Ciekawe miejsca do zobaczenia w Polsce

Niekiedy każdego nachodzi taki czas, gdy wczasy za granicą nie powodują już wielkiej ekscytacji. Wówczas często nabieramy ochoty na to, aby zobaczyć, co mamy we własnym grajdołku. Okazuje się, że im więcej podróżujemy po całym świecie, tym bardziej jesteśmy też ciekawi tego, co można zobaczyć w Polsce. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów na wycieczkę w Polsce!

Wycieczka do Zakopanego
Po pierwsze, każdy Polak powinien urządzić sobie wycieczkę w polskie góry. Mimo że nie mamy zbyt dużego obszaru polskich gór charakteru alpejskiego (takich jak Tatry), to jednak każdy z nas ma dobre wspomnienia związane z Zakopanem. Jeśli jeszcze tam nie byliśmy, pojedźmy choćby na weekend koniecznie i nie słuchajmy tych, że weekend w Tatrach jest przereklamowany. Być może centrum Zakopanego nie wygląda dobrze. Jednak warto wyjechać przynajmniej 10 km poza miasteczko, aby zobaczyć piękno gór. Kościelisko, Murzasichle, czy Toporowa Cyrhla to właśnie miejsca, gdzie warto zamówić noclegi. Nie zbankrutujemy, a jednocześnie będziemy mieli bliżej do najciekawszych wyciągów narciarskich.

Kraków
Wyjeżdżając do Zakopanego, warto także pokusić się o rozszerzenie wycieczki i zorganizowanie sobie rajdu wzdłuż drewnianej architektury góralskiej. Trasa wiedzie po Małopolsce i jest niezwykle malownicza. Ciekawie jest zobaczyć wioski z domami, które są jakby przeniesione w czasie. Wycieczki do Zakopanego zahaczają często również o Kraków, czyli jedno z najstarszych i najciekawszych dla zwiedzania miast.

Kazimierz Dolny i architektura góralska na Mazowszu
Osoby, które są z Lubelszczyzny i Podlasia chętnie wybierają się do Kazimierza Dolnego lub na Polesie. Kazimierz nad Wisłą jest sławny nie tylko wśród lublinian, ale również wśród mieszkańców Warszawy, którzy szukają dobrego miejsca na wyjazd na weekend. Oprócz pięknego renesansowego miasteczka, można zwiedzać wąwozy lessowe. Ciekawie jest zobaczyć drewniane wille zlokalizowane wokół Kazimierza. Obok Kazimierza znajduje się też uzdrowisko Nałęczów, gdzie również można obejrzeć kawałek historii architektury. Zdecydowanie fani tego typu zabytków mogą również udać się w okolice Otwocka i miejscowości rozsianych wzdłuż rzeki Świder na Mazowszu. Tam również znajdują się chaty drewniane sprzed stu lat. Stylem przypominają nieco architekturę góralską.

Zamek w Mosznej
Ciekawostką dla wielu może być również zamek w Mosznej. To prawdziwie dziwaczne miejsce. Od jakiegoś czasu można urządzić sobie nocleg w środku i poczuć, jak śpi się w tak starych, wilgotnych i ciemnych pomieszczeniach. Zamek w Mosznej dla niektórych nie stanowi żadnej atrakcji, dla innych zwiedzanie go i oglądanie z zewnątrz to ekscytująca przygoda. Zamek w Mosznie można zwiedzać nie tylko od środka, ale również ciekawe będą ogrody. Oglądanie ogrodów, robienie zdjęć i robienie filmów z dronów – to właśnie przyciąga wielu turystów.

Wycieczka nad polskie morze
Polskie morze niejedno ma imię. Może to być urocza i nieco pusta Jastarnia lub może to być gwarna i pełna imprezowiczów plaża w okolicach Gdańska. Jest jeszcze Kołobrzeg, który uwielbiają organizatorzy kolonii szkolnych w naszym kraju lub może to być Łeba. Dla imprezowiczów, oprócz Trójmiasta, polecane jest również Mielno. Dla rodzin z dziećmi natomiast: Władysławowo. Koniecznie sprawdźmy też, jak wygląda morze w Międzyzdrojach, gdzie odbywa się co roku festiwal filmowy i do tego miasteczka ściąga mnóstwo rodzimych gwiazd.

Wycieczka do Wrocławia
Wrocław leży na zachodzie naszego kraju. Mieszkańcy Mazur lub Wschodu często niewiele wiedzą o tym, jak wyglądają okolice Wrocławia. A trzeba przyznać, że część zachodnia różni się od wschodniej pod kątem architektury. Warto połączyć wycieczkę do Wrocławia ze zwiedzaniem Gór Stołowych oraz z wizytą w Pasterce. Ciekawe będzie dla nas oczywiście też Kłodzko. Przed urządzeniem sobie wycieczki do tej części kraju wato poznać legendy, które krążą o poszczególnych miejscach w tych rejonach. Jest to ten rejon Polski, który jak żadne inny owiany jest tajemnicami. Wiele z nich ma straszne tło.

Bieszczady i podrzeszowski skansen
Niemal każdy, kto ma za sobą epizod życia piechura, ma za sobą również wycieczkę w Bieszczady. W Bieszczady często zabierani są harcerze oraz gimnazjaliści. Warto zobaczyć te spokojne góry, jeśli lubimy wielogodzinne wędrówki. Bieszczady są miejscem, do którego w czasie wojny i bezpośrednio po wojnie zjeżdżali najróżniejsi kryminaliści, aby ukryć się przed wymiarem sprawiedliwości. Jest to rejon, w którym zaciekawi nas jezioro Solina, a atrakcją będą spływy po Sanie. Wycieczki w ten rejon Polski często zahaczają o Rzeszów. Pod Rzeszowem znajduje się jeden z największych i najlepszych skansenów, czyli muzeów sztuki i architektury ludowej. Jeśli chcemy zobaczyć, jak w przeszłości żyli ludzie, warto udać się właśnie do podrzeszowskiego skansenu. Dodatkowo, warto zobaczyć architekturę Krosna.

Zamki w Polsce
W Polsce istnieje dość szeroka grupa osób zainteresowanych zwiedzaniem dawnych warowni i zamków. Pasjonaci ci dzielą się chętnie informacjami, co warto zobaczyć w Polsce, a co lepiej zostawić na sam koniec listy do zwiedzenia. Na takich listach najczęściej na samej górze jest Malbork. Następnie oczywiście Świdnica. Następnie….miłośnicy dawnych warowni polecają wyjechać jednak do Niemiec, gdzie zamków jest bez liku. Jeśli jednak jesteśmy patriotami to ciekawie jest zobaczyć Modlin oraz oczywiście zamek Książ, czy zamek w Niedzicy. Wszystkie te zamki znajdują się w bardzo różnych miejscach – niekiedy oddalonych od siebie mocno na terenie naszego kraju. Dlatego wycieczki po Polsce szlakiem zamków warto rozkładać sobie w czasie.

Toruń i Bydgoszcz
Wycieczka do centralnej Polski to wyprawa na niejeden weekend. Warto zobaczyć Toruń, w którym znajduje się wspaniała średniowieczna starówka – w całości wpisana na listę UNCESCO. Warto również zobaczyć pobliską Bydgoszcz ze sławnym muzeum historii mydła. Ciekawostką będzie dla nas oglądanie domu, w którym kiedyś żył Mikołaj Kopernik lub muzeum drukarstwa i piśmiennictwa w Grębocinie. Ciekawostką mogą być pokazy sztukmistrzów w czasie długich weekendów w Bydgoszczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here