Wycieczka do Czarnobyla: przeczytaj, zanim skorzystasz

Jednodniowe wycieczki z Kijowa do Czarnobyla
Aby dostać się do Czarnobyla, warto wykupić wycieczkę fakultatywną na zwiedzanie starej elektrowni. Cena takiej wycieczki waha się między 250 a 400 zł. W cenę takiej wycieczki wliczone są uprawnienia i załatwienie formalności,a także oprowadzenie przez przewodnika po Czarnobylu. Dodatkowo, w kosztach wycieczki opłacony jest transport między Kijowem, a strefą niebezpieczną w Czarnobylu. Można liczyć na wygodne, klimatyzowane busy. Przed zamówieniem wycieczki do Czarnobyla należy upewnić się, czy organizator odbierze nas spod hotelu, czy musimy dostać się na określone miejsce zbiórki.

Ubezpieczenie na czas wycieczki do Czarnobyla
Każdy uczestnik wycieczki jest też objęty obowiązkiem ubezpieczenia się na czas wizyty w Czarnobylu – organizatorzy wycieczek wliczają w cenę wycieczek właśnie wykupienie takiej ochrony. Jest to zresztą jeden z powodów, dla których warto wykupić zwiedzanie Czarnobyla z przewodnikiem z wycieczką objazdową. Biura podróży mają zniżki w towarzystwach ubezpieczeniowych: kupno wycieczki grupowej jest tańsze niż zakup wycieczki indywidualnej.

Wycieczka do Czarnobyla: co zabrać?
Wycieczki objazdowe ruszają z terminala dworca kolejowego w Kijowie. Należy sprawdzić na mapie dokładne miejsce spotkań oraz przed wyjściem sprawdzić numer telefonu organizatora wycieczki.
Na wycieczkę do Czarnobyla koniecznie trzeba zabrać ze sobą paszport: każda osoba powyżej szesnastego roku życia powinna mieć ze sobą dokument tożsamości w postaci paszportu. Dowody osobiste nie są przyjmowane. Do Czarnobyla wchodzi się tak jakby wchodziło się do obcego państwa i nie ma tutaj taryfy ulgowej.

Czarnobyl: co jest w cenie wycieczki?
Dodatkowo, w cenach wycieczek jest dostęp do liczników mierzących poziom napromieniowania oraz obiad w stołówce obecnej na terenie Czarnobyla. Osoby, które mają obawy przed jedzeniem czegokolwiek z tereny stresy napromieniowanej w Czarnobylu powinny być spokojne: obecnie poziom promieniowania tam jest bardzo niski. Ocenia się, że nawet niższy niż w Los Angeles czy San Francisco. Ponadto, ludzie podlegają większej dawce promieniowania w trakcie lotu samolotem w wysokości przelotowej niż w trakcie pobytu przez cały dzień w Czarnobylu.

Czarnobyl – wycieczka w małej grupie
Zamawiając wycieczkę do Czarnobyla trzeba koniecznie sprawdzić, w jakiej grupie będziemy zwiedzać miasteczko. Należy sprawdzić, czy przewodnik mówi po polsku, czy tylko po angielsku. Wiele wycieczek oferowanych jest jedynie w języku rosyjskim.
Na stronach internetowych organizatorów wycieczek do Czarnobyla można znaleźć informacje o tym, jak liczna jest grupa, w której będziemy zwiedzać elektrownię. Wycieczki zwykle liczą po 7 do 10 osób. Istnieją wycieczki, które liczą mniej osób: 3 lub 4. Wtedy jednak kosztują znacznie więcej.

Jak wybrać wycieczkę do Czarnobyla spośród wielu ofert?
Przed wycieczką należy sprawdzić również, co jest w programie. Wycieczka wycieczce nierówna: jedne obejmują szybkie przejście się po najważniejszych miejscach dla wydarzeń rozgrywających się tutaj przed laty, inne obejmują pełne wprowadzenie w ciekawostki historyczne.
Zdecydowanie warto obejrzeć na przykład opuszczony plac zabaw na terenie Prypeci, czy też odwiedzić jeden z przypadkowych domów. Wrażenia są piorunujące: oglądanie domostw, które zostały opuszczone z dnia na dzień przyprawia o dreszczyk emocji.Uczestnicy wycieczek objazdowych po Prypeci często mówią, że jeśli uda nam się wczuć w atmosferę miejsca, wówczas przekonamy się, że na miejscu jest jak w horrorach.

Czarnobyl – wycieczka z przewodnikiem, czy indywidualnie?
Warto wybrać profesjonalnego przewodnik po Prypeci: tylko wtedy będziemy mogli poznać najróżniejsze ciekawostki z przebiegu akcji ewakuacyjnej oraz pewne fakty o tym, dlaczego w zasadzie doszło do wybuchu.

Dlaczego warto pojechać na wycieczkę do Czarnobyla?
Zwiedzanie Prypeci jest ciekawe ze względu na to, że jest to jedno z niewielu tak dużych miast na świecie, które zostało w jednej chwili opuszczone przez wszystkich mieszkańców. Zostawili swoje samochody, zabawki swoich dzieci, ubrania i jedzenie.

Zwiedzanie elektrowni
Ciekawostką podczas wycieczki do Prypeci jest oczywiście też zwiedzanie samej elektrowni, w tym reaktora, który obecnie znajduje się wielkim sarkofagu. Obejrzenie tego wszystkiego robi wrażenie nawet na osobach, które nie znają się na technice oraz które nie mają pojęcia jak działa elektrownia.

Czy w Czarnobylu nadal żyją ludzie?
Na terenie miasta Prypeć znajduje się nadal strefa, która była pod wpływem napromieniowania, ale z której nigdy nie ewakuowali się mieszkańcy. Żyją tam do dziś. Turyści oczywiście nie mają wstępu do tego typu miejsc. Można jednak sprawdzić w internecie informacje na temat tego, jak tam się żyje.

Katastrofa w Czarnobylu a Polska
Wielka chmura radioaktywna oczywiście przeszła przez Polskę. Do dziś lekarze niekiedy tłumaczą powstanie niektórych chorób właśnie tym, co wydarzyło się w 1986 roku na Ukrainie. Szczególnie narażone na chmurę były obszary polskich Mazur. Katastrofa na początku była ukrywana przez władze moskiewskie. Ukrywano katastrofę w nadziei, że nikt się nie dowie, a negatywne skutki zdrowotne nie zostaną zauważone. O tym, że coś jest nie tak, w Polsce dowiedzieliśmy się z własnych służb, które mierzą poziom promieniowania. Już na jeden dzień po katastrofie w Czarnobylu na terenie polskich Mikołajek stacje pomiarowe zarejestrowały poziom promieniowania o milion razy większą niż na co dzień.
Polacy w zasadzie na podstawie pomiarów doszli do wniosku, że doszło gdzieś do katastrofy. Media w Polsce nie podawały takich informacji. Naukowcy jednak dowiedzieli się o tym, że chodzi o Czarnobyl z radia BBC.
Działaniem ochronnym, którym powinni zostać objęci wówczas wszyscy Polacy powinno być podanie dużej dawki jodu. Ochrania ona przed negatywnymi skutkami promieniowania, które wówczas wydzieliło się do atmosfery. Tak się jednak nie stało. Wzmożona zachorowalność na choroby tarczycy na Mazurach jest dziś tłumaczona właśnie promieniowaniem z Czarnobyla.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here