Hawaje: jak dojechać, jak poruszać się po wyspie i co zwiedzić?

Hawaje to jeden ze stanów w USA. Jako ostatni- pięćdziesiąty- został przyłączony w pewnym momencie do Stanów Zjednoczonych.
Jest to państwo wulkaniczne: to wielki archipelag wysp, rozpościerający się na długości niemal 2,5 tyś kilometrów. W skład archipelagu wchodzi około 135 wysp. Tylko 7 z nich zostało aktywnie wykorzystanych do życia. Inne są określane mianem bezludnych. Oczywiście przypływają na nie mieszkańcy oraz turyści, jednak życie codzienne tam jest utrudnione.

Ciekawostki o Hawajach
Ludzie, którzy chcą przywitać się z sąsiadem na Hawajach, musza powiedzieć: „Aloha stay”. Aloha oznacza miłość. Przekazują sobie więc pozdrowienia życząc miłości w życiu. Chcą przekazać sobie szybkie pozdrowienia na koniec spotkania, podnoszą po prostu kciuk do góry.

Na Hawajach nakręcono Park Jurajski, czy też kręcono niektóre sceny do „Zagubionych”. To właśnie na tych wyspach znajduje się baza Marynarki Wojennej Pearl Harbor. To właśnie tutaj znajduje się też Waikiki Beach. Niemal każdy zna tą wyspę. Na Hawajach można także urządzić sobie snowboard: wystarczy pojechać w okolice wygasłego już wulkanu Kohala i wypożyczyć sprzęt na miejscu.

Kim są Hawajczycy?
Na wszystkich wyspach mieszka oficjalnie około 1,2 miliona Amerykanów. Większości z nich umiejscowiona jest na jednej tylko wyspie: na O’ahu. Tylko niespełna 7 procent ze wspomnianego ponad miliona uważa się za Amerykanina pochodzenia hawajskiego. Reszta to przybysze z innych części kraju, a nawet świata. Hawaje są na tyle ładne i na tyle ciekawie się tam żyje, że co roku osiedlają się tam nowi mieszkańcy.
Na Hawajach zapłacimy dolarami amerykańskimi. Oficjalną religią jest chrześcijaństwo, jednak można tutaj spotkać dość pokaźną grupę buddystów oraz mormonów. Co ciekawe, na Hawajach znajduje się sporo emigrantów pochodzących z Azji.

Hawaje – wakacje w zasięgu 11-godzinnego lotu z USA
Hawaje są oddalone od Ameryki aż o 11 godzin lotu samolotem. Mimo że wydaja się być położone niemal u Wybrzeży Stanów, to nic bardziej mylnego – również dla Kalifornijczyków wyprawa na tę wyspę to nie lada logistyczne wyzwanie.

Hawaje dla backpackersów
Osoby z niskim budżetem do podróżowania znajda na Hawajach dobre warunki do rozbijania namiotów: można tutaj biwakować na plaży na dziko. Pola namiotowe mogą nas zaskoczyć bardzo wysokimi cenami. Hostele i hotele są również zdecydowanie droższe niż analogiczne położone na rajskich wyspach na Oceanie Indyjskim.

Co można robić na Hawajach?
Hawaje to miejsce, w którym można surfować do woli: panują tutaj idealne warunki do uprawiania tego sportu. Dodatkowo, atrakcją jest plażowanie i grillowanie na plażach. Urodą nie znajdują sobie równych. Mawia się, że po pobycie na Hawajach żadna inna plaża już nie będzie się nam podobała. Nawet te, które znajdują się na Seszelach czy na Malediwach.

Czy warto polecieć na Hawaje?
Hawaje są o tyle ciekawsze od kurortów na Seszelach, że mają swoją niesamowitą atmosferę. Pełno tutaj Amerykanów, którzy przylecieli w to miejsce, aby sobie posurfować. Zdecydowanie warto przyjechać na Hawaje, aby brać udział w imprezach organizowanych przy plaży oraz aby po to, aby obejrzeć te niesamowicie malownicze krajobrazy. Piękni, opaleni i wyluzowani ludzie – to idealne miejsce do przyjazdu na wakacje dla osób, które szukają imprez i atrakcyjnych drugich połówek.

Pływanie z delfinami
Na Hawajach można znaleźć sporo szkół uczących pływania z delfinami. Oferują snorkeling z delfinami w naturalnym środowisku tych zwierząt. Niestety jest to dość droga rozrywka. Taniej będzie, gdy zorganizujemy sobie taką atrakcję z biurem podróży.
Można oczywiście udać się z deską do paddle board, czyli z deską do pływania z kijem na desce do najbliższego naturalnego siedliska delfinów. Najlepiej jest udać się do zatoki zwanej Captain Cook – t właśnie tam najchętniej przypływają delfiny. Miejscowi doskonale wiedzą, kiedy następuje największy wysyp i kiedy delfiny lubią żerować w tym miejscu.

Jak dostać się na Hawaje?
Aby dostać się na Hawaje, należy dostać się na początku do Ameryki. Najtaniej będzie, gdy w Polsce przedostaniemy się na lotnisko w Warszawie. Stamtąd można dostać się na wyspy Hawaje już za 3 tys w obie strony. Bilety jednak trzeba kupić z przynajmniej trzytygodniowym wyprzedzeniem. Bilety kupujmy oczywiście dopiero po tym, jak otrzymamy wizę amerykańską. Ceny biletów są różne w różnych okresach roku. W czasie, gdy nadchodzą święta lub gdy zbliżają się wakacje dla dzieci, ceny za bilety lotnicze na Hawaje będą najwyższe.

Jeśli lecimy z przesiadką w Stanach wówczas trzeba dolecieć do Kalifornii: na przykład do Los Angeles. Przy okazji, można zwiedzić te piękne rejony Ameryki. Spacer po Walk of Flame, czy zakupy na Rodeo Drive lub zobaczenie najpiękniejszych willi gwiazdorów w Beverly Hills to również duża atrakcja turystyczna.

Ciekawostką jest fakt, że wybierając wakacje na Hawajach, trzeba od razu zdecydować się na konkretną wyspę – raczej nie będzie dużych możliwości podróżowania pomiędzy wyspami. Kiedyś można było pływać między wyspami na Hawajach łódkami. Dziś już niestety dostępne są jedynie połączenia lotnicze. Są drogie, a wolnych miejsc jest zawsze za mało. Dlatego należy przygotować się na to, że nie będzie tak jak na Seszelach, gdzie przedostawanie się na inną wyspę to kwestia zamówienia kursu w miejscowym rybakiem.

Autostop na Hawajach
Największe lotnisko na wyspach znajduje się w Honolulu. To stamtąd można znaleźć najwięcej lotów na pozostałe wyspy archipelagu Hawaje. Na wyspach natomiast można już jeździć autobusami. Osoby, kto renie mają pieniędzy, często łapią stopa na wyspie. Są to bezpieczne miejsca: przestępczość jest praktycznie znikoma, jednak zważywszy na to, że na Hawaje przybywają najróżniejsi turyści z każdego zakątka świata, należy zachowywać się ostrożnie.

Autobusy na Hawajach
Turyści często śmieją się z tego, w jaki sposób odbywa się kasowanie biletów w autobusach na Hawajach: należy wejść do środka, poprosić o bilet i wrzucić monety do specjalnego plastikowego pojemnika, które znajduje się blisko kierowcy. Nie ma wydawania reszty. Dlatego jeśli nie mamy odliczonych pieniędzy, spotka nas niemile rozczarowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here