Albania - wczasy

Wypoczynek stanowi bardzo ważną dziedzinę życia. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której dana osoba przez cały czas wykonuje jednostajną pracę. Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego wypoczynku. Tym samym wykonywanie obowiązków zawodowych w ramach danego zakładu upoważnia nas do uzyskania płatnego urlopu, który możemy spędzić w dowolny sposób. Jedynie nieliczne osoby decydują się na to, aby w trakcie dni wolnych przeprowadzić remont bądź dokonać innych czynności w domu. Zdecydowana większość społeczeństwa przynajmniej raz na rok spędza wakacje w zagranicznym kurorcie. Trzeba przyznać, że taka forma wypoczynku wydaje się być bardzo korzystna z kilku względów. Przede wszystkim możliwe jest głębsze poznanie obcej kultury oraz lokalnych tradycji i obyczajów. Nie bez znaczenia pozostaje także możliwość spróbowania przysmaków orientalnej kuchni. Każdy z pewnością doceni walory, jakimi odznaczają się zagraniczne wakacje.

Coraz częściej polscy turyści decydują się na zwiedzenie krajów bałkańskich. Wynika to z kilku względów natury technicznej. Przede wszystkim tylko w nielicznych krajach Półwyspu Bałkańskiego obowiązującą walutą jest euro. Sprawia to, że możliwe jest zaplanowanie budżetowego wyjazdu, który nie powinien stanowić dla nikogo nadmiernego obciążenia. Ponadto warto wskazać, że kraje bałkańskie nie mają jeszcze zbyt dobrze rozwiniętych rejonów turystycznych. Sprawia to, że ceny noclegów oraz wyżywienia są stosunkowo niewielkie. Inaczej jest już nawet nad polskim morzem, gdzie cena wakacji może okazać się zatrważająca. Warto wskazać, że w ostatnich latach coraz częściej podróżujemy do Albanii. Jest to bardzo ciepły kraj, gdzie występuje zaledwie kilkanaście dni deszczowych w roku. Dzięki temu możemy w bardzo przystępny sposób spędzić wakacje marzeń, które będziemy mogli wspominać przez długie lata.

Albania – wczasy są oferowane niemal przez każde biuro podróży. Wynika to z faktu, że istnieją coraz większe potrzeby w tym zakresie. Jak wiadomo, wakacje w Chorwacji bądź Słowenii odchodzą obecnie do lamusa. Spowodowane jest to wzrostem cen w rejonach turystycznych. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że kraje te znajdują się obecnie w Unii Europejskiej. Tym samym wszelkie ceny na lokalnych targowiskach i bazarach są znacząco windowane z myślą o przyjęciu nowej, europejskiej waluty. Dlatego osoby, które pragną jak najwięcej oszczędzić w trakcie wakacji, ochoczo wybierają Albanię. Tam dopiero kształtują się pierwsze rejony turystyczne, w ramach których możliwe jest spędzenie wypoczynku zarówno w formie aktywnej, jak i biernej. Miłośnicy górskich wspinaczek z pewnością docenią możliwość chodzenia po stokach i ścieżkach, które zostały wytyczone z myślą o turystach z całego świata. Ponadto Albania ma dostęp do Morza Adriatyckiego, które jest uważane za jedno z najcieplejszych na całym świecie. Ponadto warto wskazać, że występuje tam wiele gatunków roślin i zwierząt, których na próżno szukać w wodach polskich. Dlatego osoby interesujące się fauną i florą z pewnością docenią walory takiej wycieczki.

Dominującym wyznaniem w Albanii jest islam. Sprawia to, że osoby zainteresowane kulturą tej religii mogą z powodzeniem zwiedzać meczety i minarety, do których podróżują pielgrzymi z całego świata. Należy jednak liczyć się z pewnymi obostrzeniami obyczajów, jakie mają miejsca na terenach kultu. Tym samym kobiety powinny nosić stroje zakrywające większą część ciała. Inaczej wygląda sytuacja w kurortach turystycznych, gdzie nie jest konieczne noszenie strojów jednoczęściowych. Tam zdecydowanie panuje większa swoboda obyczajów, co dla rejonów turystycznych jest cechą charakterystyczną. Podobnie wygląda to w Egipcie oraz w innych krajach, gdzie dominującą religią jest mahometanizm. Warto pamiętać, że jednym z nakazów tej religii jest powstrzymywanie się od spożywania napojów alkoholowych. Tym samym niemożliwy jest zakup lokalnych trunków na miejscowych targowiskach. Jedynie na terenie kurortów możliwe jest znalezienie straganów, w ramach których można zakupić napoje wyskokowe. W każdej jednak sytuacji warto brać pod uwagę, że poza terenem turystycznym warto szanować miejscowe obyczaje i kulturę.

Jeżeli chodzi o transport do Albanii, przeważnie oferowane są podróże drogą lądową. Dobrze jest wybrać turystyczny autokar, którego czas podróży sięga niespełna 12 godzin razem z przerwami. Co do zasady nie jest możliwe skorzystanie z podróży samolotem. Wynika to z faktu, że polskie lotniska nie obsługują połączeń do Albanii. Jeżeli jednak chcemy skorzystać z takiej możliwości, powinniśmy najpierw udać się do Niemiec lub innego kraju sąsiedniego, który ma odpowiednio rozbudowane połączenia drogą powietrzną. Ciekawą alternatywą wydaje się być również dojazd do Chorwacji. Z tego kraju możemy z powodzeniem dostać się do Albanii za pomocą statku. Taka wycieczka jest szczególnie polecana osobom, które chciałyby zwiedzić całe wybrzeże tego pięknego kraju. Warto także mieć na uwadze, że w Albanii podróżuje się niemal wyłącznie busami. W ramach tych niewielkich samochodów możliwy jest przejazd z miasta do miasta. Jeżeli dana osoba decyduje się na zwiedzanie okolicznych wiosek i peryferii, powinna zdecydować się na transport we własnym zakresie. Istnieje bowiem także możliwość wynajęcia z biura podróży pojazdu, którym będzie można swobodnie jeździć po wskazanym kraju bałkańskim. Należy jednak liczyć się z koniecznością zakupu winiet na drogi szybkiego ruchu.

Najwięcej zabytków można znaleźć w największym albańskim mieście o nazwie Berat. To właśnie tam możemy zwiedzić ruiny starożytnych miast, które były zakładane na górzystych terenach. Co ważne, do dziś istnieje grupa ludności, której korzenie sięgają starożytnych plemion. Posiadają oni własną lokalną kulturę i obyczaje, które kultywują przez tysiące lat. Regionalnym przysmakiem Albanii jest smażona kukurydza, która jest podawana z licznymi dodatkami. Generalnie każda osoba, która lubi poznawanie obcych kultur i tradycji, z pewnością doceni klimat, jaki panuje w tym kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here