Wczasy w Grecji

W Grecji każdy znajdzie coś dla siebie. Jedni lubią zwiedzać, inni leżeć na piaszczystej plaży w otoczeniu wspaniałych gór i niesamowitych widoków. To wszystko można znaleźć w Grecji. Jeśli dodamy do tego dobrej jakości świeże jedzenie w tawernach, doskonały miejscowy alkohol (rakija, ouzo), mamy przepis na doskonałe wakacje. Zapraszamy do krótkiego przewodnika po Grecji!

Pomysłów na zwiedzanie Grecji może być wiele. Z jednej strony możemy ją zwiedzać od wyspy do wyspy, urządzając sobie rejs wynajętym jachtem. Z drugiej strony możemy od razu polecieć na jedną z najpopularniejszych wysp. Z Polski polecimy bezpośrednio z Katowic na Korfu, czy też z Warszawy na Kretę. Zdecydowanie też warto udać się na krótkie zwiedzanie Aten (w tym oczywiście Akropolu), a następnie już z portu popłynąć promem na jedną z wysp, an przykład na Santorini. Z Santorini bez problemu dostaniemy się na Naxos, a stamtąd na Mykonos. Będąc na Kos, można udać się jednocześnie na zwiedzanie kontynentalnej Turcji. Pomysłów na wycieczek jest mnóstwo – z pewnością nie zwiedzimy całego kraju w ciągu jednych wakacji. Z tego powodu większość turystów decyduje się na powrót na zwiedzanie Grecji w latach następnych.

Urlop w Grecji – czy warto?
Grecja to kolebka kultury europejskiej. To właśnie tutaj rozwijały się pierwsze cywilizacje, od których rozpoczęła się wszelka nowoczesna myśl w nauce i sztuce. Jest to miejsce, w którym rozgrywały się wydarzenia opisywane później szeroko w mitach. W Grecji znajdziemy świątynie ze świata Hellady, o których uczyliśmy się w szkołach. Są to przede wszystkim świątynie w Atenach, ale również wspaniałe zabytki na wyspach i na kontynentalnej Grecji, np. w Delfach.

Grecja kontynentalna: co zobaczyć?
Jeśli chcemy poszerzyć nasze wakacje w Grecji o kontynentalną część kraju, zdecydowanie powinniśmy udać się do wspomnianych Delf, które były dawnym centrum wszechświata. Znajdowała się tutaj wyrocznia, która dawała początek wielu wojnom i najważniejszym wydarzeniom świata antycznego, które miały wpływ na tworzenie się historii Europy. Warto również odwiedzić Korynt i Mykeny oraz Argos. To dawne państwa – miasta, w których po raz pierwszy na świecie tworzono demokrację.
Grecja kontynentalna, podobnie jak wyspy, bogata jest w rozległe plażę. Po dniu pełnym zwiedzania można schłodzić się w jednym z miasteczek rozlokowanych wzdłuż długiego wybrzeża Grecji kontynentalnej. Plusem zwiedzania Grecji kontynentalnej w tym wypadku będzie duża dostępność wolnych miejsc noclegowych, nawet w szczycie sezonu. Grecy z kontynentu, podobnie jak większość mieszkańców Europy, wybierają się w sezonie urlopowym na wyspy.

Kreta
Kreta to górzysta wyspa, oddalona od kontynentu. Ze względu na to, że znajduje się pod wpływem powietrza nawiewanego znad ziem Afryki, jej klimat jest specyficzny. To właśnie na Krecie uprawia się najzdrowsze owoce i warzywa w Europie, a jej mieszkańcy cieszą się niezwykle dobrym zdrowiem. Brakuje na Krecie zanieczyszczeń powietrza charakterystycznych dla krajów Europy Północnej i Zachodniej. Przyjaźni mieszkańcy, niesamowite widoki i dobra pogoda przez większość roku to coś, co powoduje, że po wczasach na Krecie wielu z nas decyduje się na zamieszkanie tam na stałe.

Jak przenieść się na Kretę na stałe?
Ci, którzy to zrobili twierdzą, że biurokracja w Grecji jest zdecydowanie bardziej rozbudowana niż w Polsce, a urzędy nie są tak przyjazne typowym petentom. Ceny nieruchomości w najbardziej zaludnionych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscach są stosunkowo wysokie. Dodatkowo, brakuje dobrej infrastruktury. Na podłączenie wszystkich mediów trzeba czekać długo. Pamiętajmy również, że zima w Grecji jest dość chłodna, a ogrzewanie centralne w tym kraju nie istnieje. Domy ogrzewa się na prąd. Jeśli chcemy mieć ciepłą wodę do wzięcia prysznica, musimy podgrzać ją sobie w wielki bojlerze.

Co zobaczyć na Krecie?
Punkty obowiązkowe to oczywiście dwa główne miasta: Heraklio i Chania. Ciekawe będzie również Rethymnon. Warto również udać się na lagunę na południowym brzegu wyspy, czyli na Balos. Na północy natomiast koniecznie trzeba zobaczyć Heraklion, a także Knossos i Apera.
Osoby aktywne fizycznie chętnie wybierają się na zwiedzanie wąwozów na Krecie – chodzi tutaj między innymi o słynny obóz Samaria, a także Imbros.

Kos
Wyspa Kos znajduje się – podobnie jak Kreta – dość daleko od kontynentalnej Grecji. Zdecydowanie bliżej jest tej wyspie do wybrzeży Turcji. Co zobaczyć na Kos? Miłośnicy historii antycznej Grecji znajda tutaj z pewnością coś dla siebie. Na Kos warto zwiedzić przede wszystkim ruiny starożytnych świątyń, starorzymski dom z bezcennymi mozaikami oraz meczet Hassana Paszy. Znajduje się tutaj również słynny Defterdar. Kos zwana jest wyspą Hipokratesa. Do dziś też na wyspie rośnie słynny platan, pod którym nauczał Hipokrates.

Lesbos
Lesbos nie jest oczywistą destynacją wśród turystów. Wszystko przez to, że jest to dość małą grecka wyspa i turyści wpadają tutaj na wycieczkę fakultatywną bardziej niż na pełne greckie wakacje. Znajdziemy tutaj ładne klimatyczne kawiarnie, tawerny, kręte uliczki i kameralne wioski. Hotele są stosunkowo drogie, ale ceny na Lesbos nie są aż tak wysokie jak na przykład na Santorini.

Korfu
Korfu to wyspa, która uznawana jest za jedną z najbardziej zazielenionych wśród greckich wysp. Pod tym względem bardzo rożni się od wysp położonych na Cykladach, gdzie w zasadzie nie ma drzew o szerokich zielonych liściach ani zielonych łąk. Korfu jest zielone, ma mnóstwo klifów, które o zachodzie słońca przybierają niesamowite kolory. Zdecydowanie warto udać się na Korfu jeśli szukamy miejsca na Grecja – wczasy z dziećmi. Korfu warto zwiedzać samochodem – można wynająć auto w jednej z wypożyczalni. Znajduje się tutaj nie tylko wygodne piaszczyste plaże, ale również mnóstwo zabytków. Miłośnicy historii doceniają Korfu za pałac cesarzowej Sissi oraz za architekturę samej stolicy wyspy, czyli Kerkiry. Wyspa znajdowała się przez długi czas pod wpływem Habsburgów oraz pod wpływem Wenecjan. Uwidacznia się to wszystko w ciekawej architekturze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here