Izrael to państwo położone na Bliskim Wschodzie położone nad wschodnimi wybrzeżami Morza Śródziemnego. Graniczy z Libanem, Syrią, Jordanią oraz Egiptem. Zamieszkałe jest przede wszystkim przed ludność żydowską, która stanowi ok. 70% mieszkańców państwa – jest ich tam ponad 5,5 miliona. Posługują się oni językiem hebrajskim, aczkolwiek z różnymi akcentami w zależności od miejsca pochodzenia: znaczna część Izraelitów używa jidysz, czyli język hebrajski zmieszany z językiem niemieckim i słowiańskimi, który wytworzył się w diasporach żydowskich Europy Środkowo-Wschodniej. To właśnie ta grupa Żydów była najliczniejsza przed powstaniem niepodległego Izraela i ona głównie była inicjatorem niepodległości.
W Izraelu żyje także bardzo Arabów, czyli Palestyńczyków stanowiących ok. 20% miejscowej ludności. Są oni wyznania muzułmańskiego. Język arabski był językiem urzędowych państwa do 2018 roku, kiedy zrezygnowano z niego ze względów politycznych. Gwoli wyjaśnienia – Izrael jest tak zwaną biblijną żydowską Ziemią Obiecaną, aczkolwiek z przyczyn ekspansji m.in. Rzymian Izraelici zmuszeni byli wyemigrować i przez całe wieki żyć w diasporach w wielu europejskich państwach. Od XVI wieku zdecydowana większość żydowskiej populacji osiedlała się w Polsce, ponieważ w przeciwieństwie do innych krajów, kraj ten był wówczas bardzo tolerancyjny i otwarty. Po II wojnie światowej, która była dla Żydów z oczywistych względów najczarniejszym momentem w ich historii, społeczność międzynarodowa doszła do porozumienia o konieczności utworzenia niepodległego Izraela w ich dawnej, starożytnej siedzibie. Obecnie znajdował się tam Mandat Palestyny pod brytyjskim protektoratem zamieszkały przez ludność arabską. Masowo emigrować zaczęli tam Żydzi z całego świata i zechcieli zorganizować tam własne państwo. Jak można się tego jednak spodziewać, nie było to na rękę miejscowej ludności, która nie chciała dzielić się terytorium z nowo przybyłymi innowiercami. ONZ podzieliło teren brytyjskiego Mandatu Palestyńskiego pomiędzy Palestynę a Izrael, aczkolwiek tym razem druga strona nie była zadowolona z kształtu granic. Doszło do I wojny palestyńsko-izraelskiej w latach 1948-1949 w wyniku, której Palestyna utraciła część przyznanych sobie terytoriów. Po wielu konfliktach do dzisiaj zatrzymuje tylko tzw. Strefę Gazy, a także niektóre pozycje w Zachodnim Brzegu. Co jakiś czas dochodzi do strzelanin i rozmaitych konfliktów granicznych – Palestyna walczy bowiem o niepodległość, aczkolwiek nie znajduje ona uznania u mocarstw zachodnich solidarnie popierających państwo żydowskie.
Izrael tymczasem rozwija się bardzo pomyślnie. Dzięki odpowiednio prowadzonej gospodarce i pomocy państw zachodnich Izrael obecnie może poszczycić się wieloma bogatymi przedsiębiorcami i mocno rozwiniętymi miastami ze specjalnymi strefami ekonomicznymi. Żydzi od wieków znani byli z dobrego gospodarowania pieniądzem i dzisiaj potwierdzają ten stereotyp budując bardzo sprawnie działające państwo. Jest ono zdecydowanym liderem w zakresie opracowywania nowych technologii wśród państw Bliskiego Wschodu. Izrael działa głównie jako państwo współpracujące z Zachodem – kraje arabskie odmawiają handlu, a nawet wszelkich kontaktów dyplomatycznych z powodów palestyńskich, solidaryzując się ze swoimi braćmi w wierze.
Izrael jest państwem silnie „zachodnim”, w którym znajomość języka angielskiego jest dosyć powszechna, a większość firm prowadzi szeroko zakrojone kontakty międzynarodowe. Nie należy jednak zapominać o specyfice tego państwa jako kraju wyznaniowego, w którym państwową religią pozostaje judaizm. Żydzi w większości praktykują swoje wyznanie, aczkolwiek na różnych poziomach radykalizmu. Państwo oparte jest na talmudystycznych prawach biblijnych, a wszelkie zalecenia płynące od Boga w życiu publicznym są żarliwie przestrzegane. Dopiero od 70 lat Żydzi mają swoje własne państwo po tysiącach latach tułaczki – korzystają więc z pięknej dla nich okazji do manifestowania swoich tradycji i religii, a także do bycia większością we własnym państwie. Wielu jednak krytykuje Izraelitów za hipokryzję z powodu usunięcia w 2018 roku języka arabskiego z grona języków państwowych – pozostał nim tylko hebrajski.
Jeżeli chodzi o Izrael – wycieczka nie jest niebezpieczna mimo problemów zbrojnych tego kraju z Palestyńczykami; turyści nie są celem ataków i mogą swobodnie zwiedzać wiele zabytków znajdujących się w granicach tego kraju. Przede wszystkim odwiedzana jest niesamowita Jerozolima – stolica Izraela, a także święte miasto chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Znajduje się tam chociażby niezwykle ważna dla chrześcijan Bazylika Grobu Pańskiego, bowiem to tam według wierzeń zginął i zmartwychwstał Jezus Chrystus. Żydzi natomiast darzą szczególną estymą znajdującą się w tym mieście Ścianę Płaczu.
Turyści w Izraelu bardzo często przybywają również do Betlejem, gdzie według Biblii narodził się Jezus Chrystus – dzisiaj również tam znajduje się sporej wielkości Bazylika Narodzenia Pańskiego. Spragnieni nowoczesności udają się natomiast do Tel Avivu, który jest największym ośrodkiem rozwijającego się Izraela. To tam mają miejsce siedziby międzynarodowych przedsiębiorstw i tam kwitnie handel oraz usługi. Wracając jednak do czasów dawniejszych, bardzo chętnie odwiedzana przez turystów jest również Akka, czyli wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z pozostałościami legendarnej twierdzy krzyżowców. Jej upadek oznaczał końcówkę łacińskiego panowania w tym regionie chrześcijan w średniowieczu i wyznaczał absolutne wpływy muzułmańskie na tym terenie.
Aby się zrelaksować, wiele turystów wybiera również pobyt nad Morzem Martwym, czyli jeziorem, w którym zasolenie wody jest tak wielkie, że człowiek nie może się w nim utopić. Leżąc na jeziorze pływa niczym statek na toni wody i może opalać się na gorącym słońcu Bliskiego Wschodu. Jest to bardzo popularna atrakcja turystyczna i pewnego rodzaju unikalność tego regionu. Inni urlopowicze wybierają także wypoczynek nad Morzem Śródziemnym w rozmaitych kurortach.