Atrakcje Beskidu Niskiego

Beskid Niski to najdziksze góry w Polsce. Jeszcze kilkanaście lat temu to Bieszczady dawały oddech od cywilizacji i przyciągały wszystkich, którzy pragnęli zaznać ciszy i spokoju. Dzisiaj rolę tą przejął Beskid Niski. Nie ma tu wielkich kurortów i głośnych miejscowości. Nie ma krzykliwych reklam i płatnych parkingów. Nie ma kolejek do atrakcji turystycznych, ani korków na drogach, nie ma ani przepełnionych deptaków, ani promenad. Jest za to Beskid Niski – piękny i dziki. Historia dzikości Beskidu Niskiego sięga lat powojennych, gdy to w ramach Akcji Wisła wysiedlono większość mieszkańców pochodzenia łemkowskiego. Po nich pozostały puste wsie, piękne drewniane cerkwie i przyroda, która eksploatowana przez człowieka w ograniczonym zakresie wybujała jak nigdzie indziej. Beskid Niski zachęca więc do wędrówek, wycieczek na rowerze, zwiedzania wielu atrakcji turystycznych, jak choćby wspomnianych wcześniej wielu pięknie zachowanych cerkwi czy cmentarzy wojennych będących pamiątką Bitwy Gorlickiej.

Piesze wycieczki po Beskidzie Niskim

Przez Beskid Niski z zachodu na wschód wiedzie szlak czerwony będący najdzikszą częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego. Stanowi on wyzwanie dla tych którzy, w czasie wielodniowej wędrówki chcą pokonać odległość około 500 km od Ustronia w Beskidzie Śląskim, aż do Wołosatego w Bieszczadach. Zwykle trasa ta przewidziana jest na około 20 dni i wymaga ogromnego wysiłku ze względu na długość, różnicę przewyższeń na całej trasie i pogodę, która w tak długim czasie może płatać figle. Znaczna część tej trasy wiedzie przez Beskid Niski, w którym jest uboga infrastruktura jeżeli chodzi o noclegi i prowiantowanie. Dla tych, którzy chcą poznać pieszo Beskid Niski, najdziksze góry w Polsce zachęcamy do wędrówek i stacjonarnego pobytu w wybranym gospodarstwie agroturystycznym. Przy tej okazji możliwe jest zdobywanie górskiej odznaki turystycznej Beskidu Niskiego W KRĘGU LACKOWEJ. Korzystanie z tras, opisów i szlaków GPX przygotowanych dla zdobywców Odznaki w znacznym stopniu ułatwia planowanie wycieczek i umożliwia nawet osobom bez doświadczenia turystycznego wędrować bezpiecznie po tych pięknych, pustych i dzikich górach.

Wycieczki rowerowe w Beskidzie Niskim

Beskid Niski na rowerze przeznaczony jest dla wytrawnych turystów. Mamy możliwość zarówno poruszać się mało uczęszczanymi drogami asfaltowymi jeżeli chcemy używać rowerów szosowych, lub górskimi szlakami i drogami do zwózki drewna, jeżeli wędrować będziemy rowerem górskim. Możliwe jest także opracowanie wariantów tych tras i dostosowanie długości i trudności wycieczki do swoich możliwości. Warto pamiętać jednak, że planowanie długości i trasy wycieczki musi uwzględniać różnicę wysokości, więc odległość do pokonania, która w normalnych warunkach nie stanowiłaby problemu, w Beskidzie Niskim może być barierą nie do przeskoczenia. Dobrze jest korzystać w tym zakresie z przewodników i propozycji tras rowerowych, dzięki czemu nie przegapimy wielu osobliwości przyrodniczych i atrakcji turystycznych, a nasza wycieczka będzie miała trudność dostosowaną do naszych możliwości.

Cerkwie i kościoły Beskidu Niskiego

W Beskid Niski warto przyjechać choćby po to, aby zobaczyć wyjątkową część szlaku architektury drewnianej – piękne cerkwie i kościoły będące pamiątką kultury sakralnej. Pięknie położone i odrestaurowane obiekty są w wybrane dni tygodnia w okresie wakacyjnym udostępnione zwiedzającym. Szczególnie polecane są drewniane kościoły wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – kościół w Kwiatoniu, Brunarach, Sękowej, Binarowej i Owczarach. Łącznie tego typu obiektów wartych odwiedzenia w Beskidzie Niskim jest ponad 50.

Pamiątki Bitwy Gorlickiej

2 maja 2015 roku na terenie Beskidu Niskiego rozpoczęła się jedna z największych operacji wojennych I wojny światowej. Wzięło w niej udział setki tysięcy żołnierzy, a w wyniku walk dziesiątki tysięcy poniosło śmierć i dostało się do niewoli. Jeszcze w trakcie I Wojny Światowej, Austriacy dla uczczenia pamięci żołnierzy poległych w walkach, rozpoczęli budowę cmentarzy wojennych na terenie Beskidu Niskiego. Poległych żołnierzy chowano w zbiorowych mogiłach niezależnie od tego, po której stronie walczyli. Bezimienni żołnierze pochowani są na terenie Beskidu Niskiego w ponad 100 pięknie położonych cmentarzach wojennych, które rozsiane po górach, warto odszukać i odwiedzić. Do wielu z nich możemy dotrzeć tylko pieszo, część dostępna jest także na rowerze, a niektóre znajdują się na tyle blisko drogi, że nawet samochodem możemy do nich dojechać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKuba
Następny artykułWakacje na Sycylii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here