Wczasy na Dominikanie

Niemalże wszyscy marzymy o dalekich podróżach. Przysłuchujemy się opowieściom swoich znajomych, którzy dosłownie co kilka tygodni udają się do obcych krajów i oczywiście mocno im tego zazdrościmy, bo sami chcielibyśmy postępować w dokładnie taki sam sposób, ale przez swoją kiepską sytuację finansową nie jest nam to dane. Musimy jednak wiedzieć, że niezależnie od aktualnego poziomu naszego domowego budżetu, takie dalekie wyjazdy zawsze są w zasięgu naszych rąk. Nawet jeśli do tej pory wydawało się nam, że koszt przeciętnej zagranicznej podróży koniecznie musi przekroczyć pułap dwóch tysięcy złotych, nie jest to wcale prawda. Bywa nawet i tak, że wakacje za granicą okazują się tańsze od tych spędzonych w Polsce. Wyjeżdżając natomiast do ciepłych krajów, możemy uciec chociaż na chwilę od całej rzeczy turystów, która podczas lata i końcówki wiosny oblega wszystkie nadbałtyckie plaże. Udajemy się do spokojnego i cichego miejsca, gdzie możemy zadbać o swoją psychikę i fantastycznie się rozluźnić. Planując takie wakacje na własną rękę, mamy też pełną kontrolę nad tym, co będziemy podczas nich robić. Sami gospodarujemy swoim wolnym czasem. Jeżeli nie mamy ochoty na żadne zwiedzanie, możemy po prostu leżeć całymi dniami do góry brzuchem i opalać swoje blade ciało. Wieczorami poznajemy natomiast kuchnię obcych nam miejsc. Kosztujemy tych wszystkich niezwykłych specjałów, mocno się nimi inspirując i później wykorzystując je do tworzenia swoich autorskich dań. Urlop za granicą to dla nas wspaniała okazja! A jak go przeżyć, by jednocześnie nie stracić na nim pieniędzy? Zagraniczny urlop – jak zaplanować taką wycieczkę, dysponując mocno ograniczonym budżetem?

Podobnie jak postępujemy w przypadku każdego innego urlopu (nawet tego spędzanego w Polsce), na samym początku musimy ustalić dokładny kierunek swojej podróży. Jeżeli nigdy wcześniej nie braliśmy udziału w takich dalszych wycieczkach, zacznijmy swoją nową przygodę od zwiedzania Europy. Nie musimy wcale jakoś specjalnie daleko wyjeżdżać, aby zapoznać się dokładnie z obcym nam krajem. Londyn zdecydowanie zachwyci nas swoją nowoczesną infrastrukturą, a Paryż wydobędzie z nas duszę romantyka, odsłaniając przed nami swoje urocze i klimatyczne uliczki, gdzie na każdym kroku będziemy mogli skosztować wyśmienitych specjałów kuchni francuskiej. Skoro jednak najbardziej zależy nam na tym, aby na takich wakacjach móc trochę zaoszczędzić, szukajmy po prostu tych najtańszych turystycznych kierunków. W przypadku takiej Europy będzie nim chociażby Hiszpania. Za tygodniowe wakacje w tym kraju możemy zapłacić niewiele ponad tysiąc złotych. A jeśli dodatkowo skorzystamy z oferty las minute, zapłacimy za nie jeszcze mniej – nawet niecały tysiąc złotych! Spróbujmy też zaplanować taki zagraniczny wyjazd zupełnie samodzielnie, bez pomocy biura podróży. Zazwyczaj to wtedy okaże się on dla nas najtańszy, gdy sami będziemy mogli zdecydować o tym, w jakim hotelu się zatrzymamy, co będziemy jeść i jak zaczniemy spędzać swój wolny wakacyjny czas.

Kierunek podróży został już wybrany. Teraz nadszedł czas na ustalenie środka komunikacji, z którego pomocą dostaniemy się do swojego wybranego kraju. Najłatwiej i najbezpieczniej byłoby oczywiście dolecieć do niego samolotem. Niejednokrotnie rezygnujemy jednak z tej komfortowej opcji i to tylko dlatego, iż wydaje się nam, że za przejazd autokarem lub zwykłym busem zapłacimy o wiele mniej pieniędzy. Jeżeli jednak uda nam się znaleźć bezpośredni lot do wybranego kraju, wcale nie będzie on jakoś strasznie drogi. Uważajmy natomiast na podróże samolotami, które wymagają od nas przesiadki. Zazwyczaj ich koszt drastycznie wzrasta, dlatego lepiej je sobie po prostu odpuścić. Pamiętajmy także o tym, że im wcześniej zarezerwujemy sobie miejsce w samolocie, tym prawdopodobnie mniej za nie zapłacimy. Możemy nawet dostosować termin swojej wycieczki do czasu, w którym loty są po prostu najtańsze. Zrezygnujmy natomiast z jazdy niewygodnymi autokarami i ciasnymi busami. Nie są to ani komfortowe, ani bezpieczne, ani nawet tanie środki transportu.

Kierunek wybrany, lot zarezerwowany. W tym momencie musimy więc zadecydować, w jakim miejscu się zatrzymamy. Jeżeli wybraliśmy dla siebie dość popularny kraj turystyczny, do wyboru dostaniemy całą masę zróżnicowanych ośrodków wypoczynkowych. Najdroższe są oczywiście hotele. Im więcej gwiazdek udało im się uzyskać, tym mniej atrakcyjny będzie dla nas ich cennik. Co prawda większość trzy- lub czterogwiazdkowych hoteli oferuje nam całą masę dodatkowych udogodnień, czyli m.in. dostęp do basenów, kortów tenisowych czy nawet salonów spa, ale jeśli już teraz wiem, że w ogóle nie będziemy z nich korzystać, rezerwowanie pokoju w takim ośrodku byłoby czystą głupotą. Tym bardziej, że spokojnie możemy przenocować w tańszym pensjonacie lub motelu. Ciekawą opcją jest również wynajmowanie całych domków, apartamentów lub pokoi od tubylców. Poszukajmy takich lokum przez Internet i nawiążmy kontakt z ich właścicielami. Może się nawet okazać, że niektórzy z nich pozwolą nam u nich przenocować zupełnie za darmo. To się naprawdę często zdarza, mimo iż dla Polaków jest to nie do pomyślenia.

Urlop – jak zaplanować – teraz już mniej więcej wiemy, co powinniśmy zrobić, by spędzić niesamowite wakacje za granicą i nie wyzbyć się ze wszystkich swoich pieniędzy. Nawet jeśli do tej pory jedynym miejscem, które zdarzyło nam się odwiedzać podczas lata, było polskie morze lub góry, w każdej chwili możemy, a wręcz powinniśmy to zmienić. Nasz świat jest zbyt duży i zbyt piękny, abyśmy nie byli w stanie go poznać i odkryć. Starajmy się zwiedzać najróżniejsze jego zakątki i na własne oczy przekonywać się, jak wygląda życie na odległych kontynentach lub w krajach innych niż Polska. Stańmy się prawdziwymi turystami, którzy potrafią podróżować za niewielkie pieniądze i dzięki temu spełniają swoje marzenia, a jednocześnie nic na tym nie tracą. Tego wszystkiego spokojnie możemy się nauczyć. Skorzystajmy po prostu na doświadczeniu lepiej obytych w tym temacie osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here