Wakacje za granicą

Wybór miejsca na spędzenie urlopu to decyzja niełatwa. Przeglądając oferty biur podróży, musimy nasze marzenia o podróży poddać weryfikacji, a czasem ostrej selekcji, choćby z takich powodów:

Finanse
Wakacje kosztują. Szczególnie drogie są wakacje za granicą w miejscach odległych i egzotycznych. Czynnikiem mającym zasadniczy wpływ na cenę takich wyjazdów jest koszt przelotu. O cenie wycieczki decyduje również klasa hotelu czy kurortu, który wybieramy. Wprawdzie warto w życiu mierzyć siły na zamiary i starać się osiągać wciąż więcej, to jednak przy cenach niektórych usług turystycznych nie jest to łatwe. Może warto poczekać, aż zbierzemy większą kwotę i wówczas realizować marzenia?

Zdrowie
Nie każde miejsce na ziemi jest komfortowe i odpowiednie dla każdego w jednakowym stopniu. Osoby młode i zdrowe mogą podróżować w dowolnych kierunkach. Wiek, choroby układu krążenia, niewydolność narządów ruchu, nadciśnienie tętnicze to tylko niektóre powody, dla których wiele osób musi zrezygnować z wyjazdu do miejsc bardzo odległych, o niesprzyjającym klimacie. Wakacje mają sprawić radość i przyczynić się do wzmocnienia kondycji fizycznej i psychicznej. W przypadku złego wyboru mogą stać się przyczyną niedomagań czy wręcz choroby.

Termin urlopu
Nie każdy planujący urlop ma ograniczenie w sferze wyboru terminu wypoczynku. Ktoś, kto podróżuje sam lub w towarzystwie jednej osoby dba o zgranie terminu w ograniczonym zakresie. Rodzinny urlop wymaga już więcej zachodu. Jeśli chcemy jechać z dziećmi w wieku szkolnym, to na wakacje pozostają nam miesiące letnie oraz dwa tygodnie ferii zimą.
Warto wiedzieć, że w niektóre regiony świata nie powinno się jeździć podczas okresu huraganów, tropikalnych cyklonów czy pory deszczowej. Warunki geograficzno-klimatyczne są niezwykle istotnym czynnikiem determinującym wyjazd na wakacje za granicą.

Jeśli mamy wystarczającą ilość pieniędzy, ustalony termin urlopu i odpowiednie warunki zdrowotne, to w wyborze kierunku podróży może nas ograniczyć tylko wyobraźnia. W roku 2018 na wypoczynek za granicę wyjechało prawie 8 milionów Polaków. Prawie cztery miliony skorzystały z ofert biur podróży w okresie od kwietnia do końca sierpnia. Coraz mniejszy odsetek rodaków spędza wakacje za granicą w tak zwanym własnym zakresie. Wygoda i zaufanie do jakości świadczeń oferowanych przez touroperatorów sprawiają, że większość z nas korzysta z gotowych ofert biur turystycznych.
W opracowanym jesienią i przedstawionym w listopadzie tego roku raporcie Polskiej Izby Turystyki pokazane są dane liczbowe dotyczące wyjazdów zagranicznych, które Polacy zakupili w biurach podróży.
Jeśli chodzi o kierunki, to, podobnie jak rok temu, na miejscu pierwszym jest Grecja. Polacy wybierają pobyty na Riwierze Olimpijskiej oraz na wyspach: Zakyntos, Korfu, Kos, Rodos, Kreta. Wyjazd do Grecji wykupiła prawie 1/3 ogółu klientów biur podróży.
Miejsce drugie w tegorocznym zestawieniu zajęła Turcja. Przez klika ostatnich lat, głównie z powodu zamachów terrorystycznych oraz przez wydarzenia polityczne w tym kraju, Polacy obawiali się korzystać z wypoczynku w Turcji. Znaczne obniżki cen skusiły jednak prawie 15% obywateli naszego kraju. Głównym miejscem wybieranym na pobyt były hotele wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego na tak zwanej Riwierze Tureckiej, gdzie głównymi ośrodkami są Alanya i Antalya.
Trzecim najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnych wojaży jest Bułgaria. Wspaniałe piaszczyste plaże na wybrzeżu Morza Czarnego, ciepły klimat, dobre jedzenie i stosunkowo niskie ceny pobytów wciąż przyciągają liczne grono turystów z Polski.
Na kolejnych miejscach wakacyjnych kierunków urlopowych znajdują się: Hiszpania, Egipt, Albania, Włochy, Tunezja, Chorwacja i Cypr. Wśród wymienionych warto zwrócić uwagę na wysoką pozycję Tunezji. Krwawe zamachy terrorystyczne oraz burzliwe wydarzenia polityczne w tym kraju spowodowały załamanie rynku usług turystycznych na kilka lat. Po okresie niepokojów turyści znów chętnie latają do Tunezji. Ten niezwykły kraj na południowym wybrzeżu Morza Śródziemnego ma niezwykle bogatą infrastrukturę turystyczną, wspaniały klimat, wiele atrakcji historycznych, kulturowych, przyrodniczych. Jeśli Tunezyjczykom uda się wyeliminować lub choćby zminimalizować zagrożenie zamachami, to za klika lat Tunezja będzie w czołówce ulubionych miejsc wybieranych na urlop.

Wyjeżdżając na wakacje za granicę najczęściej wybieramy transport lotniczy. Według danych pochodzących od biur turystycznych samolot wybiera 94,6% podróżnych. Tylko 2,5% wyjeżdża na objazdowe wycieczki autokarem, a 2,9% korzysta z własnego transportu. Lot samolotem do Grecji trwa około 2 godzin; podróż autokarem to dwa dni. Wybór dla większości osób jest prosty – zaoszczędzony czas i siły przy podróży samolotem są nie do przecenienia.

Wybierając opcję pobytu większość z nas również kieruje się przede wszystkim wygodą. Coraz mniej osób decyduje się na pobyty w apartamentach, gdzie każdy sam przygotowuje sobie posiłki. Wakacje mają być wypoczynkiem od wszystkich codziennych czynności, czyli również od gotowania, stąd wybór opcji all inclusive przez ponad 74% klientów biur nie dziwi nikogo. Opcja all inclusive jest niezwykle wygodna dla przebywających w luksusowych hotelach czy spa. Całodzienny dostęp do posiłków, napojów – również alkoholowych, słodyczy i owoców cieszy głównie osoby wypoczywające rodzinnie.
Jeśli jednak ktoś nie lubi lenistwa w kurorcie i woli aktywne zwiedzanie kraju czy regionu, to lepiej jeśli wykupi uboższą opcję wyżywienia, na przykład HB (śniadanie i obiadokolacja). Po śniadaniu spędzi cały dzień poza hotelem, a wieczorna obiadokolacja po powrocie z wycieczki będzie wystarczającym posiłkiem. W czasie zwiedzania zawsze można zjeść lancz w dowolnym miejscu – jest to doskonała okazja do poznania kuchni kraju, w którym przebywamy.

Aby wakacje za granicą były prawdziwie udaną przygodą warto zadbać o bezpieczeństwo własne i naszych bliskich. Przed podróżą należy dobrze poznać warunki ubezpieczenia wynikającego z umowy z biurem podróży, a następnie zadecydować o wykupie dodatkowego ubezpieczenia chorobowego, OC, od kradzieży. Oczywiście najlepiej jeśli nic się nie stanie, ale jeśli już przytrafi się przykry wypadek, to jego skutki na pewno znacznie złagodzi odszkodowanie wypłacone z tytułu polisy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here