Kuba to państwo wyspiarskie położone w archipelagu Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim w Ameryce Północnej. Składa się z wyspy Kuba oraz kilku mniejszych wysepek w pobliżu. Jest to największa wyspa Morza Karaibskiego zajmująca siedemnaste miejsce pod względem powierzchni na świecie. Kubę zamieszkuje obecnie 11 milionów mieszkańców na powierzchni 110 kilometrów kwadratowych. Niepodległość wyspa uzyskała w roku 1902 od Stanów Zjednoczonych. USA okupowało jednak wyspę bardzo krótko – od wojny z Hiszpanią w roku 1898. Generalnie jednak bowiem Kuba przez większą część swojej historii była kolonią hiszpańską – konkwistador z tego kraju, Diego Velasquez zdobył ją w I połowie XVI wieku. Pierwsza stolica tego kraju, Santiago de Cuba została założona w roku 1514. Z Kuby ruszyła zresztą wyprawa Hermana Cortesa, która zakończyła się podbojem państwa Azteków i Majów. Wyspa przez stulecia wykorzystywana była przez hiszpańskich kolonistów, dopiero w drugiej połowie XIX wieku zaczęły dojrzewać wśród lokalnej ludności myśli o niepodległości i pojawiła się tożsamość narodowa. Dzisiejsi Kubańczycy posługują się językiem hiszpańskim, a etnicznie stanowią swoiste połączenie autochtonicznej indiańskiej ludności i przybyszów z Europy. Kuba ma jednak stosunkowo trudną nowszą historię – opanowana została przez komunistów i ustrój ten utrzymuje się na tej wyspie po dziś dzień. Twórcą systemu monopartyjnego, a wręcz dyktatury jednoosobowej był Fidel Castro. Obecnie rządzi, od 2006 roku, jego syn, Raul. Stosunkowo niedawno głośną sprawą było ponowne nawiązanie kontaktów dyplomatycznych między Kubą a Stanami Zjednoczonymi, aczkolwiek nie oznacza to jeszcze, że wyspiarski kraj dokonuje konwersji na kapitalizm. Socjalizm trzyma się tam jeszcze mocno, co jest problemem lokalnej ludności, ale turystów już nie koniecznie. Ustrój komunistyczny Fidela Castro przyniósł jednak fatalny regres gospodarczy i spowodował, że Kuba stała się krajem generalnie bardzo biednym i zacofanym. W Hawanie dopiero w 2015 roku reżim komunistyczny otworzył pierwszą strefę wolnego Internetu dla mieszkańców, wcześniej dostęp mieli tylko i wyłącznie zagraniczni turyści. Pokazuje to dogłębnie, jak bardzo dyktatura może wpływać na codzienne życie i pchać kraj ku zacofaniu.
Państwo leży w klimacie podrównikowym, który charakteryzuje się okresami o niskich opadach i wyższych amplitudach. Kuba jest jednak miejscem, w którym występująca bardzo wysokie temperatury, co oczywiście sprzyja rozwojowi turystyki. Ten czynnik wraz z pięknymi plażami nad Morzem Karaibskim powoduje, że Kuba dla wielu urlopowiczów staje się powoli wymarzonym celem na wakacje. Dodatkowym plusem może być również fakt, że wyspa jest dosyć nieoczywistą destynacją – najczęściej Europejczycy wybierają inne, bliższe kraje. Kuba daje więc możliwość swoistego odizolowania się od swojej rzeczywistości i podróży całkowicie w nieznane, do innego świata.
Stolicą kraju jest miasto Hawana, które liczy sobie ponad 2 miliony mieszkańców, czyli 20% wszystkich ludzi na wyspie. Została założona w 1515 roku przez Diego Velazqueza, czyli rok po wspomnianym już Santiago de Cuba. Stolicą hiszpańskiej kolonii stała się w roku 1607, później stała się też ośrodkiem głównej administracji nowo powstałego niepodległego kraju. Dzisiaj jeżeli chodzi o wyspę Kuba – wycieczka musi odwiedzać Hawanę z powodu imponujących budowli z okresu kolonialnego. Główny plac Starego Miasta z charakterystyczną barokową katedrą wpisany został w 1982 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto uznawane jest za jedną z perełek kolonialnej sztuki na Karaibach, które swoim klimatem urzeka bardzo wielu zagranicznych turystów. Odwiedzający czasami docierają również do Muzeum Rewolucji Kubańskiej, w której przedstawione są najnowsze dzieje kraju, czyli rewolucja komunistyczna z lat 50′ XX wieku oraz walka z Hiszpanami o niepodległość w XIX wieku. Zwiedzać można także zamek de la Real Fuerza, który jest dawną siedzibą hiszpańskiego kolonialnego gubernatora, a zbudowany został w II połowie XVI wieku. Ratusz miejski pochodzi z 1792 roku i także jest przykładem interesującego kubańskiego budownictwa miejskiego. Hawana jest także znana jako ulubione miasto Ernesta Hemingwaya. Jego znane opowiadanie „Stary człowiek i morze” toczy się właśnie na plaży w rejonie Hawany.
Turyści są często zabierani również do parku narodowego Valle de Vinales, którym podziwiać można gigantyczne wapienne ostańce robiące wielkie wrażenie. W programie większości wyjazdów znajduje się również zwiedzanie tam Indiańskiej Groty, w której znajdują się malowidła wykonane przez ludność autochtoniczną w okresie sprzed panowania hiszpańskiego. Nawyki i życie codzienne Indian w okresie prekolumbijskim nadal w dużej mierze pozostaje zagadką, więc tego typu odkrycia są bardzo cenne z naukowego punktu widzenia i interesujące dla turystów.
Będąc na Kubie, warto również odwiedzić jedną z plantacji tytoniu, który hodowany jest pod produkcję cygar. Przedmiot ten jest głównym dobrem eksportowym Kuby i swego rodzaju specyfikiem tego kraju, którym może handlować na rynku międzynarodowym. Wieczorami warto natomiast udać się do jednego z klubów muzycznych, aby posłuchać charakterystycznej kubańskiej muzyki. Wyrosła ona z wpływów hiszpańskich, ale także tradycji, które zrodziło się już na wyspie.
Chcąc bliżej poznać architekturę kolonialną na Kubie warto również odwiedzić miasteczko Trinidad, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niegdyś był to czołowy ośrodek handlem cukrem produkowanym na Kubie, a dzisiaj jest to jedna z głównych atrakcji turystycznych kraju. Turystów urzekają charakterystyczne brukowane uliczki, imponująca Plaza Mayor oraz tradycyjny kolonialny pałac „cukrowych baronów”. W jednej z lokalnych restauracji warto także zasmakować lokalnych przysmaków. Innym tego typu miastem jest Cienfuegos – osada również założona w XVI wieku przez Hiszpanów, a następnie wykorzystywana w celach handlowych. Również i tam znajduje się charakterystyczna kolonialna architektura.