Wakacje wędrownicze w Beskidzie Żywieckim

Aktualnie dzięki posiadaniu paszportu my jako Polacy zyskaliśmy możliwość łatwego podróżowania po całej Europie, a przynajmniej po krajach należących do strefy Schengen.
Bardzo często widząc jednak tyle możliwości pojawia się w naszej głowie pytanie wczasy – gdzie wyjechać?

Na początek musimy sobie odpowiedzieć jaki klimat nam odpowiada, i w której części roku chcemy spędzać czas na wakacjach. Wybór pory letniej wcale nie jest taki oczywisty, ponieważ część turystów ceni sobie uroki podróżowania i odwiedzania kurortów zimą. Dlaczego tak się dzieje? głównie ze względu na niższe pozasezonowe ceny oferowane przez biura podróży i same hotele. Ponadto część obiektów narciarskich dostępna jest tylko w zimie.
Jeśli zdecydujemy się na wariant wypoczynku w lato warto odwiedzić państwa znajdujące się na południu naszego kontynentu. To tam niemal przez cały rok możemy cieszyć się błękitnym niebem i piękną słoneczną aurą.

Zwiedzanie mapy można rozpocząć od Grecji, czyli kraju stanowiącego kolebkę cywilizacji europejskiej. To stąd wywodzi się filozofia, antyczna sztuka czy nasz system polityczny zwany powszechnie demokracją. Na dokładkę czeka nas wiele ciekawych wycieczek, poprzez ruiny Akropolu czy stare teatry. Będąc w Grecji warto skosztować tutejszej charakterystycznej kuchni, w szczególności słynnego na cały świat dania zwanego Gyros. Z miast wartych obejrzenia wymienić można tutaj Ateny, Saloniki czy Pireus.

Naszym następnym przystankiem powinny być słoneczne Włochy. To stąd dziedziny takie jak prawo, sztuka, czy medycyna czerpały garściami przez kilka stuleci. Naszym oczom ukaże się niesamowita architektura która jest utrzymana w różnych stylach, i sami zauważymy że dla przykładu północna część kraju diametralnie różni się od południowych rejonów państwa. Sami turyści zwracają uwagę na fakt że różnice te można wyczuć również w samym zachowaniu mieszkańców tych diametralnie różnych rejonów. Włochy oferują odwiedzającym je turystą niezapomniane smaki i szereg doskonałych potraw. To stąd wywodzi się pizza czy spaghetti, a powszechnie uważa się że włoskie makarony są najlepsze na świecie.
Włochy są krajem bardzo wielu kontrastów, bogata północ z Rzymem, Turynem czy Mediolanem, stoją w opozycji do Sycylii czy Neapolu znajdującego się na południu kraju. Włochy przez wielu uważane są za państwo które gdy raz się odwiedzi, zawsze chce się do niego wracać.

Kolejnym państwem wartym naszej uwagi jest Hiszpania. Kraj pełen niezwykłych ludzi i upalnej pogody występującej tutaj niemal przez cały rok kalendarzowy. Nie zaznamy tutaj klasycznej zimy w naszym rozumieniu, gdyż ostatnie opady śniegu w Hiszpanii miały miejsce około dwadzieścia lat temu. Rejony tego kraju takie jak Andaluzja, Kastylia czy Katalonia uważane są za jedne z najbardziej kolorowych regionów naszego kontynentu. Piękna architektura, pyszne jedzenie, gorące plaże czy znane na cały świat zespoły piłkarskie jak Real Madryt czy FC Barcelona są atrakcjami oferowanymi nam przez kraj Cervantesa.

Co jednak w wypadku gdy jesteśmy osobami unikającymi upałów, spiekoty a cenimy sobie powiewy mroźnego i rześkiego powietrza?
Wtedy zainteresujmy się państwami o chłodniejszym klimacie. Posiadają one z reguły bogatą ofertę dostępną w miesiącach zimowych takich jak styczeń czy luty.
Pierwszym z nich będzie Szwajcaria, ze swoimi stokami i urokliwymi miasteczkami położonymi bardzo często u podnóży gór. Będziemy tu mogli nie tylko nawdychać się świeżego powietrza, ale także skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej. Ponadto skorzystajmy z niesamowitych i nowoczesnych wyciągów narciarskich, które są słynne na całą Europę. Z ciekawych miejsc do odwiedzenia, musimy wygospodarować sobie czas na zobaczenie Zurychu będącego tętniącym sercem kraju.
Następnie dobrze jest by na naszym turystycznym szlaku zagościła Austria. Kraj wielkich kompozytorów takich jak Mozart czy Haydn, wspaniałych winiarni i cudownych widoków. To tutaj będziemy w stanie nie tylko nasycić swój „kulturalny głód” ale także nacieszyć oczy cudownymi i malowniczymi wiejskimi pejzażami. Austria od bardzo dawna jest mekką wszystkich narciarzy zjeżdżających tutaj ze wszystkich zakątków kontynentu. To dzięki jednym z najlepszych stoków narciarskich na świecie, oraz cudownym trasom turystycznym. Będąc w Austrii nie powinniśmy zapomnieć o cudownych miastach tego kraju, Wiedeń, Salzburg czy Linz idealnie wpasowują się w bajkowy klimat kraju nad Dunajem.

Swoją ofertę z roku na rok poszerzają również kraje Skandynawskie. Szwecja, Norwegia czy Finlandia stanowić mogą całkowicie nowe i ciekawe odkrycia na turystycznej mapie Europy. Wszystkie z wymienionych krajów charakteryzują się niesamowitymi kontrastami przyrody, surowym klimatem, oraz dużą ilością terenów na których ludzka stopa nie miała sposobności by stanąć. W miesiącach zimowych miejsca te zyskują dodatkowy urok dzięki licznym festynom i festiwalom odbywającym się na świeżym powietrzu. Na dodatek z miesiąca na miesiąc uruchamianych jest coraz więcej połączeń lotniczych między miastami skandynawskimi a dużymi metropoliami w Polsce.

Jak widać Europa jako kontynent oferuje bogatą gamę możliwości wypoczynku. Jest to idealne miejsce by spełnić różnorodne i duże wymagania rzeszy turystów. Gdybyśmy chcieli zdecydować się na wypoczynek w lato- wybierzmy państwa europy południowej. Jeżeli interesuje nas wypoczynek w okresie zimowym, kraje takie jak Szwajcaria czy Austria będą dobrym i mądrym wyborem. Możemy również skupić się na samym zwiedzaniu odwiedzanych przez nas miast. Paryż, Madryt, Londyn czy Berlin to miasta wielu kontrastów i z pewnością każdy znajdzie w nich coś dla siebie.
Europa jest kontynentem wielu barw, ciekawej historii i pięknej natury. Chcąc wybrać się na podróż naszego życia niekoniecznie musi się odbyć dookoła świata. Tuż za granicami naszego kraju spotkamy wiele fascynujących osób i zobaczymy masę ciekawych miejsc. Poznamy dzięki temu nie tylko historię, ale także geografię czy zapoznamy się z nowymi ludźmi. Wniosek jest więc jeden, warto podróżować!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here