopni, więc dłuższy pobyt w jej objęciach jest zarezerwowany tylko dla śmiałków. Jednak możliwość delektowania się widokiem, który owe źródło nam serwuje –bezcenna.
Gjipe
Nie sposób nie wspomnieć o jednej z najpiękniejszej plaż w Albanii – bo takim tytułem, z pewnością poszczycić się może Gjipe. Swoje miano zawdzięcza równie spektakularnemu kanionowi o tej samej nazwie. Warto nadmienić, że ma on ponad 800 m długości oraz 10-20 m szerokości. Krystalicznie czysta woda, klify, podwodne jaskinie, a za nami wejście do kanionu. Tak z pewnością wielu wyobraża sobie raj. To przepiękne miejsce leży w pobliżu Dhermi, w południowej części wybrzeża na Riwierze Albańskiej.
Saranda
Skoro o Riwierze mowa, warto skorzystać z okazji i wymienić jej stolicę. Jest to niezwykle urokliwy i zyskujący popularność kurort. Malownicze przystanie i widok na góry, idealnie oddają w pełni klimat tego miasteczka. To niezwykłe miejsce posiada promenadę z palmami, co pozwala poczuć kalifornijski klimat. Saranda jest położona w odległości 300 km od stolicy Albanii – Tirany.
Bunkry
Co prawda, nie jest to konkretne miejsce, ponieważ bunkry są gęsto rozsiane po całym kraju. Szacuje się, że zbudowano ich do kilkuset tysięcy. Promotorem tego przedsięwzięcia był ówczesny premier Mehmet Shehu. Budowa rozpoczęła się w 1972 roku. Co ciekawe, schrony spotykane są w środku miast, na zboczach gór – jak i w domowych ogródkach. Wiele z nich zagospodarowano jako restauracje, muzea, czy kawiarnie. Udając się na wycieczkę do Albanii, z pewnością ich nie przeoczycie.
Jezioro Ochrydzkie
Jeżeli chodzi o najgłębsze jeziora bałkańskie – ten akwen wodny plasuje się na pierwszy miejscu. Ponadto jest to najstarsze jezioro w Europie. Leży na granicy macedońsko-albańskiej. Warto napomknąć, że figuruje ono na liście światowego dziedzictwa UNESCO, wraz z miastem – Ochrydą. Brzegi jeziora otulają liczne zabytki, które swoją historią i wyglądem, zachwyca nawet najbardziej wymagającego podróżnika.
Gjirokastra
Planując wycieczkę do Albanii, należy koniecznie zaplanować zwiedzanie Gjirokastry. Leżące na południu kraju, kamienne miasteczko. Nie ma osoby, która by się nim nie zachwyciła. Miasto pochłania i nie chce wypuszczać. Oficjalnie posiada miano miasta-muzeum. Miasteczko również wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niekończące się labirynty i niepowtarzalny klimat. Znajdująca się w nim doskonale zachowana twierdza oraz wieża zegarowa – są uważane przez większość, za najpiękniejsze budowle w Europie. Miasteczko, mimo swojej niewątpliwej atrakcyjności, nie przesiąkło komercyjnością i można w posłuchać historii, którą nam opowiada.