Chiny

Chiny to największe pod względem ludności państwo świata liczące sobie aż 1,3 miliarda mieszkańców – stanowi to 1/7 globalne populacji. Polakowi ciężko wyobrazić sobie aż tak dużą liczbę osób, aczkolwiek statystyki nie kłamią, a Chińczyków jest naprawdę bardzo wielu. Większość zamieszkuje tereny wybrzeżami Morza Żółtego, Morza Wschodniochińskiego oraz Morza Południowochińskiego. Tworzą się tam potężne konurbacje, których łączna liczba mieszkańców bardzo często przekracza całkowitą ilość Polaków. Miasta te składają się więc z imponujących piętrowych autostrad, ale także potężnych wielopiętrowych bloków. Powierzchni mieszkaniowej jest potrzebne bowiem aż tak wiele, że budynki z konieczności muszą być jak najwyższe. Chińczycy znani są jednak przede wszystkim z produkowania na masową skalę absolutnie każdej możliwej rzeczy. Warunki pracy w chińskich zakładach najwyższe nie są, ale masowość i wielość rąk do pracy powoduje, że rynki zachodnie są po prostu zalewane produktami z Państwa Środka. Najczęściej są one wystawiane w tak niskich cenach, że państwa europejskie muszą nakładać sporej wielkości cła, aby nie zniszczyć całkowicie rynku lokalnych producentów. Chińczycy jednak mimo wszystkich restrykcji prawnych radzą sobie dobrze w handlu właściwie w każdym rejonie świata i są wielką globalną potęgą.

Jeżeli chodzi o chińskie społeczeństwo, ludzie mieszkają przede wszystkim w potężnych wielomilionowych miastach. Rzadko Chińczyk ma więc okazje oddychać czystym powietrzem, ponieważ raczej nieczęsto pozwolić sobie może na odrobinę wakacji. Władzę sprawuje jedna, komunistyczna partia, która jednak odeszła od swoich sztandarowych rozwiązań i przekształciła chińską gospodarkę na potrzeby zmieniającego się świata. Faktem jednak pozostaje, że Chińczycy nie znają demokracji, a wszystkie decyzje podejmowane są przez organ, do którego zasad wyboru po prostu nie znają. Ponad miliard osób zależnych jest więc całkowicie od niedemokratycznego rządu, który dodatkowo wiele wysiłków poświęcił na cele propagandowe, aby zyskać sobie poparcie społeczne. Przykładowo, Chińczycy znają oczywiście Internet, ale nie używają takich serwisów jak Facebook czy Twitter, ponieważ w ich państwie są one zablokowane. Obywatele Państwa Środka mają własne aplikacje i własne życie, które zatrzymuje mocno w tym sporym regionie procesy globalizacji.

Żaden zamknięty kraj nie pozbawia się jednak z pewnością potencjalnych zysków z turystyki, nie czynią tego również oczywiście Chiny. Państwo Środka otwarte jest dla obywateli innych państw świata, aczkolwiek trzeba się oczywiście postarać o odpowiedni pakiet dokumentów. Jeżeli chodzi o język – ludność posługuje się oczywiście językiem chińskim mandaryńskim, który jest oficjalną formą przyjętą dla wszystkich narzeczy obecnych w tym miliardowym państwie. Znajomość mowy narodowej Chińczyków znacznie ułatwi obcowanie w tym państwie, aczkolwiek jej zrozumienie jest bardzo trudne. W wielu miejscach angielski starczy do poprawnej komunikacji, również do Chin docierają wszakże wpływy dzisiejszego języka globalnego.

Jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast chińskich jest oczywiście stolica tego potężnego kraju, czyli Pekin. Metropolię zamieszkuje dwadzieścia milionów osób, a jego architektura jest doskonałym przykładem dzisiejszego budownictwa wielkomiejskiego. Szklane potężne budowle i innowacyjne rozwiązania powodują, że turyści często zapierają dech w piersiach. Nie jednak ten czynnik wyróżnia Pekin – podobne krajobrazy można bowiem spotkać w wielu innych chińskich metropoliach. Prawdziwą gratką dla turystów jest dopiero znajdujące się w Pekinie Zakazane Miasto umieszczone w 1987 roku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to kompleks pałacowy wybudowany w czasie panowania dynastii Ming na początku XV wieku. Prezentuje on tradycyjny styl budownictwa średniowiecznych Chińczyków i przypomina o ich wielowiekowej kulturze, która przez praktycznie cały czas rozwijała się równolegle do europejskiej, ale jednak osobno. Monumentalne budynki należącego do kompleksu Zakazanego Miasta po dziś dzień robią ogromne wrażenie. Innym ciekawym obiektem jest charakterystyczna Świątynia Nieba zbudowana co ciekawe przez tego samego cesarza, co Zakazane Miasto. Jest to bardzo interesujący kompleks budynków świątyni taoistycznej. Tradycyjne budownictwo chińskie w Pekinie zobaczyć można również zwiedzając Pałac Letni, którego korzenie sięgają aż XII wieku.

Chiny to jednak o wiele więcej niż zabytki w stolicy – istnieje bardzo wiele innych bardzo cennych miejsc, które potwierdzają starożytne korzenie tamtejszej wysoko rozwiniętej cywilizacji. Jednym z przykładów jest oczywiście Terakotowa Armia, czyli potężny zbiór żołnierzy i ich koni wykonanych z terakoty na cześć upamiętnienia miejsca pochówku Pierwszego Cesarza Qui Shi, który zmarł w 210 roku p.n.e. W 221 roku p.n.e. władca ten zjednoczył Chiny będące wcześniej kilkoma walczącymi ze sobą królestwami, a więc pełni bardzo ważną rolę w historii Państwa Środka. Dzisiaj Terakotowa Armia to przede wszystkim atrakcja turystyczna wzbudzająca podziw swoim monumentalizmem, ale też stanowiąca ważną lekcję na temat uzbrojenia i sposobu ubierania się Chińczyków w III w. p.n.e.

Zapomnieć nie można o Wielkim Murze Chińskim, który mierzy sobie około 2400 kilometrów, a budowa rozpoczęła się również w starożytności z konieczności obrony przed koczowniczymi plemionami z Mongolii. Do dzisiaj niesamowitym wydaje się wzniesienie tak potężnych fortyfikacji, zwłaszcza uwzględniając położenie geograficzne – teren jest w większości górzysty. Wszystko to powoduje niesłabnący respekt dla starożytnych chińskich architektów i daje dużo do myślenia w kontekście zrozumienia potęgi tego państwa.

Jeżeli chodzi o Chiny – wycieczka pokierowana może być też do innych znajdujących się w Chinach metropolii, do których należy chociażby największe miasto – liczące ponad 30 milionów mieszkańców – Szanghaj. Dużą popularnością cieszy się również Hongkong, który jeszcze niedawno był brytyjską kolonią, a obecnie rząd chiński przyznaje mu pewną autonomię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here