zdrowa salatka

Nietolerancje pokarmowe to ostatnio bardzo częsty temat. Dużo się słyszy chociażby o nietolerancji laktozy, czyli dwucukru znajdującego się w mleku i wszystkich produktach w jakikolwiek sposób z nim związanych. Jak rozpoznać nietolerancję laktozy? Czym się ona objawia? Jakie zamienniki stosować, by nasza dieta była pełnowartościowa nawet bez laktozy?

Rozpoznanie nietolerancji laktozy – test

Do zdiagnozowania nietolerancji potrzebny jest lekarz. Może wykonać na pacjencie kilka testów lub badań, np.: wodorowy test oddechowy, badanie pH stolca, badanie moczu, test zmian poziomu glukozy we krwi, test doustnego podania laktozy, badanie endoskopowe, badanie molekularne polimorfizmu genu laktozy lub próba eliminacyjna.

Jakie są przyczyny nietolerancji?

Nietolerancja laktozy występuje wtedy, gdy w naszym organizmie brakuje specjalnego enzymu odpowiadającego za jej trawienie, czyli laktazy. Wyróżnia się dwa typy niedoboru – pierwotny oraz wtórny. Najczęściej występuje pierwotny, inaczej mówiąc dziedziczny niedobór laktazy, dużo rzadziej naukowcy spotykają się z nabytym niedoborem tego enzymu. Niedobór wtórny jest czynnikiem wielu schorzeń, np.: mukowiscydozy, zespołu Leśniowskiego-Crohna, pasożytów w przewodzie pokarmowym, infekcji żołądkowo – jelitowych, enedowirusów i rota wirusów.

Jak objawia się nietolerancja laktozy?

Jak objawia się nietolerancja laktozy

Organizm, który nie toleruje laktozy, pokazuje to bardzo wyraźnie na wiele sposób. Przede wszystkim człowiek odczuwa bóle brzucha, wzdęcia, nudności, ma wrażenie nadmiernej sytości i napięcia brzucha, niejednokrotnie wymiotuje oraz wydala dużą ilość gazów. Te objawy spowodowane są niestrawioną laktozą, która nie ma szans na wchłonięcie się w jelicie. Ich nasilenie zależy od ilości zjedzonych substancji zawierających laktozę.

Jakie zamienniki stosować?

Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych reakcji alergicznych organizmu na laktozę jest wykluczenie jej z diety. Nie znaczy to jednak, by bezwzględnie usuwać produkty mleczne z diety. W przypadku nietolerancji laktozy wskazana jest dieta pudełkowa Warszawa, która będzie redukować wszelkie niedobory wapnia, które mogą wystąpić. Dlatego też ważne jest stosowanie różnych zamienników. Mleko pochodzenia zwierzęcego możemy zamienić na mleko roślinne, np.: ryżowe, sojowe, migdałowe, kokosowe. Jogurty i kefiry śmiało możemy zamienić na jogurty i kefiry wyprodukowane na bazie mleka sojowego lub kokosowego. Śmietana, która swoją drogą jest bardzo kaloryczna, może zostać zmieniona na śmietanę roślinną lub gęste mleczko kokosowe, najczęściej zamykane w małe puszki. Ser możemy zamienić na wegański ser żółty, natomiast masło na roślinne margaryny i oleje dobrej jakości.

Dla osób z nietolerancją laktozy polecane są diety pudełkowe ułożone specjalnie dla nich. Wiele firm cateringowych, specjalizujących się w nietypowych dietach, proponuje profesjonalną dietę bez laktozy, która idealnie wpisze się w codzienność wielu ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here