Wycieczka do Grecji

Grecja to jeden z tych krajów, do których można jechać w ciemno. Mamy tam piękne wyspy, niesamowite widoki, wspaniale zabytki, zdrową i pyszną kuchnię. Pogoda dopisuje od kwietnia do późnego września. Wielu turystów twierdzi nawet, że Grecja jest bardziej atrakcyjna na urlop niż Włochy. Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik po Grecji – co zobaczyć i w których miejscach zaplanować wakacje?

Lesbos
Lesbos to mała wyspa, która ma piękne przybrzeżne miasteczka. Turystom najbardziej podoba się zatoka Kalloni, do której wpływają statki. To właśnie tutaj tętni serce wyspy. Warto odwiedzić Lesbos podczas naszego pobytu na greckich Cykladach. Codziennie przypływają tutaj statki z innych wysp. Mieszkańcy wyspy narzekają na codzienne funkcjonowanie w tym miejscu: objechanie wyspy stanowi nie lada przeszkodę, jest czasochłonne i przydałby się most. Dla turystów spragnionych zwolnienia tempa jest to oczywiście atrakcja sama w sobie.

Santorini
Santorini zwana jest królową Cyklad. Znajduje się o około 10 godzin rejsu promem od portu w Pireusie. Jest górzystą wyspą z dość wysokim urwiskami skalnymi. Powstała przez wybuch wulkanu, przez to wszystkie plaże, które znajdują się na wyspie, są żwirowe i mają ostre kamienie. Udając się na wczasy do Grecji i uwzględniając pobyt na Santorini, należy wziąć pod uwagę konieczność zabrania ze sobą grubej maty plażowej. Santorini ma kilka kluczowych miejscowości, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas urlopu w Grecji. Jest to z pewnością Oia, jak i Thira, czyli stolica wyspy. Znajduje się tutaj właśnie najwięcej hoteli. Hotele najczęściej mają baseny, dlatego wakacje w Grecji z dziećmi są szczególnie proste do zorganizowania: nawet jeśli dzieci nie chcą już wiedząc, można popluskać się z nimi w basenie hotelowym. Jest to także zbawienne dla osób, które źle znoszą upały.

Chios
Chios to jedna z tych wysp w Grecji, o których niewielu w ogóle słyszało. Podpływając do niej widzimy jedynie wielkie skały i żadnego znaku życia. Wydaje się, że jest to nietrafiona wycieczka do Grecji, a jednak po zacumowaniu w porcie zobaczymy, że będzie czekała na ans taksówka lub autobus oraz pierwsza tawerna, w której można zabić głód po podróży. Zdecydowanie jest to wyspa dla koneserów. Nie ma tutaj zbyt wielu turystów, ale zawsze da się znaleźć jakieś noclegi. Jest to wyspa pełna kwiatów. Najbardziej charakterystyczny dla wyspy jest bardzo długi deptak, ciągnący się wzdłuż wybrzeża. Otaczają go kluczowe dla mieszkańców budynki urzędowe, szkoły i sklepy.

Sposób na to, aby zwiedzać Grecję po taniości
Istnieje kilka sposób na to, aby wycieczka do Grecji była tania. Po pierwsze, nie kupujmy wycieczki w biurze podróży. Po drugie, działajmy na własną rękę. Koniecznie załatwiajmy sobie noclegi przez wyszukiwarki tanich noclegów lub udając się na miejscu do sklepiku – tam pani na pewno powie nam, gdzie można znaleźć tani i dobry nocleg, który nie reklamuje się w europejskich serwisach, bo po prostu nie ma czasu. Wyjątkiem są połączenia promowe, które można załatwić na greckich stronach w wersjach anglojęzycznych już z Polski. Cena będzie taka sama jak w jednej z agencji, które znajdują się w portach w Pireusie lub na greckich wyspach.

Noclegi w Grecji
Trudno w to uwierzyć, ale w Grecji: na Santorini, na Krecie czy na Korfu lub Zante nadal istnieją bardzo ładne pensjonaty, które nigdzie się nie reklamują. Bazują na turystach, którzy ściągają tutaj swoich znajomych. Noclegi w takich miejscach można znaleźć od ręki rozglądając się na miejscu po miasteczku. Oczywiście taki plan na tanie zwiedzanie Grecji nie jest możliwy, jeśli udajemy się na wycieczkę do Grecji z dziećmi, objuczeni bagażem i bez samochodu. Wówczas lepiej dla wygody załatwić sobie wcześniej nocleg razem z transportem z portu. Zwłaszcza, gdy dopłyniemy do portu na wyspie greckiej w środku nocy, a tak bywa, gdy wybieramy najtańsze nocne połączenia promowe między Atenami a najbardziej popularnymi wyspami, takimi jak Santorini czy właśnie Kreta.

Grecja najtańsza jest poza sezonem
Poza sezonem, czyli od polowy września, ceny za noclegi w Grecji spadają o połowę. Oznacza to, że pokój dwuosobowy z widokiem na morze w pięknym hotelu 4-gwiazdkowym możemy zarezerwować już za 40 euro. Co ciekawe, w tym czasie pogoda nadal jest słoneczna. Nie będzie upałów, ale z powodzeniem możemy w tym okresie w Grecji chodzić jeszcze w cienkich ubraniach. Jeśli chodzi o czas wiosenny, wówczas najtaniej i najcieplej będzie w kwietniu. To również dobry czas na zobaczenie Grecji tanio. Warto jednak wiedzieć, że poza sezonem niektóre tawerny i hotele zamykają się poza sezonem.

Kamperem do Grecji
Cena za wakacje w Grecji znacznie wzrasta, gdy poruszamy się po niej autobusem. Jeśli wybieramy się na wycieczkę do Grecji samodzielnie, wówczas warto zabrać znajomych i zrzucić się na miejscu na wynajmowany samochód. Dzięki temu będzie taniej i weselej. Niektórzy tez porywają się na wyruszenie do Grecji kamperem – to również jest sposób na obniżenie kosztów podróży. Dodatkowo, dzięki temu można zwiedzić po drodze Chorwację lub Albanię.

Tawerny w Grecji – zwyczaje
Udając się do tawerny w Grecji pamiętajmy, że niczym nowym dla Greków jest zamawianie ilości dań niekompatybilnej z ilością biesiadników. Bez problemu można zamówić trzy dania jeśli przy stole siedzą 4 osoby. Wszystko przez to, że w Grecji jest silny kult wspólnego jedzenia: dzielenia się posiłkami próbowania nawzajem ze swoich talerzy i dojadania po kimś. Nierzadko zamawia się na przykład sałatkę w jednym talerzu, który następnie stawia się na środku stołu, aby każdy mógł z niej brać to co chce.
Płacąc za posiłek należy liczyć się z tym, że w tym kraju obowiązuje zwyczaj dawania napiwku w wysokości ok. 10% zamówienia.
Ceny w tawernach greckich są nieco wyższe niż w Polsce, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę miejsca bardzo turystyczne: w okolicach portów, u nabrzeży, przy promenadach czy przy deptakach miast. Zdecydowanie warto odejść nieco od centrum aby zjeść taniej. Wówczas ceny będą porównywalne do polskich. Niezwykle tanie w Grecji jest wino – tutaj można spodziewać się, że za lampkę zapłacimy o wiele mniej niż w polskiej restauracji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here