Kenia - wakacje

Kenia to kraj położony w Afryce Wschodniej liczący sobie prawie 47 milionów mieszkańców i 582 tysiące kilometrów kwadratowych. Stolica kraju znajduje się w Nairobi, które jest jednym z większych i bardziej znaczących miast na całym kontynencie afrykańskim. Kenia leży nad wodami Oceanu Indyjskiego, dlatego mogła rozwinąć się jako państwo wypoczynkowe, do którego chętnie jeżdżą obywatele najróżniejszych krajów na świecie. Graniczy z Sudanem Południowym, Ugandą, Somalią, Etiopią oraz Tanzanią.

Kenia leży na równiku, co gwarantuje obecność w zawsze ciepłej strefie równikowej – w Kenii występują więc zasadniczo tylko dwie zmiany w klimacie – pora sucha i pora deszczowa. Podczas pierwszej życie zamiera, a lokalnej ludności doskwiera straszny upał. Druga skrajność daje natomiast ciągłe deszcze i powoduje, że Kenijczycy mają wody pod dostatkiem. W zależności od regionu kraju zakresy występowania pory suchej i deszczowej minimalnie się różnią. Geograficznie Kenia położona jest w większości na płaskowyżu znajdującym się na wysokości 2000-3000 m.n.p.m. W zachodniej części płaskowyżu znajduje się głębokie rozcięcie nazywane Wielkim Rowem Wschodnim, który jest częścią większych zagłębień tektonicznych w tej części Afryki. W miejscu tym tworzą się bardzo głębokie jeziora, a teren jest aktywny sejsmicznie. W wyniku tego drugiego procesu obszar obfituje w stożku wulkaniczne – w przypadku opisywanego kraju najwyższym jest Kenia o wysokości 5199 m.n.p.m.

Kenia jest byłą kolonią brytyjską, dlatego jednym z języków urzędowych jest angielski. Jest to też język, w którym mieszkańcy zazwyczaj potrafią biegle mówić, ponieważ w ten sposób mogą załatwić w urzędzie określone sprawy. Drugim urzędowym językiem jest suahili. Co ciekawe jednak, Kenia jest jednym z najbardziej zróżnicowanych etnicznie krajów w Afryce. Co prawda 70% ludności stanowią ludy z grupy Bantu, aczkolwiek na terenie Kenii używa się aż 44 języków. Mając taką grupę różnorodności, nie dziwi fakt, że język angielski jest konieczny, aby spełniać rolę swoistej miejscowej lingua franca. Zdecydowana większość lokalnej ludności jest chrześcijanami – według spisu powszechnego jest to aż 85%. Co ciekawe, brytyjskie wpływy są widoczne i w tej kwestii życia codziennego – 60% spośród chrześcijan należy do różnych odłamów protestanckich m.in. anglikanów. Oprócz chrześcijan sporą grupę stanowią muzułmanie – 10%. Nie może to dziwić, ponieważ Kenia przed przybyciem Europejczyków kolonizowana była przez Arabów, którzy osiedlali się tutaj i prowadzili handel. Jak większość afrykańskich społeczeństw również w Kenii panuje bardzo wysoki przyrost naturalny, a średnia wieku jest wyjątkowo niska i wynosi 19 lat. Wynika to oczywiście z zupełnie innego planowania życia rodzinnego niż w europejskich państwach – Kenijczycy często mają zdecydowanie większą liczbę dzieci. Zamieszkują oni w zdecydowanej większości ziemie na południu i południowym wschodzie kraju – niegościnna północ o trudnych warunkach jest prawie bezludna. Patrząc na szybko przybywającą ludność i ciężkie warunki bytowania na stosunkowo niewielkim obszarze można się obawiać, że Kenię dotknie problem przeludnienia.

Kenia uznawana jest za jeden z krajów afrykańskich, w których poziom życia jest relatywnie wysoki. Faktycznie, należy bowiem do najbardziej uprzemysłowionych państw na Czarnym Lądzie. Nie zmienia to jednak faktu, że stały dostęp do energii elektrycznej ma tylko 36% Kenijczyków. Większość nadal żyje bez prądu, a co za tym idzie bez podstawowego dobra XXI wieku w każdym cywilizowanym państwie. Energia elektryczna w tym państwie wytwarzana jest głównie w elektrowniach geotermalnych opalanych drewnem, czyli jednym z gorszych paliw, jakie można sobie wyobrazić. Gospodarki kenijskiej nie stać jednak na sprowadzenie z zagranicy węgla kamiennego bądź ropy naftowej, a sama tych surowców nie posiada. Walutą Kenii jest szyling kenijski.

Jeżeli chodzi o państwa takie jak Kenia – wakacje są opcją wybieraną przez osoby znudzone utartymi kierunkami takimi jak Egipt, Turcja czy Włochy. Pobyt w Kenii daje możliwość zakosztowania czegoś całkiem nowego i zderzenia się z nową kulturą, a raczej mieszaniną bardzo wielu. Główne lotniska kraju znajdują się w Nairobi i Mombasie, w której najczęściej lądują turyści nastawieni na wypoczynek – to drugie miasto położone jest bowiem na linii brzegowej. Ośrodek liczy prawie milion mieszkańców. W Kenii z racji położenia nad Oceanem Indyjskim rozwinęło się wiele kurortów turystycznych oferujących, mimo powszechnie panującej biedy, usługi na najwyższym światowym poziomie. Bogate, luksusowe hotele pozwolą wypocząć w całkiem nowym, nieznanym środowisku. Podczas dni wolnych od leżenia nad oceanem można urządzić sobie wycieczki fakultatywne i zwiedzić nieco tajemniczego Czarnego Lądu.

Oprócz rajskich wybrzeży Oceanu Indyjskiego, bardzo wiele turystów wybiera Kenię ze względu na organizowane tam licznie safari, czyli przejazdy po rezerwatach przyrody w celu oglądania dzikich zwierząt w ich naturalnych środowisku. Mowa tutaj chociażby o słoniach, lwach, żyrafach, antylopach gnu czy bawołach afrykańskich. Przykładowym parkiem narodowym, w którym oferowane są tego typu usługi jest Tsavo West. W innych parkach narodowych obserwować można również krokodyle oraz hipopotamy. Z wielu miejsc w Kenii rozpościera się też cudowny widok na Kilimandżaro, nazywane Dachem Afryki, najwyższy szczyt kontynentu. Majestatyczny wierzchołek jest stożkiem wulkanicznym, dlatego wyróżnia się znacząco w krajobrazie kenijskiego płaskowyżu.

Biura podróży często oferują również wizyty w masajskich wioskach, czyli w miejscach, w których lokalna ludność nadal, mimo XXI wieku pielęgnuje tradycje znane od pokoleń. W dobie globalizacji może wydawać się dziwne, że postęp techniczny w pewnych miejscach świata całkowicie nie istnieje – jest to jednocześnie intrygujące, jak inspirujące. Przybywający do wioski Masajów muszą jednak zachowywać obowiązujące w plemieniu zwyczaje i postępować zgodnie z wytyczonymi normami, aby nie urazić gospodarzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here