Wakacje na Mazurach

W naszym społeczeństwie w ostatnim czasie utarł się stereotyp, że tylko i wyłącznie zagranicą można prawdziwie wypocząć i dopiero wydając parę tysięcy na wypoczynek można być z niego zadowolonym. Otóż tego typu zdania nie są prawdziwe, a bardzo wiele osób jest niezmiernie szczęśliwych i naładowanych nową energią po tygodniu czy dwóch spędzonych nad cudownymi jeziorami polskich Mazur, czyli regionu w północno-wschodniej części naszego kraju. Mieszkańcy Warszawy na dojazd na te tereny potrzebować będą około trzech godzin samochodem, więc nie jest to podróż życia, a jednak miejsce zupełnie odmienne od standardów, do których przywyknąć mogli stali bywalcy wielkich miast. Pojezierze Mazurskie to miejsce, w którym znajdują się największe polskie jeziora – Śniardwy oraz Mamry. Oprócz nich wypoczywać można jeszcze nad setkami innych akwenów, które dostępne są do ruchu turystycznego.

Wakacje na Mazurach to idealna opcja dla tych, którzy przede wszystkim poszukują spokoju pośród często dzikiej, nieskalanej zanadto ludzką ręką natury. Jeziora porośnięte są tymi samymi szuwarami, co w poprzednim wieku. Urbanizacja nie zaszła tak daleko, jak w innych regionach Polski. Przemysłu na Mazurach praktycznie nie ma. Oczywiście odbija się to na braku zatrudnienia lokalnych mieszkańców i biedzie regionu, ale jednocześnie ma swoją podstawową zaletę: powietrze jest czyste, a przyroda może rozwijać się w sposób niezagrożony. Wakacje w tym miejscu będą więc idealnym czasem dla osoby, która kocha przede wszystkim obcowanie z naturą, możliwość chłonięcia zieleni lasów i krystalicznie czystego błękitu jezior. Wrażliwe dusze z pewnością znajdą na Mazurach ukojenie wśród wolno toczącego się życia skoncentrowanego wokół małych miasteczek. Największy Olsztyn, stolica i centrum regionu ma 170 tysięcy mieszkańców – większość województwa warmińsko-mazurskiego składa się na tereny wiejskie, lasy oraz wspomniane wielokrotnie jeziora.

Wakacje na Mazurach atrakcją będą z pewnością dla tych, którzy preferują aktywny wypoczynek. Region daje bowiem bardzo wiele możliwości na uprawianie rozmaitych sportów. Przede wszystkim oczywiście związane są one z bytnością wielu pięknych jezior. Tak więc większa część z nich nadaje się do pływania. Na Mazurach popularne jest także kajakarstwo – odpowiedni sprzęt wypożyczyć można w większości kurortów turystycznych. Do uprawiania tego sportu idealnie nadają się malownicze jeziora i łączące je rzeki. Warto również pamiętać o żeglarstwie, które jest bardzo popularne zwłaszcza na większych akwenach takich jak Śniardwy czy Mamry. W przypadku tego sportu, w Polsce nie ma wielu tak sprzyjających regionów do jego uprawiania, jak właśnie Mazury. Wielu sympatyków żeglowania zbiera się więc na Mazurach i oddaje bez pamięci swojej pasji. Ze względu na niską urbanizację, malownicze trasy i niewielki ruch samochody, region staje się bardzo popularny wśród rowerzystów. Polodowcowe ukształtowanie terenu wcale nie jest jednolicie płaskie – zdarzają się wypiętrzenia, które stanowią dla kolarzy swoiste wyzwanie. Wielość ciekawych tras powoduje, że region ten jest jednym z najlepszych do uprawiania kolarstwa na terenie Polski. Odbywa się tutaj także wiele wyścigów, a aktywność w tym zakresie jest szeroko propagowana. Oczywiście podobne argumenty podać można za uprawianiem na Mazurach jazdy na rolkach czy zwykłym bieganiem. Ilość naturalnych terenów sprzyja spacerom.

Dla mniej aktywnych również na Mazurach znajdą się interesujące atrakcje. Nad jeziorami rozwinęły się ośrodki turystyczne i powstały plaże, nad którymi w sezonie można śmiało wypoczywać. Dzisiejsze standardy zakładają już najczęściej obecność ratownika, który powoduje, że zabawa w wodzie jest bezpieczna. Miejscowości takie jak Mikołajki, Mrągowo czy Giżycko stają się podobne do popularnych kurortów nadmorskich, otwierane są w nich sukcesywnie rozmaite atrakcje dla całej rodziny, a także rozwijana jest oferta gastronomiczna i noclegowa. Mazury mogą więc stanowić bez problemu ciekawą alternatywę dla Morza Bałtyckiego, a z pewnością są mniej zatłoczone i mimo wszystko, zdecydowanie bardziej „dzikie”. Wschód Polski widzi jednak swoje szansę w turystyce i bardzo chce przyciągnąć odwiedzających z innych regionów kraju.

Warto również powiedzieć, że oprócz jezior i lasów, Mazury są też bardzo interesujące pod względem kulturowym. Te tereny w pełni polskie zostały dopiero po przesiedleniach po II wojnie światowej. Wcześniej były to ziemie zamieszkiwane w większości przez ludność niemiecką, a wcześniej, we wczesnym średniowieczu, przez bałtyckie plemię Prusów. Zostało ono doszczętnie wytępione przez Zakon Krzyżacki, który na Warmii i Mazurach zorganizował własne państwo. Pamiątką po tych wydarzeniach są unikalne, gotyckie zamki i katedry. Na Mazurach nie ma ich aż tyle, co w Warmii i na Pomorzu, aczkolwiek również i tutaj znajdziemy wiele ciekawych zabytków. Zamek krzyżacki z ciekawą wystawą historyczną znajduje się chociażby w Kętrzynie, mieście powiatowym położonym nieco na zachód od Giżycka. Urokliwy dziedziniec i zachowane wnętrza pozwalają przypomnieć sobie o dawnych mieszkańcach tych ziem i spróbować wyobrazić sobie jak wyglądała średniowieczna rzeczywistość. Szukając historycznych smaczków, tym razem z innego okresu, warto udać się do Wilczego Szańca w Gierłoży. Dzisiaj jest to położona w lesie wieś zamieszkała przez kilka rodzin, ale w czasie II wojny światowej znajdowała się tam tajna siedziba Adolfa Hitlera, w której Fuhrer przeżył jeden z zamachów na jego osobę. W dobrze zabezpieczonym schronie niemieckie kierownictwo podczas wojny planowało dalsze akcje i zbrodnie. Podczas wycofywania wysadziło obiekt, aczkolwiek zachowały się jego ruiny, dzisiaj udostępnione do zwiedzania przez turystów. Przewodnicy z zapałem opowiadającą historię tego tajemniczego miejsca, a także ważnych wydarzeń, które miały tam miejsce. W bliskim sąsiedztwie znajduje się miasto Giżycko, w którym znajduje się natomiast pruska twiedza Boyen i unikalny na skalę krajową most obrotowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here