Wakacje w Tunezji

Tunezja to kolorowy kraj dla wszystkich tych, którzy chcą nie tylko leżeć na plaży podczas wakacji, ale także dla osób, które chcą poznać nieco egzotycznych zwyczajów mieszkańców Afryki. Poniżej wskazujemy, co robić, aby wyciągnąć z wyjazdu jak najwięcej.

Tunezja znajduje się na północy Afryki – można dotrzeć do Tunezji tanimi liniami lotniczymi z Polski. Warto udać się tam nie tylko w czasie wakacji, ale również w czasie naszej wiosny lub jesieni. W kwietniu i maju oraz we wrześniu temperatura spada do nieco bardziej znośnego poziomu. Dodatkowo, poza sezonem turystycznym drastycznie spadają ceny za noclegi i ceny za wycieczki Tunezja fakultatywne.

Pamiętajmy jednak, że Tunezja to ogromny kraj. To, że na północy w lecie jest bardzo gorąco nie oznacza, że na południu będzie tak samo. Na terenie kraju wznoszą się trzy pasma gór: przekraczając każde kolejne możemy odczuć, jak zmienia się pogoda. Dodatkowo, każdy turysta organizujący sobie Tunezja – wakacje powinien być świadomy tego, jak drastycznie zmieniają się temperatury na tym obszarze w trakcie nocy. O ile w ciągu dnia może być 30 stopni na słońcu, o tyle w czasie nocy temperatura może spaść do 4 stopni. Dla wielu turystów jest to bardzo zaskakujące. Można to odczuć, gdy udamy się na pustynie w Tunezji.

Do Tunezji z paszportem
Polscy turyści przyzwyczajeni są już do podróżowania bez konieczności posiadania paszportu. Należy jednak wiedzieć, że udając się na wczasy do Tunezji, Egiptu, czy do Maroko, konieczne jest posiadanie paszportu. Nie musimy mieć wiz: każdy może przebywać na terenie Tunezji bez wizy przez okres maksymalnie trzech miesięcy bez przerwy. Jeśli zbliża się koniec tego okresu, wówczas konieczne jest wyjechanie choć na jeden dzień z Tunezji i powrót ponownie jako turysta. W tym czasie oczywiście nie można pracować na terenie Tunezji.

Stolicą Tunezji jest Tunis. Jest to zatłoczone północnoafrykańskie państwo, które być może nie przypadnie nam do gustu w trakcie gorącego lata, ale na pewno spodoba się wszystkim tym, którzy na wakacjach lubią oglądać, jak na danym terenie żyją ludzie.
Co ciekawe, wyjeżdżając z Tunezji, nie można zabrać ze sobą waluty tunezyjskiej, czyli dinarów. Nie ma ograniczeń przy przywożeniu gotówki do Tunezji do granicy 5 tysięcy dinarów.

Czy przed wakacjami w Tunezji należy się zaszczepić?
Teren, na którym znajduje się Tunezja nie podlega żadnemu zagrożeniu epidemiologicznemu. Warto jednak zawsze zaszczepić się, jeśli generalnie dużo podróżujemy. Formalnie jednak obowiązek szczepienia przy wlocie do Tunezji nie istnieje. Dla szczególnie ostrożnych poleca się przyjecie szczepionki na polio oraz na tężec. Koniecznie zabierzmy ze sobą środki, które pomogą nam zwalczyć choroby układu pokarmowego związane z przyjmowaniem jedzenia pochodzącego z tak obcego nam obszaru. Nawet jeśli będziemy spędzać większość czasu w kurorcie w Tunezji, to jednak będziemy korzystać z miejscowej wody, a to już niesie ze sobą ryzyko występowania zatrucia pokarmowego.

Przebywając na wakacjach w Tunezji przyjmijmy kilka zasad, które spowodują, że wyjedziemy stamtąd szczęśliwi. Po pierwsze, nie kupujmy zbyt dużo w pierwszych dwóch dniach urlopu w Tunezji. Wszystko przez to, że na początku nie będziemy jeszcze znali skali cen. Nie będziemy także wiedzieli, jak targować się na miejscowych targowiskach, a Tunezja to kraj, w którym niestety targować się trzeba. Z tego też powodu lepiej jest kupować w sklepach, w których ceny są ustalane na sztywno i nie ma możliwości targowania się.

Plaże w Tunezji
Tunezyjskie plaże to miejsca, w których należy koniecznie uważać meduzy. Dotkniecie tego morskiego zwierzęcia może spowodować dotkliwe i nieprzyjemne poparzenia. Poparzenie warto posmarować pomidorem lub przyłożyć rozkrojone warzywo na pół do skóry. W Tunezji jest mnóstwo dużych piaszczystych plaż, na których można urządzić sobie leżakowanie i wygrzewać się w wysokiej temperaturze nawet wówczas, gdy w Polsce panuje ponura zima.

Gdy zechcemy zwiedzać Tunezję samochodem, możemy okazać jedynie prawo jazdy zrobione w Polsce. Tunezyjczycy podróżują autem mniej więcej tak jak mieszkańcy południowej Europy: bardzo zdecydowanie, bez respektowania wielu zasad. Ogólnie mówiąc – skrajnie inaczej niż na przykład Niemcy. Dodatkowo, w Tunezji po drogach porusza się mnóstwo niesprawnych i przestarzałych samochodów. Nierzadko po licznych wypadkach, składanych w domowych garażach. Takie są na przykład taksówki w Tunezji. Wyjeżdżając taksówką w dłuższą podróż poza miasto, należy mieć na uwadze fakt, że pojazd może się zepsuć ze względu na swój zły stan. Gdy pojazd popsuje się w trakcie jazdy, to turysta ma zapłacić za naprawę.

Tunezja czy Maroko?
Mimo że Maroko wydaje się bardziej różnorodne niż Tunezja, to jednak właśnie do Tunezji urządza się najwięcej wycieczek z Europy. Dlaczego? Otóż dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że Tunezja jest najbardziej europejska spośród wszystkich państwa należących do tych znajdujących się w Basenie Morza Śródziemnego Północnej Afryki.
Mieszkańcy Tunezji wciąż obcują z przybyszami z innych państw i respektują naszą kulturę. Nie narzucają nam swoich zwyczajów ani religii. Ze spokojem podchodzą do samotnie podróżujących kobiet, do upijających się turystów oraz do osób, które nie są pobożne. Zdecydowanie też wiedzą, że turystyka to główna gałąź gospodarki w tym kraju.

Czego nie jeść na ulicy w Tunezji?
Choćby nie wiadomo jak było gorąco, lepiej wstrzymywać się przed wypijaniem wody z kranów publicznych umiejscowionych licznie w miastach Tunezji. Zdecydowanie warto uzbroić się w zapasy wody butelkowanej. Jedzenie lodów na ulicy oraz spożywanie sałatek w miejscowych restauracjach nie uchodzi również za bezpieczne. W sałatach często czai się ameba, której wnikniecie do organizmu przysparza Europejczykowi mnóstwo problemów zdrowotnych.
Każdy turysta powinien również wiedzieć, że wypijanie drinków ze słomką jest w porządku, wszak alkohol zabija bakterie, jednak jeśli do drinka dodaje się lód, wówczas jak najbardziej należy zaniechać picia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here