Paryż - miasto miłości

Kto nie marzył o tym, aby pojechać do Paryża? To przepiękne miasto w sercu Francji. Organizowane są wycieczki do Paryża, który chociaż raz w życiu powinno się zobaczyć. A jest co zwiedzać! Niezliczona ilość muzeów, teatrów, mnóstwo zabytków a dla amatorów mody – szereg domów towarowych i butików. To również idealne miejsce na podróż poślubną, bo przecież to miasto zakochanych!
A co warto zobaczyć w Paryżu?
Wycieczki do Paryża proponują zwiedzanie takich miejsc, jak:
Luwr.
To największe muzeum na świecie. W przestronnych wnętrzach Luwru znajduje się aż 35 tysięcy dzieł sztuki. Nie sposób zobaczyć ich wszystkich w jeden dzień. Luwr wybudowano w 1190 roku i początkowo pełnił on funkcje twierdzy obronnej. Dwieście lat później Luwr stał się rezydencją królewską i zamieszkiwało tam 20 władców Francji aż do XVII wieku, kiedy to dwór królewski przeniesiono do Wersalu a Luwr oddano w ręce artystów. Muzeum otwarto w 1793 roku.
Jakie arcydzieła warto zobaczyć w Luwrze?
Do unikatowych arcydzieł należą:
– Mona Lisa Leonarda da Vinci,
– Wenus z Milo,
– Nike z Samotraki,
– Galeria Malarstwa Włoskiego,
– Galerie egipskie (sarkofagi, mumie, papirusy).
Ciekawostką jest szklana Piramida Luwru, która stanowi jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Paryża.
Wieża Eiffla.
Będąc w Paryżu, po prostu musisz ją zobaczyć. Z czym kojarzy ci się Paryż – no oczywiście, że z Wieżą Eiffla! Budowę Wieży Eiffla ukończono w 1889 roku. Miała ona być symbolem potęgi Francji. Waży 10 tysięcy ton i ma 324 metry wysokości. Warto wjechać na najwyższą (276 metrów) platformę widokową aby podziwiać panoramę Paryża. Do dnia dzisiejszego budowlę widziało już 220 milionów osób.
Moulin Rouge.
To najsłynniejszy kabaret na świecie. Zajmuje budynek po dawnym młynie i stąd wywodzi się jego nazwa. Kabaret rozpoczął swoją działalność w 1889 roku. Moulin Rouge zasłynął z rewii „Feerie”, która odbywa się tam 2 razy dziennie. 60 tancerek zwanych ” Doris Girls” tańczy kankana, czym zachwyca publiczność. Na deskach kabaretu występowały takie gwiazdy, jak: Edith Piaf, Ella Fitzgerald, Frank Sinatra.
Łuk Triumfalny.
Budowę Łuku Triumfalnego zlecił Napoleon w 1806 roku a została ona ukończona 30 lat później. Budowla upamiętnia wielkie zwycięstwa armii napoleońskiej. Ma 49 metrów wysokości i jest zdobiona licznymi rzeźbami. Na wewnętrznych ścianach Łuku wykuto 128 nazw miejscowości znanych z bitew Rewolucji Francuskiej i Wielkiego Cesarstwa oraz nazwiska najbardziej zasłużonych generałów i marszałków. Łuk Triumfalny posiada także taras widokowy.
Pola Marsowe.
To rozległy park przylegający do Wieży Eiffla. Początkowo teren ten był wielkim polem, na którym uprawiano a potem sprzedawano owoce, warzywa i kwiaty. W XVIII wieku teren przejęła Akademia Wojskowa na potrzeby ćwiczeń wojskowych oraz uroczystości. To tutaj Ludwik XVI złożył przysięgę na konstytucję, a Napoleon Bonaparte rozdawał odznaczenia. Nadal organizowane są na Polach Marsowych liczne uroczystości, lecz na co dzień park ten jest miejscem wypoczynku Paryżan i turystów.
Pola Elizejskie.
To jedna z najbardziej znanych ale i najdroższych ulic świata. Jest tu mnóstwo ekskluzywnych sklepów i modnych restauracji. Pola Elizejskie to aleja długości dwóch kilometrów, która łączy ze sobą Plac de la Concorde z Placem de l’Etoile, na którym stoi Łuk Triumfalny. Po obu stronach ulicy znajdują się kina, restauracje, salony samochodowe (Ferrari, Mercedes) oraz butiki luksusowych marek (Luis Vitton, Guerlain, Mont Blanc). Warto przespacerować się tą ulicą aby chociaż poczuć „zapach” luksusu.
Most Aleksandra III.
Jest to najpiękniejszy most nad Sekwaną. Pełen majestatu – stanowi symbol przyjaźni francusko-rosyjskiej. Jest to konstrukcja wyłącznie z metalu i ma długość 165 metrów. Został wybudowany w latach 1896-1900 i nazwany na cześć cara Aleksandra III Romanowa. Na moście widnieje charakterystyczny złoty Pegaz oraz godło Francji i Rosji. Obiekt jest podziwiany przez wielbicieli architektury ale też przez reżyserów filmowych. Dlatego został wykorzystany jako sceneria do wielu filmów i seriali telewizyjnych.
Katedra Notre Dame.
Budowę katedry rozpoczęto w XII wieku a ukończono 200 lat później. Świątynia ta stała się centrum najważniejszych wydarzeń w historii Francji. W średniowieczu spod Katedry Notre Dame wyruszały wyprawy krzyżowe a w 1804 roku Napoleon Bonaparte koronował się tutaj na Cesarza Francuzów. Zwiedzając katedrę, warto wejść na jej wieżę, skąd widać cały Paryż. Dziedziniec przed Katedrą Notre Dame nosi nazwę placu Jana Pawła II.
Ogród Luksemburski.
To jeden z najpiękniejszych parków Paryża. Ma aż 23 hektary wielkości. To tutaj Paryżanie uwielbiają spędzać czas wolny. Ogród powstał w 1612 roku. W centrum ogrodu znajduje się ośmiokątny basen. W parku rosną różne gatunki drzew: miłorzęby, drzewa cytrusowe, kasztanowce a także jabłonie i grusze. W ogrodach można podziwiać około 100 rzeźb a także słynną Fontannę Medyceuszy.
Muzeum Picassa.
To miejsce powinni odwiedzić wszyscy wielbiciele sztuki. W muzeum zgromadzonych jest ponad 5 tysięcy eksponatów. Są tutaj dzieła Picassa jak obrazy, szkice, rysunki oraz można obejrzeć prace takich artystów, jak Renoira, Degas i inne eksponaty z prywatnej kolekcji Pabla Picassa, jak książki, fotografie i dokumenty.
Sorbona.
To najstarszy uniwersytet we Francji. Kształciły się tam najwybitniejsze osobistości Francji i Europy. Uniwersytet został założony w XI wieku. Z początku był kolegium teologicznym. Nazwa pochodzi od Roberta Sorbona – jednego ze studentów, który uzyskał stopień doktorski i stał się powiernikiem króla Ludwika IX. Obecnie na Sorbonie uczy się 20 tysięcy studentów. Sorbona ma wieloletnie tradycje.
Plac Pigalle.
To najsławniejsza dzielnica czerwonych latarni. To miejsce spotkań paryskiej bohemy w XIX i XX wieku. Za dnia wygląda jak każda inna ulica pełna sklepów i restauracji natomiast w nocy zmienia swoje oblicze – zapalają się czerwone latarnie i otwierają się nocne lokale peep-show, sex-shopy i domy publiczne.
Wycieczki do Paryża mogą być bardzo atrakcyjne. Warto skorzystać z propozycji biur podróży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here