Praga to stolica Czech położona w zachodniej części kraju nad rzeką Wełtawą. Liczy sobie 1,3 miliona mieszkańców, a cały okręg metropolitarny dochodzi nawet do 1,9 miliona. Miasto stanowi więc główne skupisko Czechów i absolutne centrum kulturowe, przemysłowe i akademickie kraju. Dzisiaj uznawane jest za jedno z najpiękniejszych europejskich stolic, którego Starówka w 1992 roku wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Urok architektury praskiej i unikalny klimat miasta przyciąga turystów z całego kontynentu, a nawet świata.
Wycieczka do Pragi jest jedną z głównych ofert polskich biur podróży – oczywiście dzieje się tak z powodu stosunkowo bliskich odległości. Z Wrocławia przykładowo przejazd autobusem do Pragi zajmuje zazwyczaj około czterech godzin. Wydaje się, że w przyszłości będzie istnieć możliwość jeszcze szybszego podróżowania do czeskiej stolicy, ponieważ aktualnie infrastruktura drogowa nie jest na najwyższym poziomie, a konieczność pokonywania górskich dróg w Sudetach utrudnia komunikację. Z Krakowa kursują specjalne pociągi dalekobieżne zatrzymujące się na paru przystankach, które łączą Małopolskę ze stolicą Czech. Dodatkowo oczywiście istnieją połączenia lotnicze. Port lotniczy w Pradze jest głównym tego typu obiektem w kraju. Przylecieć tam można Czech Airlines bądź LOTem z Lotniska Chopina w Warszawie-Okęciu lub Ryainairem z Krakowa-Balic. Metod komunikacji jest więc całkiem sporo.
Logistycznie wycieczki do Pragi bardzo często łączone są ze zwiedzaniem innych miast, które znajdują się w pobliżu. Warto bowiem powiedzieć, że stosunkowo blisko znajduje się Wrocław, Drezno (Niemcy), Wiedeń (Austria) oraz Bratysława (Słowacja). Wszystkie te miasta stanowią popularne turystyczne cele, zwłaszcza dla osób, które nieczęsto są w tej części Europy. Praga z racji dogodnego położenia jest więc bardzo dobrym pomysłem jeżeli chce się podczas jednej wyprawy odwiedzić kilka ciekawych miast lub parę europejskich stolic.
Dlaczego jednak warto podróżować do Pragi? Przede wszystkim miasto ma uroczą Starówkę oraz unikalny klimat. Bardzo wiele zabytków z rozmaitych epok architektonicznych doskonale świadczy o bogatej historii stolicy Czech. Zaczęła się ona już w X wieku, kiedy Przemyślidzi wybudowali nad Wełtawą swoje dwie siedziby – Zamek Praski na Hradczanach oraz Wyszehrad. Z czasem ten pierwszy stawał się tym ważniejszym i pozostał nim po dziś dzień. Praga rozwijała się doskonale jako stolica najbardziej wysuniętego na zachód słowiańskiego państwa, prowadząc kontakty dyplomatyczne z pobliskimi niemieckimi księstwami wchodzącymi w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Szczególny rozkwit Praga zawdzięcza jednak postaci Karola IV Luksemburskiego, który jest dla Czechów kimś tak ważnym, jak dla Polaków Kazimierz Wielki, a panował akurat w czasach równoległych. Oprócz godności króla Czech osiągnął koronę cesarską, co sprawiało, że miasto nad Wełtawą stało się siedzibą najważniejszego człowieka w Europie, obok papieża. Karol IV rozbudował znacznie Pragę, a także założył Nowe Miasto, co sprawiło, że stolicy Czech stała się największym ośrodkiem miejskim na północ od Alp. Dodatkowo w 1348 roku założył uniwersytet, który stał się pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej. Karol zajął się także opuszczonymi i zaniedbanymi Hradczanami, które na nowo rozbudował do poziomu godnego majestatu królewskiego. Położył też kamień węgielny pod katedrę monumentalnej, gotyckiej katedry św. Wita, która została co ciekawe ukończona dopiero w roku 1929. W pewnym momencie przerwano bowiem pracę, a ukończyli je patriotyczni Czesi, który cieszyli się z odzyskania niepodległości w roku 1918 (jako Czechosłowacja).
Dalsi władcy kontynuowali dzieło Karola, a dzięki temu możemy podziwiać dzisiaj na Hradczanach imponujące kompleksy budynków świadczące o bogactwie tego miasta. Krótkotrwały upadek miasta przyniosła pierwsza defenestracja w 1419 roku, która dała początek wojnom husyckim. Dużo gorsze jednak dla miasta skutki miała druga defenestracja w roku 1618, która rozpoczęła wojnę trzydziestoletnią. Po przegranej w bitwie pod Białą Górą, Czesi zostali surowo ukarani przez niemieckiego cesarza. Praga stawała się powoli cieniem dawnego potężnego miasta wpadając coraz bardziej w zależność od Wiednia. Miasto stawało się na pół czesko, na pół niemieckojęzyczne, nawet pod koniec XIX wieku podzielono tamtejszy uniwersytet na dwie językowe części. Miasto jednak pomimo ogromnych strat w XVII wieku, rozwijało się nadal, czego obrazem są kompleksy nowszych budowli na Hradczanach wzniesionych w II połowie XVIII wieku z inicjatywy cesarzowej Marii Teresy.
Centrum miasta nadal prezentuje średniowieczny układ urbanistyczny, jest także pełne gotyckich budowli: przede wszystkim należą do nich Ratusz Staromiejski, Ratusz Nowomiejski oraz katedra znajdująca się na rynku, jednym z najbardziej rozpoznawalnych spośród miast europejskich. Pierzeje zapełnione są bogato zdobionymi kamieniczkami, a na Ratuszu znajduje się bardzo słynny zegar, który pokazany jest każdej zwiedzającej Pragę wycieczce. Stare Miasto to miejsce, w którym napotkać można zabytki utrzymane w różnych stylach: oprócz wspomnianego gotyku widoczny jest również wpływ baroku, klasycyzmu oraz nowszych prądów architektonicznych. Dzisiejszy wygląd Starówki jest także elementem sporej przebudowy Pragi, która miała miejsce na przełomie XIX i XX wieku w celu dostosowania miasta do potrzeb rozwijającej się metropolii. Przeprowadzona została ona jeszcze władze Austro-Węgier – Czechy uzyskały niepodległość jako Czechosłowacja dopiero w roku 1918. Spacer po Starówce z pewnością dostarczy jednak szeroko pojętych wrażeń estetycznych i pozwoli zauroczyć się szybko w tym miejscu. Ogrom ludzi z różnych części świata potwierdza tylko, że dzisiejsza Praga to miasto wielokulturowe, a także przyciągające turystów z całego globu. Miasto jest prawdziwie europejskie, rozwojowe. Dla osób, które chciałyby zobaczyć je całe z góry poleca się wjazd na znajdującą się tam wieżę telewizyjną, z której roztacza się cudowna panorama.