Wakacje w Turcji

Turcja jest fascynującym, złożonym krajem, z nowoczesną technologią w pięknym połączeniu ze średniowieczną arktyczną architekturą, z chrześcijańskimi kościołami i islamskimi meczetami obok siebie. Tutaj świat zachodni naprawdę spotyka się z islamem. Większość turystów płynie do nadmorskich kurortów Morza Egejskiego, gdzie znajduje się wiele starożytnych greckich i rzymskich ruin. Jest tam cisza w najlepszym wydaniu z długimi, pięknymi plażami, młodymi ludźmi, barami i nocnymi klubami.

Naturalne gorące źródła w Pamukkale, w środku kraju przyciągają turystów z bliska i daleko od wielu wieków. Dalej na północ można jeździć na nartach lub wędrować po zalesionych górach. I nie zapominajmy o samych Turkach. Wielu z nich to niezwykle pomocni i ciepli ludzie, którzy mogą zaprosić cię do domu na obiad lub filiżankę herbaty. Turcja to kraj, w którym można się zrelaksować, ale można także dużo zwiedzać. Turcja – wakacje to idealny pomysł dla każdego, bo każdy znajdzie tam coś, co mu się spodoba.

Infrastruktura coraz lepiej się rozwija, ale nadal wyzwaniem może być samodzielne podróżowanie w Turcji. Sieć dróg ma bardzo zróżnicowaną jakość, tureccy marynarze są całkowicie lekkomyślni, a kolej jest wolna, ale tania. Sieć autokarów jest jednak dobrze rozwinięta, przystępna cenowo i stosunkowo wydajna, zgodnie z tureckimi standardami.

Gospodarka Turcji opiera się głównie na przemyśle, usługach i rolnictwie, ale urbanizacja stale rośnie, a turystyka prawie wybuchła w ciągu ostatnich dwudziestu lat.

Stambuł jest największym miastem w Turcji i miastem, o którym słyszało większość turystów. Jednak Stambuł nie jest stolicą kraju, jest nią Ankara. Mimo to właśnie Stambuł ma najwięcej do zaoferowania dla turystów. Przekonaj się sam jakie atrakcje skrywa w sobie Stambuł, na pewno się nie zawiedziesz.

Hagia Sophia
Najbardziej okazałą budowlą w Stambule jest bizantyjska katedra Hagia Sophia, zbudowana około 535 roku jako hołd dla całej kultury bizantyjskiej. Była uważana za jeden z największych kościołów chrześcijaństwa, dopóki muzułmanie osmańscy nie zajęli miasta i nie zamienili jej w meczet. Od 1934 roku Hagia Sophia jest muzeum. Z zewnątrz może nie wyglądać tak imponująco, ale kiedy się wejdzie do środka, większość stoi i błąka się oszołomiona widokiem.

Błękitny Meczet
Ogromne rozmiary i położenie na środku głównego placu Sultanahmet sprawia, że ​​meczet jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji Stambułu. Właściwa nazwa to Meczet Sułtana Ahmeda i został zbudowany około 1612 roku. Został nazwany Błękitnym Meczetem z powodu dwudziestu tysięcy niebieskich kafelków, które charakteryzują wnętrze. Z zewnątrz, sześć głównych minaretów to najbardziej przyciągająca uwagę cecha, która sprawiła, że ​​budynek stał się jedną z atrakcji Stambułu. Jeśli chcesz zwiedzić meczet, musisz podobnie jak we wszystkich innych meczetach, zdjąć buty przy wejściu, nosić ubranie, które przynajmniej zakrywa ramiona i kolana. Kobiety muszą zakrywać włosy. Meczet jest otwarty codziennie od wschodu do późnej nocy. Wstęp jest bezpłatny, ale spodziewana jest symboliczna darowizna.

Pałac Topkapi
Pałac ten był w 350 wieku środkiem Imperium Osmańskiego, który w swoim szczycie rozciągał się od Wiednia i Algierii aż po Ocean Indyjski. Pałac Topkapi dał początek licznym opowieściom i legendom. Odłóż cały dzień na zwiedzanie tego pałacu. Pałac jest otwarty codziennie oprócz wtorku.

Kryty Bazar (Kapali Carsi)
Kryty Bazar pochodzi z końca 1400 roku i jest jednym z najstarszych „centrów handlowych” na świecie. Gdybyś miał zatrzymać się tylko trzy minuty w każdej budce i sklepie, musiałbyś spędzić dwa pełne tygodnie na wizycie na bazarze. Tutaj znajdziesz wszystko, co możliwe, ale wybór jest zdominowany przez skórę, złoto i srebro, ubrania i buty, dywany, lampy i torby. Nie spiesz się i nie daj się zwieść! Na Krytym Bazarze znajduje się wiele kieszonkowców, więc strzeż się portfela i torebki.

Bazar Egipski (Misir Carsisi)
Młodszy brat Krytego Bazaru, oddalony o kilkaset jardów, nazywa się Bazarem Egipskim. Bazar przypraw pochodzi z 1660 roku. Tutaj znajdziesz wszelkiego rodzaju przyprawy, herbatę, kawę, daktyle, orzechy, suszone owoce, miód, olej i mydła.

Wieża Galata
Jednym z niewielu zabytków po północnej stronie Złotego Rogu jest Wieża Galata. Ta 61-metrowa wieża, położona na Placu Galata w Beyoglu, została wybudowana w 1348 roku jako widok i wieża strażnicza. Dzielnica Galata była stacją handlową dla kupców z Genui i była wówczas uważana za zachodnią granicę. Przez pewien czas wieża Galata działała jako więzienie. Do panoramicznego balkonu można dostać się windą, skąd roztacza się najlepszy widok na miasto. Na ósmym piętrze znajduje się restauracja.

Cysterna Bazyliki (Pałac Jerebatan)
Tuż pod jednym z najstarszych skrzyżowań w mieście znajduje się wyjątkowa budowla w Stambule — podziemny zbiornik wodny. Został zbudowany w V wieku przez Bizantyjczyków. Użyli greckich i rzymskich kolumn do obsługi skarpy o wysokości 20 metrów. Tajemnicza atmosfera jest wzmacniana przez słabe oświetlenie i muzykę klasyczną.

Meczet Sulejmana
To nie jest największy z meczetów osmańskich, ale jest niewątpliwie jednym z najwspanialszych. Został zbudowany jako hołd dla największego sułtana w królestwie, Sulejmana. Meczet pochodzi z połowy XVI wieku. Znajdziesz tutaj także groby zarówno sułtana, jak i architekta. Tutaj znajdziesz także grób wielkiej miłości sułtana, rosyjskiej niewolniczej dziewczyny Roksolany.

Most Bosforski
Ten most był czwartym najdłuższym mostem na świecie, kiedy został otwarty w 1973 roku. Jeśli nie uważasz, że to samo w sobie jest interesujące, masz niepowtarzalną możliwość przejścia z Europy do Azji i z powrotem w jedno popołudnie! Most Bosforski jest jedynym bezpośrednim połączeniem między Azją a Europą, omijającym połączenie przez Rosję.

Łaźnia turecka (hammam)
Wizyta w łaźni tureckiej, tureckiej saunie z tłuszczami, jest obowiązkowa, gdy jesteś w Stambule. Najpierw kąpiel w gorącej łaźni parowej, potem zostajesz wyszorowany i masowany zgodnie ze wszystkimi zasadami sztuki. Wiele ze starszych łaźni ma piękne wnętrze. Spróbuj Çemberlitaş Hamamı, który mieści się w budynku z XVI wieku, tuż przy Krytym Bazarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here