Kilka ciekawostek o Malediwach

Wyjazd na niezapomniane wczasy to niewątpliwie marzenie każdego z nas. Niestety, częstym ograniczeniem są zbyt wysokie ceny takich podróży. Wakacje last minute to dobre rozwiązanie na tego typu problemy. Dzięki nim wiele osób ma szansę spędzić urlop w pięknych zakątkach świata. Co oznacza to popularne dziś określenie? Wakacje lat minute to innymi słowy wrzucone w ostatniej chwili oferty biur podróży, które nie sprzedały się do tej pory lub zostały zwrócone przez wcześniejszego nabywcę. Z tego powodu firma – chcąc zapewnić sobie komplet turystów i brak jakichkolwiek strat – proponuje bardzo atrakcyjną cenę wycieczki. Z reguły są to różnice wynoszące nawet 70% mniej w stosunku do kwoty wyjściowej. Oferty tego rodzaju pojawiają się jednak dosłownie na kilka, maksymalnie kilkanaście dni przed planowanych wylotem – stąd ich nazwa („last minute”, czyli w dosłownym tłumaczeniu „ostatnia minuta”). Mogą z nich zatem skorzystać osoby gotowe do podjęcia szybkiej decyzji, bez długiego planowania i obmyślania całego wyjazdu. Oczywiście wakacje last minute wymagają także umiejętnego łowienia okazji. Chcąc skorzystać z takiej opcji, trzeba stosować kilka sprawdzonych zasad.

Wakacje last minute to szansa na tańszy urlop w niemal wszystkich miesiącach roku. Oferty te nie dotyczą jedynie sezonu letniego. Okazji można zatem szukać w dowolnym momencie, co z pewnością jest zaletą takich obniżek. Wiele zależy jednak od kierunku podróży. Chcąc wybrać się do Grecji, najlepiej polować w maju i czerwcu. Z kolei początek roku to czas, gdy można spodziewać się zniżek w nieco bardziej egzotyczne zakątki świata, jak np. Dominikana. Najbardziej atrakcyjne ceny dla miłośników zagranicznych wakacji czekają także w okresie bożonarodzeniowym, gdy zdecydowana większość Polaków spędza jednak czas w kraju, z rodzinami. Można wówczas znacznie taniej odwiedzić choćby Egipt czy Wyspy Kanaryjskie. Te trzy wymienione terminy sprawdzają się najlepiej, jednak wakacje last minute dostępne są przez cały rok. Trzeba w tym celu śledzić odpowiednie strony internetowe. Bardzo pomocne są specjalne wyszukiwarki, które pozwalają wyłapać najkorzystniejsze i najbardziej odpowiadające nam okazje. Oczywiście stale należy przeglądać również witryny poszczególnych biur podróży. Warto także śledzić konta social media (Facebook, Instagram) tego typu firm. Należy przy tym pamiętać, że wakacje last minute to jedynie te oferty, które dotyczą terminu wyjazdu w przeciągu tygodnia czy dwóch. Zdarzają się podobnie zatytułowane ogłoszenia, które wiążą się z wczasami za np. 3 miesiące. Nie ma to zatem nic wspólnego z last minute, również pod względem finansowym. Trzeba również być czujnym i mieć świadomość tego, że osoba, która wykupuje tego rodzaju wyjazd w biurze podróży, ma dokładnie te same prawa, jak ktoś, kto dokonał zakupu z wyprzedzeniem, za pełną kwotę. Regulamin obu wycieczek jest identyczny, a jedyna różnica tkwi w cenie. Nie może mieć to więc jakiegokolwiek przełożenia na prawa podróżującego.

Chcąc kupić wakacje last minute, warto pamiętać, że cena wakacji zwykle obniża się wraz z nadejściem terminu wyjazdu. Zazwyczaj im bliższa jest data podróży, tym taniej można za nią zapłacić (choć zdarzają się wyjątki). Przeglądając różne oferty tego typu trzeba brać pod uwagę wiele czynników, by ostatecznie wyjazd spełnił wszystkie oczekiwania. Jedną z ważniejszych rzeczy jest miejsce noclegu. Turyści często zwracają uwagę na to, jaki jest standard danego hotelu – jest to istotne o tyle, że mieszkanie przez kilka lub kilkanaście dni w niezbyt ciekawym lokum bardzo wpływa na ogólny odbiór całych wczasów. Dyskomfort spowodowany kiepskim miejscem noclegowym przekłada się więc na całe wakacje. Warto mieć tę kwestię na uwadze, pamiętając na przykład, że w zdecydowanej większości przypadków hotele w Europie zapewniają o wiele lepsze warunki od tych, które można zastać w egzotycznych krajach w Afryce.

Poza noclegiem trzeba pomyśleć także o posiłkach. Wakacje last minute zwykle oferują kilka opcji do wyboru – od pełnego wyżywienia, przez same śniadania lub śniadania z obiadokolacją, po zupełny brak wyżywienia (wówczas turysta musi zadbać o jedzenie na własną rękę, stołując się na mieście, poza hotelem). Nie ma tu jednej, dobrej, sprawdzonej rady – każdy podróżujący musi sam zdecydować, które z rozwiązań najbardziej odpowiada jego indywidualnym potrzebom. Sporo zależy od tego, jak zamierza się spędzić urlop i co będzie się robiło w wolnym czasie – osoby, które planują głównie zwiedzać, mogą spokojnie zrezygnować z pełnego wyżywienia. Ci, którzy będą się trzymać raczej okolic hotelu (np. ze względu na małe dzieci) mogą z powodzeniem skorzystać z oferty „all inclusive”, gdzie wszystkie posiłki wliczone są w cenę wycieczki.

Rzeczą oczywistą jest, że na to, ile ostatecznie kosztować będą wakacje last minute, wpływa także czas ich trwania. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że im dłuższy pobyt, tym w przeliczeniu na dni cena maleje. Jeśli uczestnikiem wyjazdu jest dziecko, wówczas można spodziewać się dla niego atrakcyjniejszych cen, zarówno za pobyt w hotelu, jak i sam dojazd. Biura oferują w tej kwestii rozmaite opcje. Czasem dziecko do określonego wieku (np. 12 lat) ma zupełnie darmowy nocleg, innym razem niemowlęta, które mają maksymalnie 24 miesiące, mogą bezpłatnie lecieć samolotem w miejsce docelowe. Warto o tym pamiętać i dopytać podczas zakupu wycieczki o tę sprawę.

Bez względu na to, co ostatecznie zostanie wybrane, zawsze należy bardzo dokładnie przeczytać umowę i wszystkie zawarte w niej punkty. Wakacje last minute mogą być świetną opcją i cudownym wspomnieniem, pozwalającym przy okazji zadbać o domowy budżet – trzeba jedynie umiejętnie poszukać okazji i nie dać się naciągnąć nieuczciwym firmom, które kusząc atrakcyjną ceną, nie zapewnią swoim klientom odpowiednich warunków. Warto także wybierać biura podróży, które cieszą się dobrą opinią wśród klientów. Należy również pamiętać o tym, że każdej osobie, bez względu na to, kiedy dokonała zakupu wycieczki, zawsze przysługuje pełna ochrona prawna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here