Jak kreatywnie spędzić wczasy nad morzem?

Piaszczysta plaża i morskie fale to dla wielu osób najlepsza odsłona wakacyjnego wypoczynku.

Dokąd na nadmorski wypoczynek?

Osoby, które pragną spędzić wczasy nad morzem mają do wyboru przynajmniej kilka opcji. Polskie wybrzeże jest na tyle długie, że z pewnością znajdzie się na nim coś odpowiedniego dla każdego. Jedną z propozycji mogą być popularne kurorty turystyczne. Minusem noclegu w takim miejscu jest duża ilość osób – każdy, kto pragnie wypocząć w ciszy i spokoju powinien wybrać mniej uczęszczane miejscowości. Zarówno wybrzeże środkowe jak i zachodnie mają bardzo wiele atrakcji do zaoferowania turystom w każdym wieku.

Różne opcje noclegu

Wczasy nad morzem pozwalają na ogromną różnorodność jeżeli chodzi o wybór miejsca noclegowego. Z roku na rok oferta bazy noclegowej w miejscowościach turystycznych jest coraz szersza. Mając na uwadze odpowiednio wczesną rezerwację pobytu (miejsc noclegowych na wakacje najlepiej jest szukać już wiosną) można bez większego problemu znaleźć nocleg na każdą kieszeń. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że w popularnych kurortach ceny będą nieco wyższe niż w miejscowościach mniej obleganych przez turystów.

Najtańsza opcja noclegu

Jak zawsze, najtaniej wychodzi nocleg pod namiotem. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że w przypadku pól namiotowych i kempingowych, które leżą w niewielkiej odległości od piaszczystej plaży i morza, koszt noclegu może być relatywnie wysoki. Przy dwóch osobach i samochodzie może to być nawet sześćdziesiąt złotych. Im pole namiotowe jest położone dalej od wejścia na plażę, tym nocleg na nim będzie tańszy. Inną opcją na tanie wczasy nad morzem jest wynajęcie noclegu na kwaterze prywatnej. W tym przypadku trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu złotych od osoby. Standard takiego noclegu może i nie należy do najwyższych, ale pokoje przeważnie są przytulne, a co najważniejsze, czyste. Większość prywatnych obiektów noclegowych oferuje swoim gościom pokoje z łazienkami.

Wczasy z wysokim standardem

Każdy, komu zależy na tym, aby wypoczynek nad morzem odbywał się w luksusowych warunkach, powinien zarezerwować sobie pobyt w hotelu z kilkoma gwiazdkami. Takich miejsc nie brakuje na wybrzeżu. Luksusowe hotele można znaleźć zarówno w turystycznych miastach takich jak Sopot czy Międzyzdroje, a także w mniejszych miejscowościach. Niektóre obiekty posiadają własną siłownię, basen, a take strefę odnowy biologicznej. Jest to propozycja dla osób z grubym portfelem – pokój z widokiem na morze, to niejednokrotnie koszt oscylujący w okolicach kilkuset złotych za noc.

Aktywny wypoczynek nad morzem

Wczasy nad morzem co prawda bardzo licznej grupie osób kojarzą się przede wszystkim z plażowaniem i łapaniem promieni słonecznych jednak warto wspomnieć także o tym, że urlop spędzony nad Bałtykiem daje bardzo wiele możliwości do aktywnego spędzania czasu. Warto w tym miejscu wspomnieć chociażby o przejażdżkach rowerowych, spacerach po plaży czy joggingu, a także o sportach drużynowych. Aktywny wypoczynek to propozycja dla osób w każdym wieku – jego intensywność można bez problemu dostosować do możliwości organizmu.

Wycieczki na rowerze

Jedną z możliwości aktywnego spędzenia czasu w nadmorskich kurortach są wycieczki rowerowe. Ukształtowanie terenu bardzo sprzyja takiej formie wypoczynku. Nad morzem praktycznie nie występują przewyższenia, dzięki czemu każdy zdrowy człowiek o przeciętnej kondycji jest w stanie w ciągu dnia przejechać spokojnym tempem kilkadziesiąt kilometrów. Taki dystans pozwala na eksplorację zarówno bliższej jak i dalszej okolicy. Można przykładowo przejechać cały półwysep helski, a w drugą stronę wrócić pociągiem. Inną propozycją jest wycieczka rowerowa szlakiem najbardziej znanych latarni morskich. Wzdłuż całego wybrzeża można spotkać doskonale oznakowane szlaki rowerowe. Warto pamiętać o tym, aby planując wycieczkę na dwóch kółkach sprawdzić prognozę pogody. Jazda na rowerze przy silnym wietrze może okazać się bowiem bardzo męcząca. Należy także zapakować do plecaka lub sakwy rowerowej coś do przekąszenia oraz butelkę wody. Obowiązkowym elementem wyposażenia powinien być kask, a także odpowiednio dobrane oświetlenie. W popularnych kurortach turystycznych istnieją wypożyczalnie rowerowe. Jest to znaczne ułatwienie dla turystów, którzy nie muszą na wczasy zabierać ze sobą roweru. Koszt wypożyczenia roweru zależy od cennika konkretnej wypożyczalni, jednak przeważnie wypożyczenie sprzętu na cały dzień to koszt w granicach kilkudziesięciu złotych. Dostępne są także foteliki i przyczepki dziecięce.

Sporty drużynowe

Piaszczysta plaża, to idealne warunki do gry w siatkówkę plażową. W wielu miejscach dostępne są profesjonalne boiska do uprawiania tego sportu, które turystom udostępniane są za darmo. Wystarczy zebrać czteroosobową drużynę i można cieszyć się wspólną grą. Jeżeli w okolicy nie ma żadnego boiska do siatkówki plażowej to można wyznaczyć teren do gry na piasku na własną rękę. Warto jednak robić to w miejscu, w którym nie ma zbyt wielu plażowiczów. Chyba nikt nie będzie zadowolony, jeżeli podczas wypoczynku nagle dostanie w głowę piłką do siatkówki plażowej.

Wędrówki brzegiem morza

Jazda na rowerze, nawet ta spokojna, potrafi zmęczyć, podobnie jest też w przypadku sportów drużynowych. Jest jednak pewna aktywność, którą można wykonywać na świeżym powietrzu bez strachu o zadyszkę. Mowa oczywiście o spacerach. Nie ma nic piękniejszego niż spacer po piaszczystej plaży w blasku promieni zachodzącego słońca. Wybierając się na taki spacer warto wziąć pod uwagę, że chodzenie po piasku jest nieco bardziej męczące niż chodzenie po asfalcie i przejście określonego odcinka może zająć więcej czasu niż się pierwotnie zaplanowało. Podczas wędrówek brzegiem morza często występują także naturalne utrudnienia, zwłaszcza jeżeli akurat jest przypływ. Jedną z korzyści takich wędrówek jest wdychanie jodu – pierwiastka, który wprost rewelacyjnie wpływa na kondycję górnych dróg oddechowych. Jego stężenie w nadmorskich kurortach turystycznych jest bardzo duże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here