Gdy mówimy o wczasach, to zazwyczaj na myśl przychodzi nam lato. I oczami duszy widzimy siebie i naszych bliskich wylegujących się na plaży, pluskających w morzu. Albo płynących łódką po jeziorze lub zwiedzających ciekawe miejsca. Lecz wczasy niekoniecznie muszą dotyczyć pory letniej. Równie dobrze możemy wybrać się na wczasy zimą. I pojechać na przykład w góry. Albo wybrać się na wczasy zagraniczne.
Zazwyczaj już na długo wcześniej zastanawiamy się nad tym, gdzie chcielibyśmy spędzić nasz urlop. I planujemy, jak mają wglądać nasze wczasy. Czy spędzimy je w kraju ? A może jednak zwycięży pomysł wczasów zagranicznych. A do tego dalekich, jak na przykład w Tajlandii. Urlop spędzony w egzotycznym dla nas kraju na pewno pozostanie w naszej pamięci do końca życia. Poznawanie nowych miejsce, zupełnie innej niż nasza tradycji i kultury, oraz ciekawych ludzi będzie niezapomnianym przeżyciem. O urlopie takim będziemy opowiadać naszym bliskim i znajomym przez wiele dni. I wspominać takie wczasy przez wiele lat przy każdej nadarzającej się okazji.
„Wczasy” jest to słowo, które kojarzy nam się z urlopem, z wakacjami, z wypoczynkiem, relaksem, rekreacją, spokojem, leniuchowaniem, zwiedzaniem, poznawaniem i z wieloma jeszcze innymi rzeczami. Zawsze jednak wczasy oznaczają mile spędzony czas i przeżycie wielu ciekawych rzeczy. A tym bardziej, gdy odwiedzimy ciepłe kraje. Kraje zupełnie inne pod każdym względem niż nasza Ojczyzna. Takim dobrym miejscem jest Tajlandia – wczasy organizowane są przez biura podróży, które zapewniają wszystko, co związane jest z pobytem. Wystarczy tylko pofatygować się do biura podróży i wybrać najbardziej nam odpowiedni termin. Można również na własną rękę wybrać się do Tajlandii. Na przykład w parze, czy w grupie przyjaciół. Każdy sposób jest dobry, byle tylko tam pojechać.
Jakim krajem jest Tajlandia? Tajlandia leży w Azji. A dokładnie w południowo – wschodniej jej części. Na wschodzie sąsiadami Tajlandii jest Laos i Kambodża. Na południu graniczy z Malezją. A na północnym zachodzie z Birmą. Jest krajem nizinnym znajdującym się na Półwyspie Indochińskim. Jednak północną i zachodnią część Tajlandii zajmują młode pasma górskie.
W Tajlandii ludność jest bardzo zapracowana. Praktycznie nie ma tam bezrobocia. Tylko jeden procent stanowią bezrobotni. Duża część społeczeństwa, bo aż czterdzieści procent ludzi zatrudnionych jest w rolnictwie. Uprawiają oni ryż, trzcinę cukrową, kukurydzę. Także do Europy trafiają produkty pochodzące z Tajlandii. Jest to nie tylko ryż, ale także na przykład sprzęt elektrotechniczny.
Tajlandia jest krajem bardzo starym, gdyż pierwsze ślady obecności człowieka pochodzą sprzed trzydziestu tysięcy lat. Natomiast najstarsze znaleziska pochodzące z jaskiń na północy kraju pochodzą sprzed dziewięciu tysięcy lat przed naszą erą.
Ludność Tajlandii jest bardzo zróżnicowana. Ponad dwadzieścia procent ludności żyjącej w okolicach basenu rzeki Mekong, to Laotańczycy. Grupa ludzi mieszkających wokół rzeki Czao-Praja, to Tajowie. Stanowią oni około siedemdziesięciu pięciu procent ludności. Jest jeszcze kilka procent ludności pochodzenia chińskiego. Około dwóch procent ludności stanowią plemiona górskie. Podzielone są one na około dwadzieścia grup. Każda grupa jest poniekąd autonomiczna. Bo zachowuje swoje wierzenia, zwyczaje, stroje etniczne, tradycję. Grupy te stanowią dla turystów nie lada atrakcję. Każdego roku przyciągają wielu ludzi z zagranicy pragnących poznać odmienność ich życia. Najważniejsze grupy górskie, to Karenowie. Grupa liczy sobie około trzystu dwudziestu tysięcy osób i stanowi najliczniejszą grupę z pośród grup górskich. Kolejną grupą są Miao. Jest ich około stu dwudziestu tysięcy osób. Lahu, to grupa licząca około siedemdziesięciu tysięcy osób. Natomiast Akha około pięćdziesięciu tysięcy. Mien około czterdziestu tysięcy. Są jeszcze inne grupy o coraz mniejszej liczebności.
A więc, jak widać Tajlandia zapewnia poznanie terenów i ludzi gór. Chętni wrażeń i spragnieni wiedzy turyści wchodzą na jak najwyższe szczyty, aby poznać żyjące tam plemiona.
Tajlandia, to kraj także bardzo zróżnicowany pod względem religijnym. Można śmiało powiedzieć, że religią panującą jest buddyzm. Ponieważ niemalże cała ludność kraju, bo aż ponad dziewięćdziesiąt trzy procent ludzi jest buddystami. Poza tym pięć i pół procenta wyznaje islam. A pozostały niewielki procent zajmują inne religie, jak katolicyzm, protestantyzm, hinduizm. Niewielki ułamek procenta stanowią ludzie nie przynależący do żadnej religii.
Na rozwój gospodarczy Tajlandii wpływa turystyka. Każdego roku gospodarka Tajlandii zarabia na turystach około czterdziestu pięciu miliardów dolarów. Ilość turystów w tym kraju jest imponująca mimo burzliwej historii kraju i wielu obecnych niedogodności. I tak przykładowo w 2015 roku Tajlandię odwiedziło około trzydziestu miliomów turystów. Szacuje się, że to ponad dwadzieścia procent więcej niż rok wcześniej. Z każdym rokiem zwiększa się liczba ludzi, którzy chcieliby odwiedzić ten egzotyczny dla nas kraj.
Tajlandia jest krajem, który nieustannie się zmienia na lepsze. Wiele osób pojechawszy tam raz powraca do Tajlandii ponownie. Gdyż jest to urokliwy kraj. Stolicą Tajlandii jest Bangkok. Jest on również największym miastem w Tajlandii. Zamieszkuje go ponad dziewięć milionów ludzi. Bangkok dzięki połączeniu azjatyckiej tradycji z nowoczesnością stał się jednym z najpopularniejszych na świecie miejsc turystycznych. Jest to ogromne miasto pełne ciekawych miejsc do zwiedzania, jak na przykład pałace królewskie.
Mając w planach zwiedzanie Bangkoku warto wiedzieć, że jest on miastem zdecentralizowanym. Czyli nie posiada ścisłego centrum. Można w nim w zależności od charakteru i zabudowy wyróżnić różne ośrodki centralne.
Wybierający się do Bangkoku muszą również wiedzieć, jakie ubrania ze sobą zabrać, gdyż to miasto jest bardzo gorące. Uznane za najgorętsze miasto świata. Średnia temperatura wynosi 28 stopni. Najcieplejszym miesiącem jest kwiecień. Wówczas przeciętna temperatura wynosi 31 stopni. Natomiast najchłodniejszym miesiącem jest grudzień ze średnią temperaturą 26 stopni.