Sezon wakacyjny to czas, w którym wielu Polaków decyduje się na odwiedzić rejony nadbałtyckie. Wczasy nad morzem to doskonała okazja na wypoczynek, opalanie i relaks na plaży oraz oderwanie się od codziennej rzeczywistości. Wyjazd w takie miejsca uwielbiają niemal wszyscy – zarówno dzieci, które mają szansę bawić się na piasku i kąpać w wodzie, jak i dorośli czy seniorzy. Oczywiście tego typu urlop wymaga odpowiedniej organizacji. Wczasy nad morzem nie mogą być planowane w ostatniej chwili – trzeba o tym myśleć już wiele tygodni, a nawet miesięcy wcześniej. Jaki jest tego powód? Przede wszystkim chodzi o miejsca noclegowe. Na podobny pomysł spędzenia wakacji nad Bałtykiem wpada przecież cała masa innych ludzi – zarówno z Polski, jak i z sąsiadujących z nami krajów. Chcąc trafić na jak najlepsze miejsca (zarówno pod względem standardu, jak i ceny) trzeba zarezerwować je już wczesną wiosną. Poza tym każdy wyjazd wymaga też zorganizowania transportu, dokładnego przemyślenia, co zabrać, komu powierzyć opiekę nad mieszkaniem czy zwierzęciem itp. Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, gdy na urlop wybiera się cała rodzina, wraz z małymi dziećmi.
Planując wczasy nad morzem, warto najpierw zastanowić się, gdzie dokładnie pojechać. Bałtyk to nie tylko Kołobrzeg, Łeba, Międzyzdroje, Hel, Władysławowo czy Trójmiasto. Istnieje mnóstwo o wiele mniej obleganych przez turystów miejscowości, w których łatwiej o ciszę, spokój i oderwanie się od miejskiego gwaru. Znacznie prościej też znaleźć wolne miejsca, na dodatek w atrakcyjnych cenach. Przykładem takim może być Wyspa Sobieszewska, położona tuż obok Gdańska. Tamtejsze plaże nawet w szczycie sezonu są stosunkowo luźne, nie ma tu walki o miejsce, swobodnie można spacerować alejkami, na dodatek dobrze rozwinięta jest baza hotelowa, nie brak także ciekawych punktów gastronomicznych. Ponadto można spędzić wiele czasu w lesie, a także odwiedzić rezerwat przyrody. Oczywiście Wyspa Sobieszewska to jedynie przykład. Miejsc tego typu jest o wiele więcej (m.in. Pustkowie, Dźwirzyno, Kąty Rybackie, Dziwnówek, Salino, Łącko).
Jeśli jesteśmy zdecydowani, w jakiej miejscowości chcemy spędzić nasze wczasy nad morzem, trzeba zacząć poszukiwania miejsca noclegowego. Część osób ma sprawdzone punkty, które odwiedza co roku. Inni szukają nowych miejsc. Oczywiście bardzo ważnym czynnikiem jest kwota, jaką przeznaczamy na ten cel. Przy większym budżecie nie ma problemu – niemal wszędzie można znaleźć dobre hotele, w których ceny wynoszą ok. 300 zł za dobę. Wiele osób decyduje się jednak na prywatne kwatery czy pokoje w ośrodkach wypoczynkowych. Tu kwoty oczywiście zależne są również od standardu, ale nie ma problemu, by znaleźć nocleg za 50-70 zł za dobę. Popularną ostatnio opcją, jeśli chodzi o wczasy nad morzem, jest wynajęcie na czas urlopu apartamentu. Dzięki temu mamy na wyłączność całe mieszkanie wraz z łazienką, kuchnią i wyposażeniem. Rozwiązanie to jest korzystne przy większej grupie uczestników wyjazdu, np. kilkuosobowej rodzinie czy paczce znajomych. Podobnie jest z wynajęciem domku letniskowego. Jeśli wczasy nad morzem obejmują również młodsze dzieci, warto poszukać miejsca, które będzie dostosowane do małych gości. Można wówczas liczyć na specjalne dodatki w postaci łóżeczka, wózka, wanienki, krzesełka do karmienia, fotelika, basenu, sali zabaw itp. Warto wziąć również pod uwagę odległość danej kwatery od plaży. Pokonywanie każdego dnia długiej trasy jest dość uciążliwe, zwłaszcza gdy nie dysponuje się własnym samochodem. Istotny jest na pewno także sam termin urlopu. W sezonie, a więc w miesiącach wakacyjnych, ceny za wszystkie opłaty i atrakcje są znacznie wyższe. Często przesunięcie wyjazdu na początek czerwca czy wrzesień może okazać się o wiele bardziej korzystne pod względem finansowym.
Kolejny etapem, gdy planujemy wczasy nad morzem, jest wybór środka transportu. Nie da się ukryć, że najwygodniejszą opcją jest własne auto – pozwala na spakowanie wielu rzeczy, swobodę, niezależność, ponadto można robić pauzy w trasie, co jest szczególnie ważne, gdy posiada się dzieci lub gdy jedzie się z przeciwległego krańca Polski. Wiele osób ceni też sobie pociąg, który często okazuje się najszybszy, oczywiście pomijając opcję lotu samolotem. Dość popularną w ostatnich latach formą podróżowania są także autobusy. Prywatni przewoźnicy często oferują atrakcyjne ceny – zdarza się, że przy odpowiednio wczesnym zarezerwowaniu miejsc, podróż na północ kraju może kosztować zaledwie kilkanaście złotych od osoby. Dodatkowo pojazdy są dość wygodne, nowoczesne i zapewniają pełen komfort w czasie drogi.
Ostatnia rzecz, o której na pewno trzeba wspomnieć, to lista rzeczy niezbędnych do wyjazdu. Planując wczasy nad morzem, trzeba przede wszystkim pamiętać, aby zabrać ze sobą portfel z gotówką i kartą, dokumenty, telefon z ładowarką oraz ewentualnie potrzebne leki. To absolutna podstawa – rzeczy te należy mieć pod ręką. Poza tym należy spakować – w walizkę, torbę podróżną lub większy plecak – ubrania, bieliznę i buty (w ilości odpowiedniej do długości urlopu). Wczasy nad morzem zazwyczaj kojarzą się ze słońcem i upałem, jednak poza krótkimi spodenkami, spódniczkami, koszulkami i kostiumem kąpielowym, warto zabezpieczyć się również na wypadek deszczu i niższych temperatur. Poza tym wieczorami na plaży może być nieco chłodniej, dlatego przyda się bluza z kapturem i kurtka, najlepiej nieprzemakalna. Na wczasy nad morzem zabrać trzeba również kosmetyki. Na pewno niezbędne będzie mydło, szampon, żel pod prysznic i pasta do zębów, ale także balsam do opalania i żel chłodzący, który złagodzi skutki nadmiernego przebywania na słońcu. Potrzebne będą również ręczniki, koc na plażę i okulary przeciwsłoneczne. Jeśli na urlop wybieramy się autem, warto zabrać ze sobą także trochę rzeczy do jedzenia – zwykle w sezonie ceny w nadmorskich sklepach są wyższe, dlatego można w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy. Chodzi tu o tzw. suchy prowiant, napoje, owoce, przekąski, słodycze. W przypadku dzieci należy pamiętać o ulubionej zabawce, książce czy grze.