Którą grecką wyspę wybrać?

Wyspy greckie są niesamowicie wdzięczny kierunkiem podróży – piękna pogoda i dobre krajobrazy sprawią, że wakacje w Grecji zawsze będą udane. Jednak szukając najlepszej wyspy w Grecji należy wiedzieć, że jedna drugiej nie jest równa. Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik po wyspach w Grecji.

Kos, Korfu i Hydra: zielony zakątek dla amatorów zieleni
Szukając wyspy odpowiedniej dla siebie na początku należy zdecydować, na czym nam najbardziej zależy. Jeśli chcemy jedynie spokojnej zieleni, dobrej piaszczystej plaży, żadnych imprezowiczów, wówczas wybierzmy Kos, Hydrę, albo Korfu. To najbardziej zielone wyspy. Z drugiej strony są też najmniej uczęszczane przez amatorów klubów oraz studentów. Są to odpowiednie miejsca na romantyczny wypad do Grecji, jeśli zależy nam na spokoju. Są to też doskonałe miejsca dla osób, które chcą wypożyczyć auto w Grecji i zwiedzać po swojemu. Kos, Hydra i Korfu są również określane jako idealne destynacje dla rodzin z dziećmi. Szczególnie Korfu, na której znajdziemy bez problemu sporo hoteli z atrakcjami dla dzieci. Jest tam też sporo parków rozrywki, w których można zostawić dzieci na cały dzień i odpocząć na przy-basenowym leżaku.
Hydra jest miejscem, w którym główną rolę odgrywa port. Dlatego właśnie turyści są zachwyceni już na start. Mieszkańcy Hydry poruszają się głównie na osiołkach. Miejsce to jest idealne do zwiedzenia przez jeden dzień. Niespieszny spacer krętymi uliczkami i pyszne jedzenie w miejscowych greckich tawernach to właśnie to, co uwielbiają młode małżeństwa.

Dla poszukujących prawdziwej Grecji: Cyklady
Osoby, które wybierają się do Grecji po raz pierwszy, powinny wybrać jedną z wysp należących do archipelagu Cyklad. To właśnie tam znajdują się słynne na cały świat białe domki i kamieniczki z niebieskimi dachami i okiennicami. Jest tam sucho, plaż piaszczystych jak na lekarstwo. Jednak to właśnie te wyspy greckie są najbardziej popularne. Szczególnie Santorini, która jest wprost zadeptywana przez turystów (26 milinów odwiedzających rocznie!).
To właśnie w tym archipelagu leżą Naxos oraz Mykonos, wielkie imprezownie Europy. Jeśli chcemy zabawić się w najlepszych klubach w Grecji, a popołudniami wylegiwać się na pięknych plażach, to właśnie te dwie wyspy będą odpowiednie dla nas. Nie brakuje tutaj również pięknych krajobrazów, które wyglądają później pięknie na zdjęciach na Instagramie. Szczególnie, gdy mówimy o Naxos: jest to bardzo duża wyspa. Można dostać się do niej z Santorini lub z Krety.

Wszystko w jednym, czyli Kreta
Kreta to bardzo duża wyspa grecka, w której znajduje się wszystko, co przeciętnemu turyście jest potrzebne do szczęścia. Co ciekawe, to właśnie Kretę wybierają sami mieszkańcy Grecji, gdy chcą wybrać się na dobre wakacje. Na Krecie znajdują się naprawdę ładne plaże. Jest ich na tyle dużo, że nie trzeba obawiać się tłumów. Przy każdej z nich znajdują się bary z klimatycznymi słomkowymi parasolami. Można zjeść w nich potrawy kuchni śródziemnomorskiej, pełne zdrowej oliwy i owoców morza. Kuchnia kreteńska jest jedną z najzdrowszych w Europie, a Kreteńczycy od stuleci królują we wszelkich statystykach odnośnie zdrowotności. Gdy wybierzemy się na wakacje na Kretę przekonamy się, dlaczego tak jest: wystarczy popatrzeć na typowe gospodarstwo wiejskie z Krety. Każdy ma drzewka owocowe, a owoce, które zrywa się z nich i zanosi wprost do kuchni są niesamowicie słodkie i soczyste. Urządzając sobie wakacje w Grecji na Krecie warto pamiętać, aby przywieźć znajomym w Polsce oliwę – ta z Krety nie ma sobie równych.
Co warto zobaczyć na Krecie? Turyści chwalą sobie Balos, znajdujące się na południu wyspy. Śnieżnobiały piasek, błękitna laguna – to wszystko sprawia, że zdjęcia z Balos przypominają te zrobione na Seszelach.

Wakacje – Grecja, wyspy Sarońskie
Wyspy Sarońskie znajdują się blisko stałego lądu w Grecji. Można dostać się do nich w kilka kwadransów z portu w Atenach. Wśród turystów szczególnie popularna jest Aegina, czyli po polski Egina. Wraz z Hydrą i Poros stanowią trójcę wysepek, na które łatwo można udać się na krotki odpoczynek od lądu. Co zobaczyć na wyspie Egina? Wyspa słynie szczególnie z gajów pistacjowych. Jak rosną pistacje? Takie rzeczy można zobaczyć, gdy wynajmie się skuter lub auto na wyspie albo gdy weźmie się rower i urządzi sobie wycieczkę po wyspie. Zdecydowanie też turyści podążają tutaj, aby zobaczyć Świątynię Afai oraz Bazylikę św. Nektariusza.

Dla aktywnych turystów: Rodos
To właśnie na Rodos wybierają się osoby, które chcą na wakacjach uprawiać windsurfing. Wyspa nie ma sobie równych pod kątem jakości fal – są tutaj dobre warunki dla windsurferów oraz dla osób, które lubią jeździć na rowerach, skuterach i gokartach. Na wyspie znajdziemy mnóstwo tras z pięknymi widokami i całkiem pokaźną bazę wypożyczalni sprzętu sportowego.

Zante dla plażowiczów
Osoby, które jadą na wakacje, aby plażować, będą zadowolone z Zante. To właśnie tam można udać się, jeśli zależy nam na piaszczystych plażach, z których rozpościera się piękny widok. Słynne są żółwie z Zakynthos oraz piękne jaskinie, po których można się wspinać lub tylko zwiedzać, wpływając do nich na lodkach.

Wakacje w Grecji bez biura podróży
Grecja już od dawna jest miejscem, w którym podróżowanie obcokrajowców jest bardzo łatwe. Nie trzeba wykupować sobie wczasów z biurem podróży w Grecji, aby poradzić sobie z rejsami po wyspach. Wystarczy udać się do portu zlokalizowanego obok Aten (dojedziemy tam metrem). Tam znajduje się sporo firm, w których można wykupić bilety na jeden z kursów promem. Zdecydowanie jest to najtańsza opcja dla osób podróżujących w pojedynkę. Nawigacja po porcie w Atenach jest tak prosta jak wejście do warszawskiego metra: wystarczy czytać napisy.

Jak widać, jest w czym wybierać. Ocenia się, że Grecja ma ponad 3000 wysp. Nie wszystkie są zamieszkane. Do wielu z nich nie docierają żadne promy. To właśnie te bezludne greckie wyspy są w zainteresowaniu osób, które posiadają odzie na własność. Warto wybrać się tam w poszukiwaniu egzotycznych wakacji. To właśnie dzięki nim można poczuć się jak na Oceanie Indyjskim nie opuszczając Europy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here