Urlop w Grecji

Wyjazdy zagraniczne to ulubiony, najczęściej wybierany przez Polaków sposób spędzania urlopu. Na całym świecie podróże zagraniczne w 2018 roku odbyło ponad 1600 mln ludzi. Podróżujący po świecie rodacy to prawie 8 milionów turystów.
W najnowszym, pochodzącym z listopada 2018 roku, raporcie Polskiej Izby Turystyki pokazane są w ujęciu statystycznym zagraniczne wojaże klientów polskich biur podróży. Dane dotyczą wyłącznie imprez sprzedanych w miesiącach kwiecień- sierpień, ale można uznać, że podobne zestawienia mają odniesienie do całego roku.
Spośród setek oferowanych przez biura kierunków podróży największą popularnością cieszy się Grecja. Wycieczki do Grecji, wczasy w tym państwie wykupiło ponad 31% klientów.
Popularność tego kierunku jest niezmienna od kilku lat, choć trzeba zauważyć, że dynamika wzrostu zainteresowania Grecją nieco spada na korzyść innych państw położonych na Bałkanach (Albania, Czarnogóra, Macedonia) czy w obrębie Morza Śródziemnego (Turcja, Tunezja).

Co sprawia, że Polacy tak tłumnie i chętnie jadą na wycieczki do Grecji? Elementem decydującym jest klimat. Wczasy w Grecji to gwarancja słońca, ciepłych morskich kąpieli, bezchmurnego błękitnego nieba. Bałtyk nie zawsze jest ciepły, nie zawsze utrzymuje się dobra pogoda, a do tego poważne zagrożenie sinicami uniemożliwia kąpiele w naszym morzu. Morza oblewające Grecję są czyste i ciepłe i choć nie mają tak pięknych piaszczystych plaż jak nadbałtyckie, to są bardziej preferowane jako miejsca na urlop niż rodzimy Bałtyk.
Klimat Grecji sprzyja wegetacji roślin. Krajobrazy z piękną roślinnością zachwycają przybyszów z Europy Północnej. Jeśli do tego dodamy bogactwo warzyw i owoców, oliwek, serów, ryb i owoców morza – czyli kuchnię grecką, to zrozumienie wyboru Grecji na miejsce wakacji jest jeszcze większe.
O wyjazdach do Grecji decyduje również w ogromnej mierze przeszłość tego państwa, a nade wszystko ilość zabytków związanych z tą przeszłością. Turyści odwiedzający Grecją liczą na spotkania z odległą, antyczną przeszłością i nie zawodzą się – i na kontynencie i na wyspach greckich są tysiące zabytków kultury antycznej. Właściwie wszędzie – w każdym regionie Grecji możemy znaleźć jakieś mniej lub bardziej znane atrakcje historyczne.
Nie bez znaczenia dla wypoczynku w Grecji ma bogata, niezwykle rozbudowana infrastruktura turystyczna. Turystyka to najważniejszy dział greckiej gospodarki narodowej. Przyrost liczby turystów przekłada się tam wprost na przyrost PKB. Gracy żyją z turystyki, więc budując doskonałej jakości hotele, drogi, lotniska chcą zachęcać do odwiedzin coraz większe rzesze turystów z całego świata.

Wybierając się na greckie wakacje Polacy najczęściej decydują się na pobyt na jednej z pięciu wysp: Krecie, Kos, Zakyntos, Rodos, Korfu lub na terenie Grecji kontynentalnej – najczęściej na tak zwanej Riwierze Olimpijskiej. Spośród opcji pobytu zdecydowanie najbardziej preferowanym jest 7-10 dniowy pobyt all inclusive. Pobytu wczasowe nie wykluczają możliwości zwiedzania atrakcji architektonicznych czy przyrodniczych. Turyści chętnie korzystają z możliwości udziału w wycieczkach lokalnych. Są to zarówno wycieczki autokarowe po okolicy, jak i rejsy statkami czy promami.

Do Grecji Polacy podróżują najczęściej samolotami. Z większości polskich portów lotniczych kilka – kilkanaście razy na dobę odlatują czarterowe samoloty do kilkudziesięciu miast greckich.
Mimo znacznej wygody oraz oszczędności czasu jaką daje transport lotniczy, ciągle są chętni klienci na udział w wycieczkach autokarowych. Wycieczki do Grecji autokarem trwają najczęściej dwa tygodnie. Sam przejazd zajmuje dwa dni (z noclegiem) w jedną stronę. Wycieczki autokarowe to wycieczki objazdowe, więc są największą atrakcją dla miłośników poznawania zabytków, cudów natury, miejsc kultu religijnego, przyglądania się życiu codziennemu mieszkańców Grecji.
Wybór wycieczki do Grecji autokarem musi być jednak decyzją przemyślaną. Cena takiej wycieczki jest wprawdzie niższa od lotniczej, ale podróż autokarem niesie za sobą wiele niedogodności. Tylko osoby o dobrym zdrowiu zniosą wielogodzinne przejazdy na długich dystansach. Siedzenie w autokarze to ryzyko zakrzepicy oraz urazów kręgosłupa. Przebywanie dwa tygodnie w zamkniętej przestrzeni autokaru z tą samą grupą osób wymaga znacznej odporności psychicznej. Mamy raczej ograniczony wpływ na sposób bycia czy zachowanie niektórych osób. Jeśli ktoś nas będzie irytował, drażnił, denerwował to ani my nie wysiądziemy z autokaru ani nie spowodujemy, że ta osoba wysiądzie, jeśli nie narusza przepisów. Dla osób o słabych nerwach podróż autokarem nie jest dobrą opcją.
Jest jednak wiele dobrych stron podróżowania autokarem. Przede wszystkim przez wiele godzin dziennie możemy podziwiać krajobrazy. Jeśli trasa wycieczki nie biegnie autostradami, a drogami lokalnymi to możemy zatrzymywać się w miejscach jeszcze stosunkowo dzikich, nieobleganych przez tłumy turystów – to może być szansa na niepowtarzalne spotkanie z prawdziwą Grecją. Siadając przy stoliku w tawernie (nawet w najmniejszych wioskach górskich jest kilka kościołów i przynajmniej jedna-dwie tawerny), gdy zamówimy ulubioną grecką cafe frappe mamy szansę na to, że przysiądzie się do nas właściciel a jego żona poczęstuje nas ciastem własnego wypieku. Jeśli będziemy chętni do rozmowy, to po kliku chwilach poczujemy się jak w gronie starych przyjaciół. Jeśli damy sygnał, że nie mamy ochoty na rozmowę, Grecy dyskretnie się wycofają i nie będą się nam narzucać. Niezależnie od regionu Grecy są tacy sami – to bardzo gościnni i serdeczni, ale przy tym niezwykle dumni i niesłużalczy ludzie.

Niezależnie od wyboru sposobu podróżowania, miejsca docelowego pobytu, opcji wypoczynku warto zabezpieczyć się przez nieprzyjemnymi zdarzeniami losowymi. Utrata dokumentów czy pieniędzy jest zawsze możliwa.
Grecja jest wprawdzie miejscem bezpiecznym, ale są tereny, gdzie turyści muszą zachować czujność. Najlepiej ubezpieczyć się przez podróżą od wszelkich możliwych niebezpieczeństw i przypadków – odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej z pewnością pomoże nam wynagrodzić straty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here